Podvyživené batoľa

Sportnet|17. jún 2009 o 00:00

Už sme sa stačili presvedčiť o tom, akú moc má ten, kto disponuje plynom a ďalšími podobnými surovinami.

Táto paralela sa dostala aj do športu prostredníctvom zrušenia Ligy majstrov. Na vysvetlenie: hlavným sponzorom je gigant Gazprom. Ten má svojich problémov dosť a popri ekonomickej kríze potrebuje futrovať hlavne tímy v Kontinentálnej hokejovej lige, ktorá si zaumienila vytvoriť protiváhu NHL. Pravdaže, nemožno všetko zvaľovať iba na spomínanú firmu, lebo investorov a mecenášov LM bolo viac. Po pár mesiacoch tápania sa však zistilo, že zápolenia by vyšli na psí tridsiatok (aj po skúsenostiach z premiérovej sezóny). Preto bude lepšie, ak sa druhý ročník neuskutoční a treba cúvnuť ešte skôr, než to bude totálna blamáž. I tak je to však poriadne fiasko. Hlavne pre Medzinárodnú hokejovú federáciu, ktorá je otcom myšlienky.

Treba veriť, že zrušenie projektu je naozaj len dočasné, jednoročné a možno si funkcionári IIHF vytvoria iné portfólio partnerov, v ktorom by sa nepremietli žiadne nezrovnalosti. Paradoxné je, že samotné kluby, ktorých sa štart týkal, vedeli o anulovaní súťaže skôr, ako prišlo oficiálne rozhodnutie IIHF. SZĽH ho dostal formou elektronickej pošty až včera, čo nám potvrdil i tlačový hovorca Peter Dobiaš. Zároveň nevedel o tom, že by slovenský zväz inicioval alebo nejako zastrešil prípadnú iniciatívu klubov, ktoré mienia riešiť podľa medializovaných informácií túto situáciu. Riadiacim orgánom Ligy majstrov je medzinárodná federácia a národné zväzy nemajú páky na to, aby aktérom nejako pomohli. Iba ak by zohnali nových sponzorov, ale to je teória z ríše fantastických rozprávok... Isté je, že finančne utrpia nielen národné zväzy (každý dostal za štart svojich zástupcov po 100-tisíc eur), ale aj účastníci (tí mali základnú finančnú odmenu 300-tisíc eur, ktorú si mohli zveľadiť na základe zisku bodov). Preto - ako informovala agentúra SITA - už prišla reakcia z Nemecka. Tunajšie kluby žiadajú kompenzácie za prerušenie Ligy majstrov a možno očakávať, že tak učinia i ďalší. Švajčiarske tímy zase zmnožujú počet legionárov. Spustila sa lavína a ktovie, kde sa zastaví.

Znovu sa potvrdilo, že futbal marketingovo a ekonomicky valcuje hokej na celej čiare. Počínajúc zárobkami hráčov, sumami za prestupy, odmenami pre rozhodcov a kluby či národné tímy na MS a končiac slabým zázemím pri organizovaní medzinárodných súťaží. Liga majstrov mala byť výkladnou skriňou, ale rozbila sa skôr, kým niečo poriadne mohla ukázať. Už to, že sa nepodarilo predať televízne práva, o niečom svedčí. Hokej je predsa populárny v mnohých krajinách Európy. Jednostranné vypovedanie zmluvy je prisilná káva a ide o podraz hlavne voči hráčom, ktorí sa nielenže tešili, ale bol to pre nich i bonus za námahu vynaloženú v uplynulej sezóne v domácich súťažiach. Napríklad pre Košičanov bol prienik do LM obrovskou motiváciou a podobne to vnímali aj inde. Prezident federácie René Fasel síce diplomaticky sľubuje nový a lepší formát podujatia v budúcom roku, ale v tejto chvíli je to dobré akurát tak na učičíkanie malých detí. Jeho vízia spolupráce s NHL môže mať tiež trhliny, lebo pokiaľ to zatiahne zámorská liga, bude si diktovať podmienky. A jej predstavy nemusia korešpondovať so zvyklosťami Európanov. Vedenie IIHF si pripísalo veľkú mínusku za neprezieravosť a neschopnosť udržať novorodenca pri živote. Nechalo ho umrieť na finančnú podvyživenosť. Dôvera v schopnosti vedenia federácie sídliacej vo Švajčiarsku u predstaviteľov jednotlivých klubov, hráčov či divákov dosahuje aktuálne minimálnu úroveň. Oprávnene.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Podvyživené batoľa