Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKÍ VOLEJBALISTI SÚ BLIŽŠIE K MS

V Poprade bez prehry!

Slovenskí volejbalisti zvládli na výbornú turnaj II. kvalifikačnej fázy o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta. V Poprade vyhrali všetky tri zápasy a z prvého miesta postúpili do záverečnej fázy kvalifikácie, z ktorej sa už pocestuje na šampionát.

Víťazná bitka s Nemeckom. Martin Sopko smečuje cez Simona Tischera.Víťazná bitka s Nemeckom. Martin Sopko smečuje cez Simona Tischera. (Zdroj: tasr)

POPRAD. Po piatkovej výhre (3:2) nad Bieloruskom zvládli Slováci aj dva víkendové duely.

Slovensko - Chorvátsko 3:1

Bez zraneného Ogurčáka a pod dojmom dôležitosti tohto súboja nastúpili slovenskí volejbalisti do zápasu dosť nervózni. Z toho pramenili na ich strane chyby, ktoré súper nekompromisne trestal. Od začiatku mali Chorváti mierne navrch a postupne ich vedenie narástlo až na rozdiel piatich bodov (16:11). Domácim sa podarilo set zdramatizovať a stiahli až na rozdiel bodu (22:21). Chorváti si však záver setu postrážili a druhý setbal za stavu 24:22 znamenal ich vedenie 1:0.

V úvode druhého setu prišlo aj prvé slovenské vedenie (2:1, 3:2, 4:3), na ktoré súper okamžite reagoval vyrovnaním. Následne sa domácim podaril menší trhák (6:3) a rozhodujúca fáza tejto časti hry (13:8). Na slovenskú stranu prišla pohoda, na sieti začal byť neudržateľný Nemec a set sa stal jasnou záležitosťou Zaniniho zverencov. Začiatok tretieho setu vyzeral na pokračovanie záveru druhého. Slováci záskali rýchlo vedenie 3:0, neskôr 7:3. Lenže následne prišli chyby na príjme podania a zrazu bolo 7:7 a neskôr aj 12:12. V závere setu viedli slovenskí volejbalisti o päť bodov (22:17). Chorvátom sa ešte set podarilo zdramatizovať (22:20), ale hlavne úspešnými blokmi dotiahli Slováci set do víťaznej koncovky. V štvrtom sete s výnimkou úvodu (1:2) boli vo vedení stále slovenskí hráči a doviedli ho do víťazného konca a k postupu do tretej fázy.

Slovensko - Nemecko 3:2

Vstup do zápasu zvládli lepšie slovenskí volejbalisti, keď len v jeho úvode bolo 2:2. Potom sa domáci ujali vedenia 4:2, neskôr viedli aj o tri a najviac o päť bodov (17:12). Za stavu 24:20 ale nevyužili postupne tri setbaly, až štvrtý pri 24:23 znamenal vedenie.

V druhom sete sa karta otočila a od začiatku boli stále vo vedení Nemci. Slovenskí volejbalisti len doťahovali. Hoci sa im viackrát podarilo vyrovnať, posledný raz na 19:19, koncovku setu ich súper zvládol lepšie. V treťom sete viedli Slováci len v jeho úvode (2:1, 3:2, 4:3), potom už držali kontrolu nad jeho vývojom Nemci. Bez väčších problémov sa ujali vedenia 2:1.

V štvrtom sete sa však slovenskí hráči dokázali zmobilizovať. Vypracovali si trojbodové vedenie, a to si po boji držali až do záveru, keď zásluhou skvelého Martina Nemca premenili hneď prvý setbal a na rad prišiel tajbrejk. V ňom získali prvý bod Nemci, ale potom až do stavu 7:7 viedli Slováci. Za toho stavu Nemec útočil mimo a otáčali sa strany za stavu 8:7 pre Nemecko. Vedenie Nemcov trvalo len do stavu 9:9, potom mali vždy o bod navrch domáci. Za stavu 14:12 sa dostali k prvému mečbalu a blokom ho premenili vo víťazstvo.

Slovensko - Chorvátsko 3:1 (-22, 14, 21, 20)

Hralo sa 112 minút, rozhodovali Garthoff (Nem.), Flueckiger (Švajč.), 2 050 divákov.

SR: Masný 3, Kohút 7, Joščák 12, M. Sopko st. 10, M. Nemec 21, L. Diviš st. 20 (libero Pipa, Bencz, Zaťko, Piovarči).

Chorvátsko: Jevtuchovič 13, Galič 21, Osmokrovič 4, Polgar 3, Sabljak 3, Vulin 14 (libero Fehir, Nojič, Čuk 3, Puljič).

Nemecko - Slovensko 2:3 (-23, 21, 19, -22, -12)

Hralo sa 123 minút, rozhodovali Piaseckij (Bielorus.), Sodja (Rak.), 2 000 divákov.

Nemecko: Popp 8, Tischer 4, Wiebel 13, Andrae 16, Schöps 20, Gűnthör 10 (libero Krűger, Steuerwald, Schwarz 2, Bakumowski 1).

