Korzár logo Korzár

Aerovíkend so zaujímavými lietadlami

V sobotu 20. júna sa na košickom letisku uskutoční už štvrtý ročník populárneho podujatia Aerovíkend. Pre návštevníkov tohto podujatia je už od 9. hodiny pripravený v areáli Leteckého múzea zaujímavý sprievodný program pre mladých i starších.

Cvičné lietadlo Pilatus P3-05. Požívalo ich švajčiarske i brazílske letectvo.Cvičné lietadlo Pilatus P3-05. Požívalo ich švajčiarske i brazílske letectvo. (Zdroj: archív)

Predstaví sa aj unikátny Jak-52 košického aeroklubu

Návštevníci si môžu popozerať lietadlá i automobilové veterány, pre deti bude pripravených niekoľko atrakcií. Pretože ide o podujatie, v ktorého názve sa objavuje slovo aero, tak hlavný program budú tvoriť letové ukážky rôznych typov lietadiel. Táto letová časť podujatia sa začne o 12.00, pričom organizátorom sa do Košíc opäť podarilo "pritiahnuť" zaujímavé lietadlá.

Švajčiarsky Pilatus

Dve najzaujímavejšie z nich priletia z cudziny. Prvým z nich je švajčiarske cvičné lietadlo Pilatus P3-05. Švajčiarska firma Pilatus (pomenovaná podľa vrchu Pilatus) vyvinula typ P3 po úspechu svojho typu P2, vyvinutého počas druhej svetovej vojny. Cvičné lietadlo P3 bolo vyvinuté pre potreby švajčiarskej armády a jeho prvý let sa uskutočnil 3. septembra 1953. Lietadlo je určené na základný i pokročilý výcvik vojenských pilotov, vrátane výcviku nočného lietania, lietania podľa prístrojov a akrobacie. Pilatus P3 má celokovovú konštrukciu, zaťahovací podvozok a tandemové usporiadanie dvoch sedadiel (pre inštruktora, sediaceho vzadu, a pilotného žiaka). Pod krídlom mohli byť zavesené cvičné bomby, rakety alebo kanón.

Používalo ich švajčiarske letectvo

Verzia s označením P3-05 bola štandardnou sériovou verziou pre švajčiarske vojenské letectvo, ktoré si objednalo 60 týchto lietadiel. Tieto lietadlá boli prakticky identické s verziou P3-03 – tucet týchto predsériových lietadiel používalo švajčiarske letectvo v svojich výcvikových jednotkách na testovanie vhodnosti a výkonnosti tohto typu. Okrem toho bolo vyrobených šesť lietadiel verzie P3-04, ktoré boli dodané brazílskemu námorníctvu. Švajčiarske letectvo používalo pilatusy P3 na výcvikové účely do roku 1983, ale ešte približne ďalších desať rokov ich používalo ako kuriérne a spojovacie lietadlo.

Predali ich civilným záujmecom

V rokoch 1993 až 1995 bolo 63 lietadiel predaných civilným záujemcom. No a práve jedno z týchto už civilných lietadiel má priletieť na sobotňajší košický Aerovíkend. Ide o lietadlo so švajčiarskou poznávacou značkou HB-RBU, ktoré bolo vyrobené v roku 1958 a ktoré je vlastne už leteckým veteránom. Lietadlo má výrobné číslo 484-33 a vo vojenskom letectve lietalo s trupovým označením A-846. Typ Pilatus P3-05 má rozpätie krídiel 10,4 m, dĺžku 8,75 m a výšku 3,05 m. Maximálna vzletová hmotnosť je okolo 1 500 kg. Na pohon lietadla slúži šesťvalcový plochý motor (tzv. boxer) firmy Lycoming, ktorého maximálny výkon je 180 kW. Cvičné lietadlo P3 má maximálnu rýchlosť 310 km/h, ekonomickú cestovnú rýchlosť 255 km/h a minimálnu rýchlosť len 100 km/h. Dolet lietadla je 650 kilometrov, výškový dostup je 5 500 metrov. Na vzlet potrebuje lietadlo dráhu dĺžky len 400 metrov, na pristátie mu stačí 300 metrov.

