Pre Miloša Horňáka zo Spišskej Teplice znamená táto hra, pri ktorej sa skvele cibrí priestorová pamäť, aj niečo navyše. Pexeso je pre neho totiž zberateľský artefakt.
Môžu za to deti
Sympatický, 46-ročný podnikateľ za vyše 22 rokov nazbieral takmer 1 200 pexies. Skladuje ich v škatuliach, ktoré má uložené v celej jednej skrini. Hovorí, že pôvodne pexesá zbierať vôbec nechcel, že sa na to dal, vraj môžu jeho traja potomkovia.
"Pexeso považujem za výbornú hru pre deti. Tie moje ho veľmi rady hrali. Aby si ich stále obmieňali, tak som im vždy nejaké nové kúpil, keď som naň natrafil v trafike alebo v obchode," spomína na zberateľské začiatky podnikateľ.
Ratolesti odrástli, hrať pexeso ich prestalo baviť. M. Horňák však stále nejaké nové domov priniesol. Až raz zistil, že ich je v skrini akosi priveľa. "Premýšľal som, čo s tým a usúdil som, že by to bola škoda takú peknú zbierku vyhodiť. Tak som začal postupne ďalšie pexesá dokupovať a zbierku rozširovať," prezradil Spišskotepličan.
Kresbičky aj erotika
Väčšina z nás pozná pexeso ako papierové kartičky s rozmermi päť krát päť centimetrov, na ktorých sú obrázky či fotografie. Fantázii sa však medze nekladú, a preto na kartičkách nájdete témy od výmyslu sveta. Napríklad pexesá s jednoduchými kresbičkami pre najmenších, pexesá z fotografiami krajiny, zvierat, erbmi miest a obcí, hradmi a zámkami, či rôznymi výrobkami.
Medzi najzaujímavejšie kúsky patria pexesá s tvárami politikov, sada logopedických pexies, alebo pexeso so šteklivými obrázkami mileneckých polôh z kámasútry. Absolútnou novinkou, ktorú, samozrejme, vlastní aj zberateľ spod Tatier, je pexetrio. V porovnaní s obyčajným pexesom nehľadáte dva, ale až tri rovnaké obrázky.
Maniaci z Čiech
Zaujímavé kúsky hľadá zberateľ všade. Najväčším pomocníkom je internet, pexesá mu dodávajú priatelia, známi, nakupuje ich v obchodoch, a v poslednom čase aj na burzách. Z poslednej návštevy burzy v českých Svitavách prišiel M. Horňák nadšený.
"Nestačil som otvárať oči. Česi sú naozajstní zberateľskí maniaci. Ponúkali úžasné množstvo pexies. Našiel som tam dievča, ktoré ich má okolo 1 500 a tie nazbierala za tri alebo štyri roky. Bohužiaľ, na Slovensku neviem o žiadnom inom zberateľovi pexies. Aj na tej burze som bol jediný Slovák. O pexesá, ktoré som doniesol na výmenu, bol obrovský záujem. Aj ja som si tam vymenil a aj kúpil zaujímavé kúsky," nadchýňa sa M. Horňák.
Česi majú čo zbierať. Ročne totiž u našich západných susedov vyjde vyše 300 nových pexies. Príležitosti na vydanie kartičkovej hry sa vždy nájdu. Môže to byť napríklad výročie prvej písomnej zmienky o obci, alebo hasičská súťaž. Darí sa aj firemným pexesám. Tie sú už v Čechách samozrejmosťou. Pre podniky, ale aj zoologické záhrady je to zaujímavá forma reklamy. "Je to neuveriteľné, ale pexeso má v Čechách takmer každá väčšia či menšia inštitúcia," tvrdí podnikateľ.
Slovensko v plienkach
Na Slovensku je podľa M. Horňáka vydávanie pexies ešte v plienkach. Ale aj u nás sa situácia postupne mení k lepšiemu.
Aby M. Horňák svoju zbierku oživil, vyrába si aj vlastné pexesá. Má ich asi päťdesiat. Materiály na kartičky zbiera rôzne. Pexeso si vyrobil z obrázkov zo šlabikára, reklamných letákov aj časopisov. "Napríklad som videl v časopise fotografie missiek. Kúpil som si dva a urobil som si z nich pexeso," ozrejmil výrobný postup Spišskotepličan.
Ako správny majiteľ firmy, aj on si chce vydať vlastné pexeso. Kedysi si M. Horňák každý nový prírastok do zbierky povystrihoval a oblepil lepiacou páskou, aby sa nepoškodilo. Dnes túto časovo náročnú procedúru už nerobí. Nie preto, že by sa mu nechcelo, ale z priestorových dôvodov. Pexeso "vcelku" je totiž o čosi skladnejšie.
Pexeso z Turecka
A čo zaujímavé nájdete v škatuliach od puzzle, kde má pexesá odložené otec troch detí? Najstaršie pexeso má asi 30 rokov. Okrem slovenských a českých má M. Horňák v zbierke kartičky z Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka a dokonca aj z Turecka. Pokiaľ ide o motívy, najviac kúskov tvoria rozprávkové pexesá pre deti. Medzi rarity patrí pexeso z dreva, nemenej zaujímavé je aj pexeso, ktoré bolo súčasťou knihy. Najmenšie pexeso má rozmery 2,5 krát 2,5 centimetra, najväčšie 10 krát 10 centimetrov.
Všetky pexesá má nafotené a fotografie roztriedené do vyše tridsiatich kategórií. Medzi jeho najobľúbenejšie patria pexesá s motívmi tatranskej prírody. Samozrejme, v zbieraní pexies chce M. Horňák pokračovať aj naďalej. Čoskoro sprevádzkuje internetovú stránku, kde sa môžu majitelia zaujíavých kúskov alebo zbratelia nakontaktovať. Pretože heslom M. Horňáka je: Zberatelia pexies všetkých krajín, spojte sa!
Kto vymyslel pexeso?
Prvé pexeso údajne namaľoval a vytvoril český výtvarník Josef Nesvadba. Bolo to pred takmer štyridsiatimi rokmi. Názov pexeso vznikol zo súslovia pekelne sa sústreď. V zahraničí dostalo pexeso názov memory. Okrem klasického stolového pexesa s kartičkami poznáme aj on-line pexeso, ktoré sa dá hrať na počítači či dokonca cez sieť.
olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.