BRATISLAVA. Premiér Robert Fico len pred dvoma mesiacmi verejne oznámil, že správcom penzijných fondov výrazne uťali z poplatkov, ktoré inkasujú, a do druhého piliera zaviedli garancie. A ak nebudú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zhodnocovať úspory ľudí kladne, straty budú musieť hradiť zo svojho majetku.
Napriek tomu šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko občanov na oficiálnej stránke poisťovne presviedča, že DSS sporiteľom nič negarantujú. Podľa neho hrozí až 70-percentné riziko straty a nielenže nezískajú výnos, ale nedostanú späť ani vložené peniaze. Dôchodok v Sociálnej poisťovni však po splnení zákonných podmienok garantuje štát.
Muňko ako nevýhodu druhého piliera uviedol aj to, že sporiteľ zaplatí DSS poplatky ihneď po odvedení peňazí a neskôr až 40 percent z možného výnosu. Zrejme porovnateľný obsah bude mať aj list, ktorý sa šéf poisťovne chystá v týchto dňoch rozoslať sporiteľom v druhom pilieri nad 40 rokov. So svojím zámerom sa nijako netají. Poisťovňa potrebuje, aby z druhého piliera odišlo aspoň 50-tisíc ľudí. V takom prípade by peniaze na dôchodkové dávky mala podľa Muňka aspoň do konca septembra, o ďalšie by požiadala vládu.
Sociálna poisťovňa v rozpočte na tento rok pôvodne rátala s úsporami od 150-tisíc sporiteľov. Po ich vystúpení z druhého piliera by sa totiž presunuli na účet poisťovne a títo občania by dôchodkové odvody platili už iba do poisťovne. Aktuálne z druhého piliera odišlo okolo 16-tisíc občanov a 8-tisíc ľudí tam vstúpilo. Spolu si v ňom sporí asi 1,45 milióna sporiteľov.
Ako je to s garanciami a poplatkami
Keď sa vláda rozhodla vlani na jeseň opätovne otvoriť druhý pilier, argumentovala tým, že ľudia prichádzajú pre nepriaznivý vývoj na finančných trhoch o veľkú časť dôchodkových úspor. Ceny akcií, ale i niektorých dlhopisov na svetových trhoch, ktoré sa nachádzali aj v majetku dôchodkových fondov, totiž klesali.
Spolu s tým aj hodnota dôchodkových jednotiek. Pred niekoľkými týždňami však vláda do druhého piliera zaviedla garancie a znížila poplatky pre DSS. Jednoducho povedané, ľudia by mali mať od júla na súkromnom dôchodkovom účte aspoň toľko, koľko tam od júla po odrátaní poplatkov pošlú. Poplatok si totiž stiahne Sociálna poisťovňa a aj dôchodková spoločnosť, aj keď od júla o niečo nižší. Namiesto doterajších 0,065 percenta z majetku vo fonde, resp. z majetku každého sporiteľa na účte, si DSS bude môcť zobrať len 0,025 percenta z majetku na účte sporiteľa. Z tohto poplatku si financuje svoje vlastné náklady.
Garancia je v tom, že ak DSS za určité obdobie nezhodnotí úspory ľudí lepšie ako na jeho začiatku, stratu dorovná najprv z garančného účtu, ktorý bude vytvárať, a ak nebude stačiť, potom z vlastného majetku. DSS si bude môcť vyplatiť takzvaný výnosový poplatok len vtedy, ak sa hodnota dôchodkových jednotiek, ktoré si sporiteľ za každý príspevok nakupuje, zvýši. Inak povedané, majetok na účte sporiteľa narastie nielen o nové príspevky, ktoré tam posiela, ale aj o ich kladné zhodnotenie.
