Košičania otáčali zápas s Trnavou

Rýchly gól. Trnavčania viedli v Košiciach po premenenej penalte už od prvej minúty. (Autor: Veronika Janušková)
SITA|25. máj 2009 o 00:00

Vo futbalovej Corgoň lige sa sezóna blíži k záveru. Majstrovský Slovan na domácom trávniku zakopol s Prešovom, Tatran si z Bratislavy priviezol bod. Košičania prehrávali v Čermeli už od prvej minúty, keď inkasovali z bieleho bodu. No zápas nakoniec otočil

i.

Košice - Trnava 2:1 (0:1)

Góly: 74. Bašista, 88. K. Kuzma - 1. Doležaj (z pok. kopu), ŽK: 1. Putnocký (Košice), rozhodovali: Kružliak - Palušák, hládek, 1450 divákov. Košice: Putnocký - Mikuláš Tóth, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias (46. K. Kuzma) - Serečin, Kolbas, N. Matič (46. Milinkovič), L. Janič (72. J. Novák) - Škutka. Trnava: Rybánsky - Lukáš Došek, T. Hanzel, Doležaj, Ľ. Hanzel - Devátý (46. Hlavatovič), Kopúnek (79. I. Súkenník ml.), Jelenkovič, R. Procházka, M. Hruška - Franca (83. Ľ. Bernáth).

KOŠICE. V Košiciach mali Trnavčania expresný začiatok. Po 20 sekundách Putnocký fauloval prenikajúceho Hrušku a rozhodca Kružliak ukázal na biely bod. Doležaj ešte v prvej minúte otvoril skóre stretnutia - 0:1. Košičania, ktorí nastúpili bez piatich hráčov základnej zostavy, sa niekoľko minút preberali z tejto ľadovej sprchy. V 13. min. Kolbas v páde vystrašil Rybánskeho, ktorý jeho strelu vyrazil na roh. Serečinov pokus išiel vedľa. Hostia pohrozili strelou Francu a najmä Hruškovou jedovkou, ktorú Putnocký kryl na dvakrát. Po polhodine hry Serečin strelou spoza šestnástky trafil žrď trnavskej bránky, no odrazenú loptu napálil len do trnavského obrancu. V 36. min. Hanzel pohotovo z prvej vystrelil po Došekovom centri, no Putnocký skvele zasiahol. Tesne pred odchodom do šatní Škutkovu prudkú strelu Rybánsky vyrazil len pred seba. Po obrátke prišli v domácom tíme dvaja čerství hráči a Košičania začali hrať o poznanie živšie. V 74. min. po Kuzmovom rohu Bašista hlavou vyrovnal. "Žlto-modrým" štandardky vychádzali, čo potvrdil aj dve minúty pred koncom Kuzma, ktorý po Milinkovičovom rohu a fatálnej chybe Rybánskeho zariadil dokonalý obrat v stretnutí - 2:1. Už v nadstavenom čase išiel Serečin sám na Rybánskeho, aj ho prekonal, no dobiehajúci Došek odkopol loptu na roh a zabránil gólu.

Slovan - Prešov 1:1 (0:1)

Góly: 89. Valachovič - 28. Šafranko, ŽK: 42. Halenár, 81. Dobrotka - 12. Farbák, 50. M. Poliaček, 65. J. Baláž, 73. Papaj, rozhodovali: P. Hrčka - E. Weiss, Vorel, 3 345 divákov. Slovan: Rodinger - Dobrotka, Valachovič, Dosoudil, P. Petráš - Obžera (68. Diogo Pires), J. Kozák, Černák, S. Slovák (46. Štepanovský) - Halenár (46. Ľ. Meszároš), Masaryk. Prešov: J. Baláž - Papaj, Farbák, Čep (79. Martin Baran), M. Ščasný - Čertík, Prekop, Šafranko, Vršajevič (58. Drakul) - M. Poliaček - M. Penksa (88. M. Pekár).

