Korzár logo Korzár

ARRA porovnávala slovenské a české vysoké školy 16 rokov po rozdelení

Akademická rankingová a ratingová agentúra ARRA v spolupráci s českým portálom Navigátorka.cz vypracovala porovnávaciu štúdiu slovenských a českých vysokých škôl v indikátoroch publikačné výstupy, financovanie a doktorandské štúdium.

Budova Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Len PF a Ekonomická fakulta TUKE sa objavili na prvých priečkach hodnoteniaBudova Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Len PF a Ekonomická fakulta TUKE sa objavili na prvých priečkach hodnotenia (Zdroj: Judita Čermáková)



Ako ARRA zhrnula v tlačovej správe, slovenský a český vzdelávací a výskumný systém boli pred rokom 1993 jedným spoločným vedecko-vzdelávacím priestorom. Počas 16 rokov sa obidva systémy vydali rôznymi cestami a dosahujú odlišné výsledky. Základným zistením je, že fakulty českých vysokých škôl dosahujú všeobecne lepšie výsledky v publikačnej činnosti a získavajú výrazne viac peňazí na vedeckú činnosť z verejných zdrojov (v roku 2007 to bolo 4,5x viac ako slovenské fakulty). Študentov doktorandského štúdia je naopak viac na Slovensku, ale svoje štúdium dokončí menej doktorandov, ako je to v Čechách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Publikujeme málo

Počet publikácií v pomere k počtu obyvateľov, ale aj počet citácií na jednu publikáciu je na Slovensku nižší ako v Čechách. Kým v roku 1995 bol pomer publikácií na tisíc obyvateľov 0,344 (v ČR to bolo menej - 0,314), v roku 2007 sme sa susedom Čechom pozerali na chrbát. My sme mali index 0,471 a v ČR 0,696. V Indexe publikácie Slovensko "vedie" iba v jednom prípade a to u chemicko-technologických fakúlt. Na Slovensku je len jedna fakulta tohto zamerania, a to Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Jedným z dôvodov tohto stavu je nedostatok finančných prostriedkov vyčlenených na vedu a výskum.

Doktoradnov máme viac, skončí ich ale menej

O kariéru doktoranda – mladého vedca je na Slovensku vyšší záujem ako v Čechách. Počas doktorandského štúdia však značná časť mladých, často nádejných vedcov odchádza do iných sektorov spoločnosti a doktorandské štúdium končí u nás menej študentov ako v Čechách. Veľká časť doktorandov – študentov štúdium nikdy nedokončí. Pri porovnaní SR a ČR výskum ukázal, že počet doktorandov – študentov na jedného profesora alebo docenta je na Slovensku mierne nad 3,00 a v Česku je to 1,00. Pri počte doktorandov – absolventov na profesora alebo docenta je to u nás zhruba 0,37 a v ČR nad 4,30. Toto podľa ARRA nie je iba plytvanie verejných finančných zdrojov, ale aj hazard s víziou Slovenska ako spoločnosti postavenej na vedomostiach. Dôsledkom nedostatku finančných prostriedkov pre vedu, odchodu doktorandov – budúcich vedcov mimo akademickú sféru je aj nižší počet publikácií a citácií v porovnaní s okolitými štátmi a postupné zaostávanie v tomto ukazovateli.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie dopadli školy z Bratislavy

Fakulty, ktoré dosiahli najlepšie hodnotenie v indexe "publikácie" boli Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU a tretie miesto získala košická Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Fakulty, ktoré dosiahli najlepšie hodnotenie v indexe "financie" boli tiež prevažne z Bratislavy. Ukazovateľ vystihoval množstvo projektov, ktoré je škola schopná podávať a tiež koľko financií je schopná získať na podporu svojej vedeckej a výskumnej činnosti. Jednotkou bola Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, druhou najlepšou Ekonomická fakulta košickej Technickej univerzity a ako tretia najlepšia skončila Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: hud

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 186
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 747
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 554
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 890
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 736
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 379
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 668
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu