Je to pochopiteľné, pretože dym si nevyberá a v zafajčenej miestnosti ho musia vdychovať aj nefajčiari, ktorí sa tak vlastne stávajú pasívnymi fajčiarmi. Doteraz sme si však zrejme boli istí, že ak aktívne neužívame drogy, tie sa do nášho organizmu vôbec nemôžu dostať. Tento mýtus nedávno "nabúrali" vedci zo španielskeho výskumného ústavu CSIC. Tí zistili, že ľudia, ktorí sa prechádzajú po uliciach Madridu a Barcelony, nevdychujú len vzduch a kysličník uhličitý, ale aj čiastočky drog.
Veľmi presnými metódami na zisťovanie prítomnosti drog v ovzduší sa totiž zistilo, že v uvedených mestách je 28 až 850 pikogramov kokaínu v jednom kubickom metri vzduchu. Možno uviesť, že pikogram je bilióntina gramu. Merania tiež ukázali, že počas víkendov je koncentrácia kokaínu vyššia než počas pracovných dní, čo sa dá zrejme vysvetliť tým, že drogy sa viac užívajú počas voľných dní. Vedci však pripomínajú, že namerané hodnoty nie sú žiadnym dôvodom na paniku, ale skôr dokumentujú, aké citlivé sú moderné meracie metódy. "Ak by človek žil aj tisíc rokov, vdychovaním vzduchu by dostal do tela menej kokaínu, než predstavuje jedna priemerná dávka konzumenta drog," povedala doktorka Miren Lopez de Alda zo spomenutého ústavu.
Jej kolega Xavier Querol zdôraznil, že výsledky nie sú reprezentatívne pre obidve spomenuté mestá ako celky. Doteraz sa totiž meral obsah kokaínu vo vzduchu len na dvoch vybratých miestach, o ktorých sa vedelo, že v ich blízkosti sa pravidelne konzumujú drogy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.