Vyhýbajú sa očnému kontaktu, nepodelia sa o radosť, nehľadajú u iných útechu, chýba im zmysel pre humor. Len veľmi zriedka napodobňujú iných ľudí. Uprednostňujú hru osamote alebo s mladšími deťmi. Mnohé z nich fascinuje jediná téma (elektrina, cestovné poriadky, či zbieranie množstva jedného obyčajného predmetu). Známe je aj naliehanie na presnom rituáli napríklad pri jedle, či umývaní. So stúpajúcim vekom a pri správnom vedení niektoré dokážu predsa len nadviazať vzťahy a priateľstvá aj s rovesníkmi. Aj na to slúži Autistické centrum Rubikon v košickej mestskej časti Myslave. To zorganizovalo pred týždńom prvú Výnimočnú olympiádu pre výnimočné deti. Pripravilo pre ne viacero športových disciplín. Centrum chce týmto odštartovať tradíciu.
KOŠICE. Prvý ročník olympiády sa niesol sa v rodinnej a družnej atmosfére. Zúčastnili sa jej nielen učitelia s deťmi, ale i rodičia z Košíc a Prešova. Hosťom bol bývalý futbalový olympionik z Tokia Anton Švajlen, ktorý v úvode zapálil olympijský oheň.
Trampolína bola v kurze
Disciplíny boli náročnosťou prispôsobené tak, aby ich zvládlo každé dieťa.
"Súťažili sme, behali sme, skákali sme na trampolíne, išli sme cez prekážkovú dráhu, kopali sme do bránky, hádzali vrecúška s ryžou a lovili sme loptičky," bez problémov nám vysvetlila dvanásťročná školáčka Štefka Pastorická. "Páčilo sa mi najviac, že som dostala medailu." Skákali aj na hopsadlách a váľali kolky. Najväčší úspech mala, ako inak, trampolína.
Najradšej má mačky
Jedna z mamičiek Mária bola takisto podujatím nadšená. "Chodíme tu dvakrát do týždňa až od Michaloviec. Ale určite to má zmysel," povedala s láskou v očiach. Jej dcérka je vraj napriek svojmu hendikepu šikovná, baví ju najmä výtvarná výchova. "Najradšej maľujem mačky, to sú moje najobľúbenejšie zvieratá. Odmalička mám rada mačky, ani sama neviem prečo," povedala malá Štefka. Jej mama hovorí, že kresby dievčatka sú stále dokonalejšie, precíznejšie a hlavne veselšie.
Dominika fascinuje elektronika
Trinásťročného Dominika Šimkuláka zas fascinuje elektronika. Keď nás zbadal, hneď si začal obzerať diktafón a fotoaparát, chcel si všetko vyskúšať. Do reči mu však nebolo. "Zaujíma ho počítač, rádio, telefóny, všetko, čo sa týka elektroniky. Na to je expert," vysvetľuje mamka Adriana. "Brúsi po internete a dostane sa pri tom aj tam, kam sa ani ja neviem dostať." S chorobou syna sa vyrovnala a berie ho ako zdravého normálneho chlapca, aj keď má občas slabšie chvíľky.
Kalendár študuje dookola
Riaditeľka Autistického centra Rubikon Anna Uchnárová tvrdí, že autistické deti sú nadané. "Môžu mať problémy s jednoduchými sebaobslužnými činnosťami, ale môžu byť výnimočné," zhodnotila Ucharová. Veľa z nich pekne kreslí alebo má fotografickú pamäť. V jednom náhodne objavili vlohy na fotenie. "Alebo máme chlapčeka, Matúška, ktorý pozná celý kalendár. Vie povedať, kto má kedy meniny." Kalendár má veľmi rád, študuje ho dookola. Podľa dátumu vraj ihneď určí, aký bol vtedy deň v týždni.
Jediné centrum na Slovensku
Myslavské autistické centrum je jediné na východnom Slovensku, ďalšie vzniká v Prešove. Svojim klientom sa venujú komplexne, neposkytujú im len vedomosti, ale aj sociálne a komunikačné zručnosti. "V každej triede je učiteľ a špeciálny pedagóg a pomáha mu asistent učiteľa," vysvetlila Uchnárová. "S každým dieťaťom treba pracovať individuálne, každé je na inej úrovni. Každé si žije svoj svet." Tešia sa z každej drobnosti, ktorú sa naučia a vedia prejaviť veľkú lásku.
"Autisti mi dali veľmi veľa. Zmenil sa môj rebríček hodnôt. Človek si uvedomil, že nie sú dôležité naše svetské starosti. Každý by si mal možno vyskúšať aspoň chvíľočku pobudnúť s takýmito deťmi a život by bol krajší," dodala Uchaľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.