Včera sa v Prahe uskutočnila najväčšia hudobná udalosť tohto roka - koncert pri príležitosti 70. narodenín tejto legendy. Vystúpilo na ňom viac než sto českých i slovenských umelcov, ktorí vzdali hold majstrovi a pracantovi, ktorý svoju kariéru snov vyskladal kúsok po kúsku do takých rozmerov ako ešte nikto predtým.
Miloval pohreby
Karel pochádza z Plzne a narodil sa 14. júla 1939. Kto si však myslí, že jeho talent sa prejavoval odmalička, mýli sa. Desaťročný Kája mal celkom inú, priam až podivnú vášeň. Miloval pohreby. "Tešil som sa na pohreb ktoréhokoľvek plzeňského občana, s výnimkou príbuzných a sprevádzal som každého až k jame, kde farár prednášal smútočnú reč, ktorej som nerozumel, ale dojímala ma k slzám. A keď sa dlho žiaden pohreb nekonal, našiel som zmrznutú vranu či zrazenú mačku a vystrojil som im slávnu poslednú cestu," zaspomínal si s úsmevom.
Porota ho odpísala, diváci ho ubránili
Spev ho začal zaujímať až neskôr, po tom, čo sa vyučil za elektrikára a začal pracovať v ČKD: "Už som nemal problémy s mutovaním a odrazu som cítil, že mi spev prináša potešenie." Začiatok jeho kariéry sa viaže k roku 1958, keď sa prihlásil do súťaže Hľadáme mladé talenty a ... prepadol na celej čiare. Porotu jeho tenor vôbec neoslovil. Ale zato divákov áno. Pre neprestávajúce ohlasy sa porota rozhodla, že Karlovi dá angažmán v kaviarni Vltava. Pri týchto vystúpeniach mal vraj pocit, že mu patrí celý svet. A vôbec nevadilo, že bol v jednom kole. "Niekedy som spal len tri hodiny denne. V noci som dospieval, na chvíľu som si doma zdriemol a ráno som opäť utekal na električku do továrne," opisuje.
Zberateľ Zlatých Slávikov
Keď pochopil, že pre neho je osudom spev, už ho nič nezastavilo. Vyštudoval konzervatórium, v roku 1962 ho pod svoje krídla ho zobrala firma Supraphon a postaral aj o unikátny kúsok. V tom roku dostal v ankete Zlatý Slávik len tri hlasy, ale o rok neskôr už bol jasným víťazom. A tejto ankete obľúbenosti kraľuje dodnes. Nazbieral 34 zlatých sošiek!
Šiel za svojím cieľom
Od začiatku kariéry mal presné ciele a vytrvalo za nimi šiel. Keď v roku 1966 poskytol časopisu "Československý voják" rozhovor, mnohým sa jeho sny zdali len blúznením. On ich však do bodky naplnil. "Mám cieľ stať sa spevákom svetového meradla. Myslím na Európu, ale hlavným cieľom speváka je Amerika," povedal vtedy. A podarilo sa mu to. Európa sa mu klania. Nemecká spoločnosť Polydor s ním podpísala doživotnú zmluvu. Úspech slávi aj v Amerike. Už v 70. rokoch získal takmer ročný angažmán v Las Vegas, v rokoch 2000 a 2005 vypredal newyorskú Carnegie Hall a vraj keby sa presťahoval do USA, americkí manažéri by z neho urobili megahviezdu. To však odmietol. Vystupoval napríklad v Paríži, Hollywoode, Moskve, Bruseli, Berlíne, Ríme, Londýne či Sydney.
