Jedným z ďalších takýchto modulov, o ktoré sa stanica v blízkej budúcnosti rozšíri, je európsky modul s označením Node 3 (uzol 3). Tento modul bol zhotovený konzorciom firiem pod vedením talianskej firmy Thales Alenia Space, ktorá sídli v Turíne.
Dva európske moduly
Ide o posledný prvok bartrovej dohody, podľa ktorej európska agentúra ESA dodá americkej agentúre NASA dva moduly (Node 2 a 3) a jednu pozorovaciu kupolu pre ISS, a to ako protihodnotu za to, že NASA dopravila vo februári 2008 na ISS európske laboratórium Columbus. Podľa tradície má každý modul vesmírnej stanice svoje meno. NASA rozhodla, že nový európsky modul 3 dostane názov Tranquility (pokoj), a to podľa oblasti Sea of Tranquility (More pokoja) na Mesiaci, v ktorej pristála v auguste 1969 vesmírna loď Apollo 11. Modul Node 3 bude vo vesmíre pripojený na jednu stranu modulu Unity a bude v ňom miesto na osem skriniek (veľkosti domácej chladničky) pre rôzne prístroje.
Aj stacionárny bicykel
Najdôležitejším zariadením, ktoré bude v novom module inštalované, bude zariadenie na vytváranie vhodného životného prostredia na stanici. Bude tam inštalovaný systém na regeneráciu vzduchu, na recyklovanie vody, systém na generovanie kyslíka, blok na osobnú hygienu, na ukladanie odpadu a tréningový stacionárny bicykel. Všetky tieto zariadenia umožnia zvýšiť počet stálych "obyvateľov" stanice na šesť. Modul Node 3 má dĺžku 6 706 mm a priemer 4 480 mm. Pri štarte bude mať modul hmotnosť 15 500 kg, po nainštalovaní všetkých zariadení sa hmotnosť zvýši na 19 000 kg. Spomenutý modul bol v polovici mája špeciálnym dopravným lietadlom Airbus Beluga dopravený z Turína na Kennedyho vesmírne centrum na Floride. Tam ešte vykonajú na ňom pracovníci firmy Thales Alenia Space dokončovacie práce a koncom septembra modul oficiálne prevezme NASA.
Pozorovacia kupola
Na modul Node 3 bude v budúcnosti pripojená unikátna pozorovacia kupola (nazývaná jednoducho Cupola), ktorú tiež vyrobila turínska firma Alenia Space. Kupola má skutočne tvar kupoly so siedmimi okienkami, z ktorých budú mať astronauti nádherný výhľad na Zem, na oblohu, na niektoré časti svojej stanice i na vesmírne lode, ktoré budú k stanici prilietavať. Z kupoly budú môcť astronauti ovládať robotické rameno Canadarm 2, slúžiace na prenos rôznych zariadení na vonkajšej strane stanice. Kupola má celkovú výšku 1 500 mm a maximálny priemer 2 955 mm. Hmotnosť kupoly pri štarte bude 1 805 kg, na obežnej dráhe bude mať hmotnosť 1 880 kg. Hlavným materiálom, z ktorého je kupola zhotovená, je kovaný hliník.
Druhá transportná loď
V čistých priestoroch firmy Thales Alenia Space sa v súčasnosti dokončuje aj druhá automatická transportná loď ATV, ktorá sa bude volať Johannes Kepler (prvá loď sa volala Jules Verne). Lode typu ATV slúžia na dopravu zásob na stanicu ISS, pričom pri lete späť odvezú z ISS odpad a následne počas kontrolovaného zostupu zhoria v zemskej atmosfére. Vesmírna stanica ISS bude mať po úplnom dokončení hmotnosť 450 ton a objem 1 200 kubických metrov. V Európe vyrobený modul Node 3 i modul Cupola by mali byť na stanicu ISS dopravené raketoplánom Endeavour počas letu STS-130, ktorého štart je naplánovaný na február 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.