„Zavedenie garancie minimálneho výnosu v povinnom dôchodkovom sporení je pomerne bežné a existuje v mnohých krajinách," hovorí Martin Chren z Nadácie F. A Hayeka. Napríklad v Maďarsku nesmie byť výnos dôchodkového fondu nižší než 85 percent výnosu indexu štátnych dlhopisov. „Na druhej strane, hoci garancia minimálneho výnosu môže mať miesto v konzervatívnom fonde, mala by byť sprevádzaná uvoľnením pravidiel v rastových fondoch," dodal Chren.
DSS už nechcú akcie
Keďže novela zákona bude platiť od júla, táto garancia neplatí pre hodnotu majetku vo fondoch do tohto obdobia. Podmienkou pre dôchodok z druhého piliera je však minimálne 15-ročné obdobie sporenia, väčšina sporiteľov si bude sporiť aspoň 30 rokov. Za ten čas by sa aj tieto straty mohli vymazať. „Zhodnocovanie úspor v druhom pilieri je postavené na báze investovania.
Pri investovaní je veľmi ťažké poskytovať dlhodobé garancie zhodnotenia. Ak sú takéto garancie vystavené, vždy pôjdu na úkor výšky výnosov," povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Problém je totiž v tom, že DSS už nechcú investovať do akcií, ktoré by mohli sporiteľom v druhom pilieri priniesť časom lepšie zhodnotenie. Paradoxne túto skutočnosť už použili niektorí zástupcovia štátu proti DSS.
Fakty
Dedenie úspor
Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko uviedol, že našetrené peniaze v II. pilieri sa nededia vždy, len počas obdobia sporenia. Je to síce pravda, ale odvody na dôchodok, ktoré ľudia platia do Sociálnej poisťovne, sa nededia vôbec.
Nielen v prípade poisťovne, ale aj II. piliera platí, že ak občan, ktorý začne poberať dôchodok, zomrie, jeho najbližší príbuzní majú nárok na pozostalostný dôchodok.
Účtovanie poplatkov
Dôchodkové spoločnosti u nás si za správu fondov účtujú ročný poplatok 0,78 percenta.Odjúla to bude 0,30 percenta.
V Poľsku si účtujú 0,6 percenta, v Maďarsku 0,8, v Slovinsku 1,50 a v Estónsku 2 percentá.
Zhodnotenie úspor
Sporiteľ v jednom vyváženom fonde, ktorý nám dovolil pozrieť sa na stav dôchodkového účtu, momentálne stráca 134 eur.
Na účte má 2 517 eur, no suma jeho príspevkov je 2 651 eur. Do II. piliera odvádza asi 70 eur.
Na účet tohto sporiteľa sme sa pozreli už vo februári, vtedy strácal 144 eur. Situácia na finančných trhoch sa odvtedy mierne zlepšila.
O čom sa hovorí
1. Odvody do II. piliera. Raz za čas niekto z vládnej koalície vytiahne otázku znižovania príspevku do druhého piliera. Pred niekoľkými dňami s tým opäť prišlo HZDS. Navrhuje, aby sa príspevok znížil z deviatich na šesť percent z vymeriavacieho základu s tým, že ak hospodárska kríza pominie, bude sa postupne zvyšovať na terajšiu úroveň. S väčším ohlasom sa to nestretlo.
2. Investičné stratégie. DSS na posledné legislatívne zmeny reagujú tak, že postupne predávajú akcie, ktoré sú v majetku fondov. Stratégie rastových, vyvážených a konzervatívnych fondov sa tak zrejme začnú podobať. Stanú sa konzervatívnymi. „Nižšia výnosnosť z dôvodu zavedenia garancií bude z dlhodobého hľadiska znižovať atraktivitu dôchodkového sporenia," povedal Peter Goliaš z INEKO.
3. Nejasná cena. Nie je jasné, za akú cenu si sporiteľ, ktorému vznikne nárok na dôchodok z II. piliera, kúpi doživotnú rentu v životnej poisťovni. Súčasná vláda to už viackrát uviedla, aby poukázala aj na takéto riziko v druhom pilieri. Po troch rokoch vládnutia však ani súčasný kabinet nepriniesol do otázky viac svetla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.