Dôležité body Lipian

Sportnet|1. jún 2009 o 00:00

V zápasoch 28. kola II. futbalovej ligy dôležité tri body v boji o záchranu zaznamenali Lipany, ktoré si poradili doma s Bánovou.

Na vlastnom trávniku rozdielom triedy Spišiaci zdolali Čadcu, kým prešovské béčko podľahlo v úlohe hostiteľa rezerve B. Bystrice. Bol to duel plný zvratov, keď domáci po prvom polčase prehrávali. Po zmene strán sa však ujali vedenia, no potom zase udreli hostia. Diváci gól nevideli v Starej Ľubovni, kde sa predstavili Liptáci. Na pôde posledných Turč. Teplíc nepochodili Podtatranci aj vinou vlastného gólu. V derby Vranov tesne zdolal Trebišov, keď o svojom triumfe rozhodol tesne pred koncom.

St. Ľubovňa - L. Mikuláš 0:0

STARÁ ĽUBOVŇA. V úvode stretnutia sa chytili lepšie hostia, keď dvakrát nebezpečne pohrozili z rohového kopu. Nasledoval dlhý úsek hry, ktorá sa odohrávala medzi oboma šestnástkami. V 20. minúte sa pokusom z diaľky zastreľoval domáci Štieber, mieril však veľmi nepresne. V 24. minúte vyrazil do útoku domáci stopér Pavlišin, jeho prienik s následným zakončením skončil tesne vedľa brány. Aktívne hrajúci hostia po kombinácii pred šestnástkou Goralov prvýkrát ohrozili Bičuša v 30. minúte po strele Tomka. V 32. minúte to skúšali hostia znovu, s Bellovým pokusom si však domáci brankár poradil. Taktická hra zo strany domácich nedovoľovala hosťom bojujúcim o druhú priečku v tabuľke nebezpečne ohroziť priestor troch žrdí. V 45. minúte mohli Liptáci predsa len udrieť po tom, čo k ďalekonosnej strele z 25 m napriahol Bella, ibaže pozorný Bičuš predviedol zákrok zápasu, keď loptu mieriacu pod brvno bravúrne vyrazil. Začiatok druhého polčasu priniesol trestuhodne zahodenú príležitosť Bellovi, ktorý sám pred Bičušom namieril vedľa ľavej žrde. V 64. minúte prenikol z ľavej strany domáci Sekelský, jeho spätná prihrávka preletela krížom celej päťky, no nikto z Goralov ju nedokázal zasiahnuť. V 77. minúte nechýbalo veľa a hostia mohli ísť trochu kuriózne do vedenia, lenže zblokovaný projektil Blaščíka sa našťastie pre domácich napokon odkotúľal okolo pravej žrde Bičušovej brány. V 79. minúte narobil starosti hosťujúcemu brankárovi Vreštiakovi, ktorý strelu spoza šestnástky v podaní Kosturka skrotil až na druhý pokus. V 87. minúte prepadol v súboji s hosťujúcim Tomkom domáci Mariančík, avšak útočník Liptákov ponúknutú stopercentnú šancu rútiac sa sám na brankára Bičuša premrhal, a tak sa ani v druhom vzájomnom zápase sezóny nenašiel víťaz.

ŽK: Kosturko (St. Ľubovňa). Rozhodca: Straka. Divákov: 320. Stará Ľubovňa: Bičuš - Štieber, Pavlišin, Mariančík, Kucko - Galik, Kosturko, Pyda, Krajňák - Dlugoš, Sekelský (84. Petrus). Liptovský Mikuláš: Vreštiak - Kandera, Olejár, Tufegdič, Juriga - Blaščík, Šupej, Bezák (88. Rezer), Bella - Tomko, Virgala (58. Kaplán).

