Vodáci v Anglicku kraľovali

Sportnet|1. jún 2009 o 00:00

Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome a obhajcovia zlata z minuloročného šampionátu v Krakove v kategórii C2 súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci suverénnym spôsobom triumfovali na jubilejných X. majstrovstvách Európy v anglickom Nottinghame

a vybojovali si tak už svoje siedme zlato z kontinentálnych šampionátov v kariére, piate v individuálnych pretekoch. Vo finále išli absolútne čisto a veľmi rýchlo.

NOTTINGHAM. Elena Kaliská suverénnym spôsobom zvíťazila v kategórii K1 žien.

Kaliská najprv tŕpla

Získala už svoje ôsme zlato z ME, z toho piate v pretekoch jednotlivkýň. "Semifinále mi vôbec nevyšlo podľa predstáv. Bojovala som s vodou i sebou samou," opisovala svoje úvodné vystúpenie 37-ročná rodáčka zo Zvolena. Do bojov o medaily postúpila až z deviateho miesta a až takmer do konca semifinále tŕpla, či jej to vyjde na postup medzi elitnú desiatku. Vo finále však potom predviedla jazdu hodnú majsterky Európy. Kaliská vyťažila z nových pravidiel, podľa ktorých sa už časy zo semifinále a finále nesčítavajú, ale finále sa ide ako nové preteky. Družstvo kajakárok v zložení Jana Dukátová, Elena Kaliská a Gabriela Stacherová si vybojovalo v súťaži hliadok 3xK1 žien strieborné medaily. Po tretí raz v rade tak ostali stupienok pod vrcholom.

Zavŕšil hetrik

Michal Martikán si vybojoval titul šampióna a zavŕšil tak svoj zlatý hetrik, keď sa
majstrom Európy stal už v roku 2007 a triumfoval aj vlani. Bola to zároveň jubilejná 50.
medaila pre Slovensko z ME. Obrovský úspech slovenských farieb zvýraznil Alexander Slafkovský, ktorý skončil druhý.

Finálové výsledky - C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 101,20 (0), 2. Damien Troquenet - Mathieu Voyemant (Fr.) 103,52 (0), 3. Timothy Baillie - Etienne Stott (V. Brit.) 104,37 (0), 4. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 105,79 (0). C1: 1. Michal Martikán 95,66 (0), 2. Alexander Slafkovský (obaja SR) 96,26 (0), 3. Jan Benzien (Nem.) 97,51, ...6. Matej Beňuš (SR) 100,00 (0). K1 ženy: 1. Elena Kaliská (SR) 104,24 (0), 2. Emilie Ferová 105,60 (4), 3. Mathilde Picheryová (obe Fr.) 107,56 (0), ...9. Jana Dukátová 154,76 (50). 3xK1 ženy: 1. Veľká Británia 108,63 (2 trestné sekundy), 2. Slovensko (Jana Dukátová, Elena Kaliská a Gabriela Stacherová) 110,46 (0), 3. Nemecko 113,43 (2).