Kvety po 2 na brachyblastoch, na krátkych stopkách, rozvíjajú sa pred listami, kvetná čiaška široko zvonkovitá, kvety pätpočetné, zrastenolístkový kalich je na okraji plstnatý, koruna je ružová, neskôr vybledajúca, obrátene vajcovité lupienky sú až 2 cm dlhé. V kvete je mnoho tyčiniek a vrchný semenník. Kôstkovice sú oválne podlhovasté, až 6 cm veľké, sploštené, plstnaté, sivozelené, pukavé, oplodie kožovité, kôstka tenká a sploštená, kylnatá, semeno sladké (jedlé) alebo horké (jedovaté).
Pochádza z oblasti juhozápadnej Ázie a severnej Afriky, člení sa v niekoľko variet. Je to okrasná a medonosná rastlina, včelám poskytuje aj dostatok peľu. Ako droga sa užívajú horké mandle (var. amara), ale aj sladké mandle (2 variety). Sušené jadrá horkej mandle obsahujú až 50 % mastného oleja, až 30 % bielkovín, do 5 % cukru a až 5 % jedovatého amygdalínu (za prítomnosti emulzínu sa mení na jedovatý kyanovodík) a asi 10 horkých mandlí je smrteľnou dávkou pre dieťa (50 pre dospelého). Sladké mandle obsahujú mastný olej, bielkoviny, až 10 % cukru a trochu jedovatého glykozidu amygdalínu.
Z horkých mandlí sa pripravuje horkomandľová voda, ktorá sa uplatňuje v prípravkoch zmierňujúcích dráždenie na kašeľ, ako chuťové korigens, pri nevoľnostiach, na zabránenie dávenia, zvonku pri konjuktivitíde. Mastný olej tvorí predovšetkým glyceridy kyseliny olejovej a linolovej, zvyšok po lisovaní za studena sa pre obsah slizu používa v kozmetike a prostriedok proti kašľu. Semená sa uplatňujú aj v potravinárstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.