Keďže premiér sa asi pred mesiacom nesmierne naštval na médiá, že odhad EK mínus 2,6 označili ako "negatívny" (nepriaznivý), evidentné je, že Počiatek je priam ultrakonzervatívec.
V hre je základná schopnosť štátu financovať svoju prevádzku."
No. Ak chcete do Športky šťastné číslo, môžete si vybrať aj medzi -3,5 (ŠÚ), eventuálne -4,2 (NBS), či -4,5 (MMF), atď. To všetko je bublina, hausnumerá. Kľúčový je trend revízie v čase furt a len nadol, ktorý sa nezastavuje. Pričom druhá kľúčová vec je, že dopady dnes aktuálneho mínus 7 v Nemecku či mínus 5 prídu na Slovensko s meškaním mesiacov. Tvrdé čísla za prvý kvartál, teda už nie odhady, hovoria, že pri poklese eurozóny -2,5 zaznamenalo Slovensko -5,6. Predstavu, že kde bude Slovensko po prípadne ešte jednej korektúre pre celú eurozónu, povedzme na mínus 7, radšej neskúšajme.Podozrenie, že chlapci od Počiatka v prognóze jednoducho vymenili ciferné poradie (2,6 – 6,2) z odhadu EK, je azda zlomyseľné. Omnoho podozrivejšie je, že na rozdiel od všetkých iných prognóz rezort nezverejnil predpoklad deficitu celých verejných financií, aký bežne mávajú podobné horoskopy. Napr. EK pridala k -2,6 rastu aj schodok 4,7% HDP.. Menový fond si tipol 5 percent. To všetko je pritom staré mesiac či dva. Počiatek tvrdí, že ešte čakajú na akési daňové príjmy, na základe ktorých potom urobia revíziu rozpočtu, ktorú vyhlásia v septembri. To je však búda a finta na hlúpych a neznamená nič menej, než že za clonou ohlupovacej rétoriky o úsporách a šetrení vláda zamýšľa až do posledného dychu (centu) pokračovať na strane výdavkov v rozhadzovaní, ktoré je naprogramované na 4,5 percenta kladného rastu. Pričom už dnes majú na daňových príjmoch obrovskú dieru, ktorú "riešia" napr. zvýšením výdavkov verejnej správy o 10 percent. Čiže hospodária úplne v rytme rastu z minulého roka. Toto plytvanie sa deje v situácii, keď celá podnikateľská sféra výdavky obmedzuje, prepúšťa, kráti mzdy a zmrazuje investičné aktivity. Štát zvyšuje svoju spotrebu o 5,5 percent v situácii, v ktorej je už dnes jasné, že musí ušetriť (od oka!) minimálne miliardu eur. Minimálne.
Tu totiž nejde o nejaký "proces nadmerného deficitu" z Bruselu, čo akože avizuje Počiatek. Maastrichtské kritériá (3 percentá HDP) sú pochované. V hre je základná schopnosť štátu financovať svoju prevádzku. Je pravda, že štátny dlh SR je nízky (30 percent HDP) v porovnaní napr. s maďarským (80), či talianskym (viac ako sto). Podstatné ale je, že v situácii, keď zadĺženosť celej Európy vzrastie na minimálne 6 percent HDP, záplava dlhopisov na trhu buď nesmierne predraží úvery, alebo sa pre Slovensko jednoducho vôbec nenájde veriteľ. Veľkým ekonomikám trhy dlhy "tolerujú", aj keď sú obrovské (viď USA, Británia), malým nie, aj keď sú doslova zanedbateľné (viď lotyšský štátny dlh). Nedá sa dopredu veľa vidieť, ale ak niečo áno, tak toľko, že ak okamžite nezačnú sekať, vrátane sociálnych "programov", na ktoré sa už siaha všade, na neschopnosť Počiatka, Fica a koalície škrtať verejné výdavky Slovensko tak zareve, že koniec Mečiarovej éry boli k tomu kúpele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.