SR: Masný 1, Kohút 4, Joščák 3, M. Sopko 8, M. Nemec 33, L. Diviš 13 (libero Pipa, Zaťko, Piovarči 8, Janušek 5, Bencz 1).

Fakty

Skupina E

Ostatné výsledky: Bielorusko - Nemecko 0:3 (-25, -21, -18), Chorvátsko - Bielorusko 1:3 (-22, -26, 15, -22).

Ako ďalej v kvalifkácii

Slovensko a Nemecko postúpili do záverečnej, III. fázy (14. - 16. augusta), z ktorej prvé dva tímy z každej skupiny si zabezpečia účasť na svetovom šampionáte v Taliansku na budúci rok.

Slováci ako víťazi E-skupiny budú hrať v K-skupine v Katoviciach, súpermi im budú Poľsko, Francúzsko a 3. celok z G-skupiny, ktorým sa stalo Slovinsko.

maj
Povedali po zápasoch

POPRAD. Reakcie trénerov a hráčov po víkendových stretnutiach.

Sobota (Slovensko - Chorvátsko)

Emanuele Zanini (tréner Slovenska): "Po vydretom víťazstve proti Bielorusom to bol ďalší tvrdý boj. V 1. sete sme mali problémy so súperovými ´plachtami´, ktoré sme nedokázali dobre prijať, a preto sme sa trápili aj v útoku. V ďalších troch dejstvách sme sa zlepšili najmä na podaní a bloku a napokon sme dokázali duel dotiahnuť do úspešného konca. Som spokojný s víťazstvom, no nie s predvedenou hrou, keďže najmä v obrane sa musíme ešte výrazne zlepšiť."

Dragan Božič (tréner Chorvátska): "Z oboch strán to bol veľmi dobrý zápas, my sme hrali určite lepšie ako v piatok proti Nemecku. V prvom sete sme dobre podávali, najmä preto sme ho získali vo svoj prospech. V ďalšom priebehu domáci pridali, my sme nezachytili ich tempo, a to rozhodlo."

Michal Masný (nahrávač a kapitán SR): „Zápas proti Chorvátsku sme začali zle, hlavami sme boli akoby všade, len nie na ihrisku. Potom sme našťastie začali dodržiavať taktické pokyny a aj keď Chorváti nás ničili ich dlhými plachtiacimi podaniami, vnútili sme im náš štýl hry. Od druhého setu sa nám navyše začalo dariť na blokoch."

Jakub Joščák (blokár SR): "Nemyslím si, že v prvom sete sme boli nekoncentrovaní. Skôr by som to pripísal únave z piatkového duelu. Svalom predsa len trochu dlhšie trvá, kým sa rozhýbu a získajú tú správnu teplotu. V ďalšom priebehu bolo dôležité, že sme si všetci verili. V tejto sezóne sme ešte neprehrali a nechceli sme ani teraz. Počas zápasu sme sa dokázali postupne zlepšovať vo všetkých herných činnostiach, a to bolo rozhodujúce."

Martin Nemec (univerzál SR): „Bolo to veľmi ťažké. Oni na nás vytiahli servis z diaľky, na čo sme my vôbec neboli pripravení. Divákom sa mohlo zdať, že sme si zle prihrávali, ale na to, že sme príjem tohto typu podania netrénovali, to nebolo najhoršie. Dôležité bolo, že sme to ustáli a postupne sme si zvykli. Myslím si, že rozhodujúci bol náš kvalitný útok. Boli sme trpezliví, vedeli sme, že aj Chorváti musia urobiť chyby. Spoliehali sme sa však najmä na svoje schopnosti a vyšlo nám to."

Nedeľa (Slovensko - Nemecko)

Emanuele Zanini: "Som veľmi spokojný s tým, ako sa moji hráči vyrovnali s týmto náročným víkendom. Po technickej, mentálnej aj fyzickej stránke ho zvládli veľmi dobre. Obzvlášť fantastický bol Martin Nemec, ktorý predvádzal výborné výkony. Len pred rokom sme z neho v reprezentácii urobili diagonálneho hráča, za takéto krátke obdobie urobil neskutočný pokrok. Pozitívom navyše je, že má stále potenciál sa zlepšovať. Myslím si, že v III. fáze už nie je rozdiel medzi jednotlivými skupinami, nedá sa vyberať. Ak chceme dosiahnuť niečo veľké a postúpiť na majstrovstvá sveta, musíme zdolať aj veľmi ťažkých súperov, napríklad ako dnes Nemecko. Len takéto náročné stretnutia nás totiž môžu posúvať dopredu."

Raúl Lozano (tréner Nemecka): "V prvom rade gratulujem súperovi k víťazstvu. Videli sme veľmi dobrý zápas. Myslím si, že moje družstvo hralo veľmi kvalitne, predovšetkým v druhom a treťom sete. Od štvrtého dejstva sme dovolili domácim vrátiť sa do stretnutia a Slováci to napokon využili. Na strane domáceho kolektívu zahral výborne Nemec, v niektorých fázach duelu bol na nezastavenie."