Najznámejšie cvičné lietadlo

Aj druhé zaujímavé lietadlo, ktoré sa v sobotu predstaví na košickom letisku, je cvičný stroj. Ide o poslednú verziu najznámejšieho spojeneckého cvičného lietadla T-6 Texan z obdobia druhej svetovej vojny. Texany boli v aktívnej službe okolo 25 rokov a dnes sú zachované exempláre ozdobou mnohých leteckých dní na celom svete. Lietadlo Texan sa vyrábalo v mnohých verziách a preto jeho históriu môžeme spomenúť len stručne. Na počiatku úspešného radu texanov bol prototyp NA-16, ktorý vyrobila firma North American a ktorý po prv raz vzlietol 1. apríla 1935. Toto lietadlo s pevným podvozkom bolo v marci 1937 prihlásené do súťaže o lietadlo na základný výcvik, ktorú vypísalo americké vojenské letectvo.

Známy ako Texan i Harvard

Sériová verzia dostala označenie BT-9, verzia pre americké námorníctvo bola označená SNJ-1 a britské kráľovské letectvo (RAF) ho nazvalo Harvard. V roku 1939 bolo označenie zmenené na AT-6 Texan, pričom skratka AT znamená advanced training, čiže pokročilý výcvik. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa začala veľkosériová výroba texanov (stále nazývaných Harvard v britskej RAF), ktoré boli priebežne vylepšované a modernizované. Technické údaje sa od verzie k verzii mierne odlišujú. Štandardná povojnová verzia s označením T-6G má rozpätie krídiel 12,81 m, dĺžku 8,84 m a výšku 3,57 m. Maximálna vzletová hmotnosť je 2 548 kg. Na pohon lietadla slúži hviezdicový motor Pratt&Whitney s maximálnym výkonom okolo 450 kW. Texan dosiahne maximálnu rýchlosť 335 km/h a jeho cestovná rýchlosť je 233 km/h.

Aj akrobatické manévre

Maximálna výška letu je 7 400 metrov. Lietadlo umožňuje nácvik všetkých operácií, ktoré potrebujú vojenskí piloti, vrátane nácviku akrobatických manévrov, vzdušnej streľby a bombardovania. V prvej polovici 50. rokov minulého storočia licenčne vyrábala Texan kanadská firma Canadian Car and Foundry, ktorá americkému, západonemeckému a kanadskému letectvu dodala 555 strojov verzie Harvard 4. Celkovo bolo vyrobených 15 495 lietadiel T-6 všetkých verzií. V Košiciach sa predstaví lietadlo verzie Harvard 4 s nemeckou poznávacou značkou D-FUKK, ktorého výrobné číslo je CCF4-46. Nepôjde o prvý texan či harvard, ktorý u nás bol, pretože lietadlo tohto typu sa predstavilo už na Aerovíkende v roku 2007.

Je jediný na Slovensku

Bonbónikom na tohtoročnom Aerovíkende bude aj akrobatické "poletovanie" lietadla Jak-52 z košického aeroklubu. Ako sme už na tejto strane informovali, ide o jediné lietadlo uvedeného typu, registrované (s príhodnou značkou OM-YAK) na Slovensku (takýto typ nie je registrovaný ani v Česku). Lietadlo Jak-52 vyvinula konštrukčná kancelária A.S. Jakovleva, a to najmä ako lietadlo pre základný pilotný výcvik civilných športových i vojenských pilotov. Konštrukčne je dvojmiestny Jak-52 (v zahraničnej literatúre obvykle označovaný ako Yak-52) odvodený od jednomiestneho akrobatického lietadla Jak-50. Prvý vzlet lietadla Jak-52 sa uskutočnil v roku 1976, sériová výroba sa podľa dostupných informácií začala v roku 1979.

Vyrábajú ho v Rumunsku

V rámci medzinárodnej deľby práce medzi vtedajšími socialistickými krajinami bol výrobou lietadla Jak-52 poverený podnik Aerostar v rumunskom meste Bracau. Lietadlo Jak-52 má rozpätie krídiel 9,3 m, dĺžku 7,7 m a výšku 2,7 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je okolo 1 300 kg. Na pohon lietadla slúži deväťvalcový hviezdicový motor Vedenejev M14P, ktorého maximálny výkon je 268 kW (360 koní). Motor poháňa dvojlistovú vrtuľu priemeru 2,4 m. maximálna rýchlosť vo vodorovnom lete je 300 km/h, najvyššia dovolená rýchlosť je 450 km/h. V závode v Bacau bolo vyrobených vyše 1 800 lietadiel Jak-52 a ešte aj dnes tam na konkrétnu objednávku toto lietadlo vyrobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 835
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 506
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 566
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 440
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 344
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 291
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 024
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 433
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 161
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 137
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 819
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 346
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 986
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 735
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 433
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 161
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 137
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 819
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 346
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 986
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 735
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu