Kompaktný van Peugeot 5008
Ide o vozidlá, ktoré nie sú opticky rozdelené na priestor pre motor, cestujúcich a batožinu. Dnes už tieto vozidlá bežne označujeme termínom van.
Premiéra vo Frankfurte
Model 5008, ktorý bude mať svetovú premiéru na septembrovom autosalóne v nemeckom Frankfurte, patrí do kategórie kompaktných vanov. Vozidlo je technicky odvodené od modelu 308 a je vlastne sesterským modelom vozidla Citroën C4 Picasso. Nový peugeot má dĺžku 453 cm a výšku 163 cm a dodáva sa v päťmiestnej i v sedemmiestnej verzii.
Posuvné sedadlá
V druhom rade sú tri samostatné, rovnako veľké sedadlá, ktoré možno pozdĺžne posúvať o 13 cm. Tieto sedadlá možno samostatne sklápať do podlahy. V treťom rade sú dve sedadlá, ktoré tiež možno sklopiť do podlahy. Pri sklopených sedadlách tretieho radu má batožinový priestor objem od 579 do 678 litrov (podľa polohy sedadiel druhého radu). Sklopením sedadiel druhého radu sa objem tohto priestoru zväčší až na 1 754 litrov. Po sklopení operadla spolujazdca dopredu možno vo vozidle prepravovať predmety dĺžky až 276 cm.
Presvetlený interiér
V interiéri je množstvo ďalších odkladacích priestorov, vrátane klimatizovanej skrinky v strednej konzole, ktorá má objem 10,5 litra. Vďaka veľkému prednému oknu a presklenej panoramatickej streche je interiér vozidla presvetlený. Všetky okná majú – spolu so sklenenou strechou – dokopy plochu 5,72 štvorcového metra. Vozidlo má vynikajúce aerodynamické vlastnosti (súčiniteľ odporu vzduchu je len 0,29).
Šesť airbagov
Do sériového výstroja vozidla patrí stabilizačný systém ESP, automatická parkovacia brzda, šesť nafukovacích vankúšov a snímače tlaku v pneumatikách. Na želanie môže byť vozidlo vystrojené multimediálnym systémom pre cestujúcich v druhom rade, ktorého sedempalcové farebné displeje sú umiestnené v opierkach hlavy predných sedadiel.
Päť motorov
Pri uvádzaní na trh budú pre vozidlo k dispozícii dva benzínové a tri vznetové motory. Základný 1,6-litrový benzínový motor má výkon 88 kW a jeho priemerná spotreba je 7,3 l/100 km. Turbodúchadlom prepĺňaná výkonnejšia verzia tohto motora vyvíja výkon 115 kW a jej spotreba je 7,1 l/100 km. Vznetový 1,6-litrový motor s časticovým filtrom má výkon 82 kW a možno ho kombinovať s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou alebo automatizovanou šesťstupňovou prevodovkou.
Spomienka na "päťkové" modely
Dvojlitrový vznetový motor sa montuje v dvoch výkonových verziách, pričom slabšia má výkon 110 kW, výkonnejšia 120 kW. Všestranne využiteľný kompaktný van Peugeot 5008 sa na európskom trhu objaví už na jeseň. Mimochodom, číslica 5 v označení tohto modelu má pripomínať "päťkové" modely (504 a 505), ktoré Peugeot v minulosti vyrábal.
Predsa príde aj k nám!
V svojej stratégii vývozu automobilov do rôznych krajín zohľadňujú automobilky špecifiká tej ktorej krajiny, čo sa prejaví tým, že nie v každej krajine predávajú automobilky svoj úplný sortiment vozidiel. Napríklad automobilka Toyota neuvažovala pôvodne o vývoze svojho najmenšieho modelu iQ do Česka a na Slovensko.
Nedávno však padlo rozhodnutie, že toto malé mestské vozidlo sa predsa len bude do oboch spomenutých krajín dovážať. Pri tejto príležitosti možno stručne spomenúť základné údaje o tomto bezpochyby unikátnom vozidielku. Model iQ mal v svojej sériovej podobe svetovú premiéru na vlaňajšom autosalóne v Paríži. Cieľom konštruktérov pri vývoji modelu iQ bolo postaviť vozidlo do mesta, ktoré by pojalo štyroch cestujúcich, pričom jeho dĺžka by nepresiahla tri metre. Výsledkom je vozidlo, ktorého dĺžka je 2 985 mm, šírka je 1 680 mm a výška 1 500 mm. V
tomto miniaute skutočne môžu cestovať štyri osoby, a to tri dospelé a jedno dieťa. Pri konštrukcii vozidla sa použil rad inovatívnych riešení, čím sa podarilo dosiahnuť relatívne veľký vnútorný priestor. Medzi tieto riešenia patrí napríklad umiestnenie diferenciálu pred motor, použitie ultratenkých sedadiel či zmenšenie jednotky vykurovania a klimatizácie. Konštruktéri mimoriadne dbali o bezpečnosť cestujúcich, takže vozidlo získalo v prísnych bariérových testoch Euro NCAP maximálny počet (päť) hviezdičiek. Na pohon najmenšieho modelu v sortimente firmy Toyota sú k dispozícii tri motory. Najmenší jednolitrový trojvalec vyvíja maximálny výkon 50 kW. Priemerná normovaná spotreba tohto motora je 4,3 l/100 km. Druhým benzínovým motorom je 1,3-litrový štvorvalec s maximálnym výkonom 73 kW. No a do tretice je k dispozícii 1,4-litrový turbodieselový motor, ktorého maximálny výkon je 66 kW a priemerná spotreba je 4 l/100 km.
Do sériovej výbavy vozidla patrí antiblokovací a stabilizačný systém, elektrický posilňovač riadenia, klimatizačný systém, rádio s prehrávačom CD a centrálny zamykací systém.
Knieža si vyskúšalo elektromobil
Malá francúzska firma Venturi Automobiles sa od roku 2001 intenzívne venuje vývoju vozidiel s elektrickým pohonom. Na jeseň minulého roka, na autosalóne v Paríži, predstavila táto firma svoj najnovší elektromobil, nazvaný Volage. Nedávno sa uskutočnila prvá verejná demonštrácia tohto vozidla takpovediac priamo v bežnej cestnej premávke, a to po tej istej trati v Monte Carlo, na ktorej sa jazdí Veľká cena Monaka formuly F1. Pri tejto predvádzacej jazde sedel za volantom elektromobilu Volage sám monacký vládca, knieža Albert II. Vozidlo Volage bolo vyvinuté v spolupráci s pneumatikárskou firmou Michelin a vyznačuje sa unikátnym riešením pohonu i pruženia. V každom kolese vozidla sú zabudované dva elektromotory, pričom jeden slúži na pohon a druhý je súčasťou aktívneho systému pruženia, ktorý sa v reálnom čase prispôsobuje charakteristike vozovky a štýlu jazdy. Každý zo štyroch hnacích elektromotorov má maximálny výkon 55 kW. Zdrojom elektrickej energie je polymérovo-lítiový akumulátor s kapacitou 45 kWh. Dvojmiestny roadster Volage zrýchli z 0 na 100 km/h za menej než päť sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 150km/h. Pri konštantnej rýchlosti 90 km/h je dojazd vozidla okolo 320 kilometrov.
Kechnecká prevodovka uspela v dvadsaťštyrihodinovke
V dňoch 21. až 24. máj sa na známom nemeckom okruhu Nürburgring konal už 37. ročník 24-hodinových pretekov ADAC Zurich. Na týchto pretekoch, ktoré dokonale preveria pripravenosť áut i pilotov, sa zúčastnilo 170 štvorčlenných posádok. O náročnosti týchto pretekov svedčí to, že hodnotených bolo len 118 posádok. Absolútnym víťazom týchto pretekov sa stalo vozidlo Porsche 911 GT3 RSR, za volantom ktorého sa striedali piloti T. Bernhard, M. Lieb, R. Dumas a M. Tiemann. Víťazné auto absolvovalo 155 kôl priemernou rýchlosťou vyše 163 km/h. Na 32. mieste celkovej klasifikácie sa umiestnil tím TIC Racing s vozidlom Mitsubishi Lancer Evo X. Za volantom tohto vozidla sa striedali K. Quadder, U. Nittel, T. Matsui a T. Hagenmeyer. V svojej triede sa tento tím umiestnil dokonca na skvelom štvrtom mieste. Tento výsledok je cenný najmä preto, že Lancer Evo X je určený skôr na súťaže než na vytrvalostné preteky. No, spomíname to ale hlavne preto, lebo úspešný Lancer je vystrojený dvojspojkovou prevodovkou Power Shift, ktorá sa vyrába v závode firmy Getrag-Ford v Kechneci. Prevodovka, namontovaná v pretekárskom Lanceri, sa od prevodoviek, montovaných do bežných sériových modelov, líšila len nepatrnými úpravami (najmä iným prevodovým pomerom 6. stupňa).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.