LONDÝN. Bol to veľký britský sen o popoluške, ktorá sa stane kráľovnou. Na jeho začiatku stála nezamestnaná dobrovoľníčka, ktorá vypomáha v kostole, má 48 rokov a žije sama so svojou desaťročnou mačkou Pebbles. Lenže potom sa tento britský hastroš, v lacných šatách a s ešte horším účesom, postavil pred porotu britskej talentovej súťaže Británia má talent a povedal, že chce byť ako Ellen Page. Nasledovali výbuchy smiechu, no tie dozneli v okamihu, keď Susan Boyle začala spievať skladbu I Dreamed a Dream z muzikálu Bedári. A následne sa stala celosvetovou hviezdou. Susan Boyle, rodáčka z maličkého škótskeho mestečka Blackburn neďaleko Edinburghu a dcéra írskych imigrantov, sa nakoniec víťazkou britskej súťaže nestala. Nečakane ju porazila desaťčlenná skupina Diversity zložená z tanečníkov rôznych národností i veku - počnúc deťmi a dvadsiatnikmi končiac. Predviedli choreografiu inšpirovanú filmami i seriálmi o Transformeroch. Celé mestečko Blackburn, ktoré speváčke fandilo, ostalo zaskočené. Pravdepodobne však zavážila britská predstava o rovnocennej spoločnosti, a azda i útoky bulváru, ktorým musela Boyle pred finále čeliť. Napriek tomu skupine zablahoželala. „Najlepší vyhrali. Myslím, že naozaj dokážu zabaviť a želám im veľa šťastia," povedala podľa denníka The Guardian. Víťazov teraz čaká odmena 100-tisíc libier a v decembri vystúpenie pred kráľovnou Alžbetou II.
Prehliadaný talent
Chudobná a relatívne jednoduchá žena z vidieka bola pre britské tabloidy vďačným objektom. Na tlak verejnosti i médií nebola pred súťažou pripravená a občas jej praskli nervy. Dokonca až tak, že zvažovala predčasný odchod zo súťaže. Organizátori ju však presvedčili, že musí vydržať. Pretože jej prejav bol „najlepším vystúpením, aké som v histórii Británia má talent videl," povedal jeden z porotcov, Piers Morgan. Odvtedy si vystúpenia Susan Boyle na internete pozrelo stopäťdesiat miliónov ľudí a You- Tube jej dopomohol k popularite aj za hranicami Británie. Žene, ktorá v živote pracovala iba šesť mesiacov, aj to ako pomocníčka v školskej kuchyni. Starala sa najmä o svoju matku, ktorú opatrovala až do jej smrti. Práve ona presviedčala dcéru, aby sa zúčastnila na britskej súťaži talentov. Boyle začala so spevom vážnejšie v osemdesiatych rokoch. Vtedy navštevovala hodiny spevu i hereckú školu, chcela sa stať muzikálovou herečkou. Neúspešne, v roku 1999 však nahrala demokazetu, ktorú rozposlala hudobným vydavateľstvám, žiadne sa jej neozvalo. Teraz sa táto nahrávka nachádza na internete a hudobní kritici na nej Boylovej spev chvália. Tí istí kritici, ktorí by si ju predtým asi nevšimli.
Nasleduje kariéra?
Skutočná spevácka kariéra pred Boyleovou stojí až teraz. „Chcela by som nahrať album, a potom si ho len tak púšťať," povedala novinárom. Pritom Demi Moore či Jon Bon Jovi sa vyjadrili, že sú jej fanúšikmi. Bon Jovi dokonca podľa agentúry AFP dodal, že Boyle „je hlasom priam stvorená pre Broadway". Tam by jej mohol dopomôcť Simon Cowell, porotca súťaže a známy svetový producent. Speváčke odkázal, že „nič podobné ešte vo svojich šou nevidel". Práve on údajne pre Boyle pripravuje ďalšiu umeleckú dráhu a už s ňou podpísal niekoľkomiliónovú exkluzívnu zmluvu.
Susan skolabovala
Britskú spevácku senzáciu Susan Boyle museli hospitalizovať, pretože emocionálne nezvládla druhé miesto v sobotňajšej súťaži Britain's Got Talent. Štyridsaťosemročná Boyle sa podľa denníka The Sun v londýnskom hoteli "emocionálne zrútila", podľa ďalších informácií je tiež vyčerpaná. Policajný hovorca potvrdil, že do hotela privolali záchranku k žene s psychickými problémami. "Na kliniku odišla dobrovoľne. Na žiadosť lekárov záchranku sprevádzala aj polícia," uviedol hovorca. Vo finále speváckej šou hlasovali za desať finalistov
takmer štyri milióny ľudí a desaťčlenná tanečná skupina Diversity zvíťazila s 24,9 percentami hlasov. Boyle zostala na druhom mieste s 20,2 percentami.
sita
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.