P. Karaš

Sp. Nová Ves - Čadca 3:0 (2:0)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V predposlednom domácom zápase už od úvodných minút Spišiaci naznačili, kto bude pánom na ihrisku. Po oku lahodiacej akcii v 12. minúte zásluhou hrajúceho trénera Petruša viedli 1:0. Hostia sa snažili odpovedať na gól ešte v tej istej minúte, no strelu hosťujúceho Šidla domáci brankár bezpečne kryl. Ofenzíva Spišiakov neutíchala a v 16. minúte mal dobrú šancu na strelenie druhého gólu Stadnyk, no strieľal tesne vedľa brány. V 26. minúte bolo už 2:0, do listiny strelcov sa zapísal Sirko, ktorý nekompromisnou strelou prekonal gólmana hostí. Novovešťania mali hru pevne vo svojich rukách a v 40. minúte už mohlo ich vedenie narásť až na tri góly, ale strela Ondáša putovala nad bránu hostí a ďalšie dva góly neplatili pre ofsajd resp. faul v šestnástke. Do druhého polčasu domáci nastúpili s cieľom neinkasovať a poprípade ešte zvýšiť svoje vedenie. Šance si domáci vytvorili až v závere. V 82. minúte znova Stadnyk bol v dobrej príležitosti, no lopta z jeho hlavy minula svoj cieľ. O tri minúty neskôr z dvadsaťmetrovej vzdialenosti trafil domáci Ondáš žrď. Stadnyk sa dočkal po viacerých nevyužitých šanciach, keď v 88. minúte dal konečnú podobu výsledku. Hostia z Čadce si za celý zápas nedokázali vypracovať vážnejšiu šancu. Spišiaci po výbornom domácom výkone, najlepšom v doterajšom priebehu sezóny, zaslúžene zvíťazili.

Góly: 12. Petruš, 26. Sirko, 88. Stadnyk. ŽK: Kavuliak, Korduliak. Divákov: 300. Rozhodoval: Gál. Spišská Nová Ves: Tököly - Petruš, Pavlík, Maxim, Stadnyk - Sirko (69. Kiššák), Kandráč (61. Jurčo), Kováč (77. Čomič), Čekovský - Ondáš, Horváth. Čadca: Málik - Šidlo, Novotný, Kavuliak - Jančšo, Lokša (84. Grečmal), Šulga (46. Korduliak), Krkoška, Michalík - Sidora (69. Plaček), Vnuk.

Lukáš Kotrady

Prešov B - B. Bystrica B 2:4 (0:1)

PREŠOV. V prvom polčase zaujali iba tri momenty. Hneď v úvode nevyužitá tutovka Bernarda a o niekoľko sekúnd nato faul na neho, po ktorom sa domáci dožadovali penalty, no rozhodca Weiss videl zákrok tesne pred šestnástkou. Následný priamy kop P. Cicmana letel nad. V závere polčasu prihral brankár Novák loptu rovno na nohu Levického, ktorý ho krížnou strelou prekonal. Bernardo hneď po výmene strán zo samostatného nájazdu vyrovnal na 1:1. O päť minút neskôr už Prešov viedol, Leškov center vypadol Petríkovi z rúk a Krajník pohodlne upravil na 2:1. S gólmi sa roztrhlo vrece a prakticky z protiútoku po hlavičke P. Vajdu bolo 2:2. Po hodine hry mieril Vician z priameho kopu po zemi k ľavej žrdi a bolo 2:3. Na tento moment už domáci nedokázali odpovedať, naopak, po vyšachovaní ich obrany sa tešil z lopty v Novákovej sieti Bystričan Kulik... A vzápätí sa celý vysmiaty nechal vystriedať F. Vajdom. Šarišania v zostávajúcom priebehu síce zápas nezabalili, no s výsledkom už nič neurobili.

Góly: 50. Bernardo, 55. Krajník - 40. Levický, 56. P. Vajda, 60. Vician, 74. Kulik. ŽK: Krajník - Petrík, Leššo. Rozhodoval R. Weiss, 60 divákov. 1. FC Tatran B: A. Novák - Aštary, P. Šimko, Krajník, Baka (66. Zbiňovský) - P. Cicman (76. P. Kozák), Janev, Pribula, D. Leško - Bernardo, Kentoš. Dukla B: Petrík - Poliach, Ádamik, Štuber, Herda - P. Vajda, M. Hlinka - Kulik (74. F. Vajda), Levický (87. Polka), Vician - Laksík (59. Filo).

