akiet s nervovým plynom a hodlá ich – ak Pentagon nesplní jeho požiadavky – vypáliť na San Francisco. Prekaziť mu to má špeciálny tím, ktorý však potrebuje rady od uväzneného Johna Patricka Masona (brilantne ho hrá Sean Connery), ktorého sa Pentagon a FBI rozhodnú prepustiť. Mason je totiž jediný, ktorému sa vôbec kedy podarilo ujsť zo "skaly" a dobre pozná priestory tamojšieho, medzitým zrušeného väzenia. Tou skalou je ostrov Alcatraz - a menom tohto ostrova sa bežne nazývalo aj kedysi najznámejšie americké väzenie.
Objavil ho španielsky moreplavec
No, možno že väznice by sme nemali rátať medzi slávne či niečím zaujímavé stavby, hodné prezentácie v tomto seriáli, ale snáď raz môžeme urobiť výnimku. História zástavby na malom skalnatom ostrovčeku v sanfranciskom zálive je totiž celkom zaujímavá. Ostrov objavil v roku 1775 španielsky plavec Juan Manuel de Ayala, ktorý ako prvý vplával do spomenutého zálivu a zmapoval ho. Ostrovu (jednému z troch) dal meno La Isla de los Alcatraces, čo znamená ostrov pelikánov (presnejšie povedané, ide o vtáka s názvom sula biela). Názov Alcatraces bol neskôr poangličtený na Alcatraz.
Postavili citadelu
V roku 1850 bol prezidentským výnosom tento neobývaný skalnatý ostrov vyhradený na vojenské použitie. Nálezy zlata v Kalifornii, ktoré viedli k prepuknutiu tzv. kalifornskej zlatej horúčky, spôsobili búrlivý rast mesta San Francisco i celej oblasti. Americká armáda preto už na počiatku 50. rokov 19. storočia považovala za potrebné postaviť na vrchole ostrova Alcatraz citadelu, teda pevnosť. S výstavbou opevnení sa začalo v roku 1853. Koncom roka 1858 bola na ostrove umiestnená prvá vojenská jednotka s približne 200 mužmi. Na ostrove bolo postupne inštalovaných 85 kanónov, medzi nimi aj štyri 15-palcové kanóny typu Rodman, ktoré mohli potopiť aj tie najväčšie vojenské lode protivníka, a to na vzdialenosť troch míľ.
Až 105 kanónov
V roku 1866 bolo v kazematoch po obvode ostrova umiestnených až 105 kanónov, aj keď vzhľadom na malú posádku mohla naraz strieľať len časť z nich. Z Alcatrazu sa stal najlepšie opevnená pevnosť na západnom pobreží USA. Alcatrazské kanóny sa však nikdy do žiadneho vojenského konfliktu nezapojili. Traduje sa, že vystrelili len raz, a to na neidentifikovanú loď, ktorú však netrafili. Počas americkej občianskej vojny, ktorú u nás poznáme skôr pod názvom vojna Severu proti Juhu, boli v pevnosti väznení sympatizanti Konfederácie zo západného pobrežia. Po tejto vojne armáda konštatovala, že opevnenia na ostrove i samotné kanóny sú už zastarané a z vojenského hľadiska nemajú veľký význam.
Modernizáciu armáda nedokončila
Začalo sa s modernizáciou zariadení ostrova, vrátane ambiciózneho plánu zrovnať povrch ostrova na rovnú plochu a vybudovať podzemné sklady a tunely. Tieto práce, konané v rokoch 1870 až 1876, však neboli nikdy dokončené. Takzvaná prehliadková pláň na južnom cípe ostrova je dnes jediným dokladom týchto zemných prác. Armáda sa potom rozhodla zmeniť úlohu ostrova z ochrany pobrežia na miesto väznenia vojakov, na čo bol ostrov – vzhľadom na svoju izoláciu – veľmi vhodný. V roku 1867 bola postavená murovaná väznica a v roku 1868 sa Alcatraz stal oficiálne väznicou pre dlhodobo uväznených príslušníkov ozbrojených síl.