BRATISLAVA. Duel medzi Slovanom a Prešovom pripomínal svojím tempom hodový zápas. V prvom polčase nebolo príliš veľa vzruchu pred jednou ani druhou bránkou. V 14. min. sa po prihrávke Obžeru dostal k zakončeniu Halenár, ale jeho slabú strelu Baláž bez problémov chytil. V 22. min. po rohu domácich príliš dlho váhal so strelou Petráš. Z tábora hostí prvýkrát pohrozil v 24. min. Penksa, no rovnako ako o 3 min. neskôr Papaj mieril veľmi nepresne. V 28. min. prekvapujúco otvorili skóre Prešovčania. Poliaček poslal z pravej strany dlhý center do šestnástky, Penksa priťukol hlavou Šafrankovi a kapitán Tatrana rutinérsky prekonal Rodingera - 0:1. "Belasí", ktorí nastúpili na stretnutie už s majstrovským titulom vo vrecku, hrozili najmä po štandardných situáciách a centroch Jána Kozáka, no do vážnejšej príležitosti sa v prvej 45-minútovke nedostali. Aj po zmene strán mal územnú prevahu Slovan. V 48. min. prenikol do šestnástky Dobrotka, jeho prihrávku však Baláž chytil. Na druhej strane sa v 56. min. Kozák nedohodol s Valachovičom, ale Penksa sám pred domácim brankárom nedokázal Rodingera prehodiť. V 73. min. po skrumáži v hosťujúcej šestnástke poslal Dosoudil loptu z niekoľkých krokov nad bránku. Osem minút pred koncom mohol poistiť vedenie Tatrana striedajúci Drakul, vo vyloženej šanci však strieľal len slabo a Rodinger bol opäť na mieste. Počas záverečného tlaku Slovana mali veľké šance Černák aj Diogo Pires, no k vyrovnaniu im pomohol svojou hrubou chybou brankár Baláž. Jeho zlú rozohrávku v 89. min. zachytil Valachovič a pohodlne poslal loptu do prázdnej bránky. V záverečných minútach sa "belasí" snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale prešovského gólmana prekonať nemohli.

Program 32.kola

UTOROK 26. MÁJA 0 17.30: Nitra - B. Bystrica, Prešov - Zl. Moravce, Trnava - Ružomberok, Žilina - Dubnica, Slovan - Košice, Petržalka - Dun. Streda.

Ružomberok - Nitra 1:1 (0:1). Góly: 85. Lačný - 12. Simunovič, ŽK: 43. Pešír, 75. J. Maslo, 80. T. Sedlák - 59. Racko, 90. Kopačka, 90+ Hroššo, rozhodovali: Pavlík - Košecký, Ádám, 2 055 divákov.

D. Streda - Zl. Moravce 1:2 (0:2). Góly: 90.+ Abena - 16. a 34. Rób. Tomko, ŽK: 42. Martin Kováč, 82. Abena (obaja Dunajská Streda), rozhodovali: Fajčík - Kubica, Čiernik, 4 185 divákov.

Dubnica - Artmedia 0:0. ŽK: 42. Patrik Mráz (Artmedia), rozhodovali: Vlk - Brendza, Bobko, 1 240 divákov.

B. Bystrica - Žilina 1:1 (0:1). Góly: 76. Uškovič - 17. Vladavič, ŽK: 43. Chupáč (Žilina), rozhodovali: Matúš - Balko, Benko, 1 034 divákov.

Najlepší strelci

15 gólov: Pavol Masaryk (Slovan)

11 gólov: Leonard Kweuke (Dunajská Streda), Juraj Halenár (Artmedia 1/Slovan 10)

10 gólov: Tomáš Oravec (Artmedia 7/Žilina 3), Ján Novák (Košice)

9 gólov: Adauto Evandro Da Silva (Žilina)

8 gólov: Vladimír Kožuch, Martin Hruška (obaja Trnava), Emil Rilke (Žilina), Jakub Sylvestr (Slovan 2/
Artmedia 6), Ján Kozák ml. (Artmedia 7/Slovan 1)

1. Slovan 31 21 7 3 67:18 70

2. Žilina 31 17 7 7 51:24 58

3. Trnava 31 14 10 7 43:33 52

4. Košice 31 13 9 9 45:40 48

5. Artmedia 31 10 11 10 44:38 41

6. Ružomberok 31 10 11 10 39:33 41

7. Prešov 31 9 10 12 37:48 37

8. B. Bystrica 31 9 8 14 28:35 35