Emigroval a vrátil sa
Karel Gott obstál aj v časoch socializmu. V sedemdesiatych rokoch sa s kapelou pokúsil o emigráciu do Nemecka, no napokon sa vrátil. "Bol to tak trochu môj nápad, pridali sa bratia Štaidlovci. My sme však nechceli byť emigranti. Hneď sme dali západným novinám kópie nášho listu adresovaného ministrovi kultúry, že nechceme emigrovať, ale že chceme zatiaľ zostať v zahraničí, kde s nami dobre zaobchádzajú," vysvetlil. Hovorí sa, že mu vtedy osobne napísal Gustáv Husák a požiadal ho, aby sa vrátil. "On nepísal. Len po obchodnom diplomatovi odkázal, že sa nám nič nestane a že chce s nami vyjednávať." Muzikanti nad tým rozmýšľali a napokon to riskli. "Chceli sme spievať doma, vrátiť sa k domácemu publiku." Je jasné, že vtedajším mocipánom na Gottovi veľmi záležalo, veď pre Československo zarábal viac než dve fabriky. Gott je však aj jednou z mála hviezd, ktorá sa na výslní udržala aj po roku 1989.
462 mileniek
Zvláštnou kapitolou v Karlovom živote boli odjakživa ženy. Bol idolom pre dve generácie a je ňou dodnes. Mamičky mu svoje dcéry doslova ponúkali. V knihe Posel dobrých správ priznal, že mal 462 mileniek, ale len 11 vážnejších partneriek. Boli medzi nimi Olga Svobodová, ktorá ho zaučila do tajov sexu, Evelyna Steimarová, baletka Antonie Zacpalová, s ktorou má prvorodenú dcéru Dominiku, Martina Zbořilová - súčasná manželka Miloša Formana, Manuela Pechová, Iveta Kolářová, ktorá je matkou jeho druhej dcéry Lucie i Marika Sörösová. Spevákovo priezvisko v preklade znamená Boh. A všetky jeho milenky sa zhodli v tom, že v posteli je božský. Už ťažšie však znášali Karlove čudné spôsoby. Po milovaní nikdy nezostal spať v spoločnej posteli, ale odišiel do pracovne. A na raňajky pozval len tú ženu, s ktorou plánoval vážnejší vzťah. Aj napriek tomu všetkému hovorieval: "Casanovu zo mňa robia iní. V podstate som veľmi citlivý človek, nie prelietavý. City vždy prežívam hlboko. Len potom, žiaľ, odletia ako mydlová bublina." Len jediná žena si ho dokázala pripútať natoľko, že sa s ňou zosobášil - o 35 rokov mladšia Ivana Macháčková, z ktorej sa vlani v januári stala historicky prvá pani Gottová. Karlovi porodila dve dcéry a spevák si konečne užíva potešenie z kompletnej rodiny.
Stále plný plánov
Karel Gott si zasluhuje obdiv. Je stálicou na hudobnom nebi, aká nemá obdobu. Napriek všetkému nie je namysleným snobom, ktorý by inými ľuďmi opovrhoval. Muži ho rešpektujú, ženy milujú. Predstavuje idol, s ktorým je ľahké sa stotožniť. Neprovokuje, nemá hviezdne maniere. Je noblesný, ale aj správne ľudový. Má povesť pôžitkára, gurmána, znalca umenia, vín a žien. Aj s bulvárom vychádza diplomaticky. Je galantný, vždy dobre oblečený. Symbol nadčasovosti. O mesiac oslávi jubileum a kým jeho rovesníci hovoria o chorobách a žijú v spomienkach, on má stále plno plánov. "Pokiaľ Pán Boh zdravia dá, rád by som ešte pár rokov spieval. Držte mi palce, ráno idem ďalej."
Karel Gott v číslach
900 miliónov - to je odhadovaná cena jeho majetku v českých korunách, z toho 500 miliónov korún majú hodnotu práva na jeho pesničky
700 – počet platní, vrátane singlov, ktoré vydal počas svojej doterajšej kariéry, plná tretina z nich vyšla v Nemecku
30 miliónov - počet predaných platní, a to celosvetovo
300 - toľko duetov naspieval, najčastejšie s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou, čím sa dvakrát zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako spevák s najpestrejším repertoárom
11 - počet filmov, v ktorých účinkoval (Starci na chmeli, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Slasti Otce vlasti, Hvězda padá vzhúru, Z pekla štěstí 2, atď...)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.