Previezli tam aj civilných väzňov
V roku 1906, po katastrofickom zemetrasení, ktoré postihlo San Francisco a okolie, boli na ostrov prevezené stovky civilných väzňov. V roku 1909 sa na ostrove začal stavať obrovský hlavný betónový blok s väzenskými celami, ktorý navrhol major Reuben Turner. Kvôli výstavbe tohto bloku boli až do úrovne prvého podlažia zbúrané baraky pôvodnej citadely. Tento väzenský blok, dokončený v roku 1912, dostal prezývku "The Rock" – skala. Dodnes je tento blok dominantnou vizuálnou črtou pri pohľade na ostrov. Pre zaujímavosť možno uviesť, že plný názov vojenského väzenia na Alcatraze bol Pacific branch, U.S. Disciplinary Barracks for the U.S. Army (niečo ako pacifické oddelenie amerických disciplinárnych barakov pre americkú armádu).
Federálne väzenie
Americká armáda používala ostrov vyše 80 rokov, a to až do roku 1933, keď väznicu na ňom prevzalo americké ministerstvo spravodlivosti. V auguste 1934 sa ostrov stal federálnou väznicou. Väznica však bola podstatne zmodernizovaná v tom zmysle, aby sa väzňom čo najviac sťažil útek. Pôvodné mreže okien boli nahradené mrežami z kvalitnejšej ocele, do každej cely bol zavedený elektrický prúd a okolo celého bloky vyrástli strážne veže. V strope jedálne boli umiestnené nádobky so slzným plynom, ktoré mohli byť diaľkovo uvoľnené. Na rozdiel od iných federálnych väzníc bol v Alcatraze v každej cele len jeden väzeň.
Štyri základné práva
V Alcatraze mali väzni len štyri základné práva: strava, ošatenie, prístrešie a zdravotná starostlivosť. Všetko navyše (aj napríklad korešpondencia či návšteva knižnice) sa považovalo za privilégium, ktoré si bolo treba zaslúžiť. Maximálna kapacita Alcatrazu bola 312 väzňov (niekde sa uvádza 336 väzňov), ale nikdy nebola naplno využitá. Priemerný počet väzňov sa pohyboval od 260 do 275, čo je menej ako jedno percento všetkých väzňov vo federálnych väzeniach. Na Alcatraze si svoj trest odslúžili aj mnohí "prominentní" väzni. Snáď najznámejším z nich bol boss chicagského podsvetia Al Capone. Federálna väznica na Alcatraze skončila svoju činnosť po 29 rokoch, 21. marca 1963, a to na príkaz vtedajšieho ministra spravodlivosti Roberta F. Kennedyho.
Vysoké náklady na väznenie
Dôvody na uzavretie väznice boli výlučne ekonomické: denné náklady na jedného väzňa boli na Alcatraze približne trojnásobné než v iných federálnych väzeniach. Na ostrov sa totiž muselo všetko dovážať na lodiach, vrátane paliva a pitnej vody. Po uzavretí väzenia sa ostrov stal v podstate opusteným. V roku 1969 sa však o ostrove zase začalo hovoriť, pretože ho obsadila skupina amerických Indiánov a prehlásila ho za svoju zem. Indiáni mali najprv podporu verejnosti, ale tá kvôli vandalizmu a ničeniu zariadení na ostrove postupne upadala. V júni 1971 boli poslední Indiáni federálnymi agentmi z ostrova vysídlení.
Dnes je vyhľadávaný turistami
V roku 1972 americký kongres vytvoril Národnú rekreačnú oblasť Golden Gate (Zlatá brána) a ostrov Alcatraz sa stal jej súčasťou. Verejnosti bol ostrov sprístupnený na jeseň roku 1973 a odvtedy ho ročne navštívi vyše milióna turistov. Mimochodom, na rozdiel od Sean Conneryho alias Johna Masona sa v skutočnosti žiaden zo 14 pokusov o útek (spolu sa na nich podieľalo 36 väzňov) zo "skaly" nepodaril. Piatich utekajúcich väzňov sa však nikdy nepodarilo nájsť a tak sú dodnes vedení ako "chýbajúci a pravdepodobne utopení".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.