Ján Miroľa

Lipany - Bánová 2:1 (1:0)

LIPANY. O vážnosti tohto zápasu pre domácich hovorila tabuľka, ktorá videla víťazstvo, a tým aj záchranu v súťaži. Práve to bolo silnou motiváciou hostiteľov, ktorí od prvej minúty predvádzali najlepšiu hru v jarnej časti. Prvú gólovú príležitosť mal v 4. min. Šuhaj, ktorý obišiel aj brankára hostí Adamčíka, no napriek tomu neskóroval, čomu zabránil obranca hostí Podhradský. V 15. min. sa ocitol v šanci Angelovič, no ani on neuspel. Veľkú smolu mal v 18. min. Šuhaj, keď jeho hlavička skončila na spojnici bránky hostí. Tlak domácich bol neustály, hostia v týchto fázach nedokázali prejsť ani na polovicu domácich. V 32. min. Š. Jacko otvoril skóre stretnutia hlavou po centri Pončáka - 1:0. V 41. min. brankár hostí Adamčík vyrazil tvrdú strelu Andraščíka. Hostia pohrozili až v 43. min., keď po rohovom kope a hlavičke Podhradského zachraňoval na bránkovej čiare Vaško. V druhom polčase v 55. min. strelu Angeloviča vyrazil brankár na roh. Ten istý hráč v 68. min. vystrelil z dobrej pozície iba do náručia Adamčíka. V 70. min. hlavička Šuhaja išla tesne nad bránku. V 72. min. bez prípravy vystrelil Sekerák, no jeho strele chýbali milimetre, aby lopta skončila v ľavom hornom rohu bránky. V 74. min. zahrával trestný kop Andraščík a jeho tvrdá strela si našla cestu do siete - 2:0. Zdalo sa, že sa už nič nemôže stať a výhra domácich bude zaslúžená. Prišla 86. min. a hostia z pokutového kopu Filom znížili na 2:1. Tento stav sa už do konca stretnutia nezmenil a víťazstvo domácich bolo celkom zaslúžené.

Góly: 32. Š. Jacko , 74. Andraščík - 86. Filo J. (z 11 m). ŽK: Sekerák, Šuhaj, Hricov - Povinec, Minárik, Stalmašek. Diváci: 540. Rozhodca: Bučko. LIPANY: Vaško - Borza, Chovan, Gomoľa, Hricov - Pončák, Š. Jacko (65. Hudy), Andraščík, Sekerák (82. Drobňák) - Šuhaj, Angelovič. BÁNOVÁ: Adamčík - L. Ďurátny, Povinec, Podhradský, D. Ďurátny - L. Hyll, Ďurica, Minárik, Kosa (46. Pleško) - Labuda (46. Filo), Stalmašek.

P. Šuhaj

Turčianske Teplice - Poprad 2:1 (1:0). Góly: 14. Kubus (vlastný), 67. Kempný - 59. Michlík,
rozhodoval: Knopp, 150 divákov.
Dolný Kubín - Podbrezová B 1:0 (1:0). Gól: 24. Sadžakov, rozhodoval: Staník, 800 divákov.

PROGRAM 29. KOLA

5 - 6. 6.: Sp. N. Ves - Lipany, Čadca - Tur. Teplice, Poprad - D. Kubín, Žilina B - Vranov, Trebišov - Prešov B, B. Bystrica B - St. Ľubovňa, L. Mikuláš - Bánová, Podbrezová B má voľno.

NAJLEPŠÍ STRELCI

9 gólov: Ľ. Jacko (Lipany), Savič (D. Kubín), Michalík (Čadca)

8 gólov: Kostúrik (Podbrezová B), Páleník (Žiar), Ľ. Rusnák (Trebišov), Stadnyk (Sp. N. Ves)

7 gólov: Dlugoš (St. Ľubovňa)

6 gólov: Gavlák (Čadca), Kočiš, Žifčák, Maťaš (všetci Poprad), Šavol (Tur. Teplice)
Kandráč (Sp. N. Ves), Baran (Vranov)

5 gólov: Orávik (Žiar), Sninský (Trebišov), Šamo (Vranov), Tomko, T. Bartoš (obaja L. Mikuláš), Capko (Trebišov), Šuhaj (Lipany), Jakubec (Čadca), Michlík (Poprad)

4 góly: L. Balluch, Olejár (obaja L. Mikuláš), Bendík (Poprad), Mitura (St. Ľubovňa), Kubáni, M.Kubala, Čarnota (všetci D. Kubín), T. Pančík (B. Bystrica B), Eliaš (Prešov B), Karakačanov (Žiar), Matej (Lipany), Aľušík, Toporčák, Guman (všetci Trebišov), Kaplán (L. Mikuláš)