Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Východniari vyhrali Slovenský pohár!

Víťazom 40. ročníka Slovenského pohára v sezóne 2008/2009 sa stali včera futbalisti MFK Košice, keď vo finále v Senci zdolali Artmediu Petržalka 3:1.

Košičania zvládli aj finálový zápas a zaslúžene sa tešia z trofeje.Košičania zvládli aj finálový zápas a zaslúžene sa tešia z trofeje. (Zdroj: Róbert Sándor)

Košičania získali do klubovej vitríny druhý triumf v SP v ére samostanosti a vybojovali si právo účasti v budúcom ročníku Európskej ligy.

Košice - Petržalka 3:1 (1:0)

SENEC. Pohárové vyvrcholenie prinieslo v úvodných minútach opatrný futbal, v prvej desaťminútovke zaujali len miniloptičky, ktorými zahádzali priaznivci Artmedie Kamenárovu šestnástku. Po chvíľke prerušenia sa však hralo znovu, na prvý strelecký pokus si museli počkať diváci do 16. minúty. Milinkovičov nebezpečný pokus do stredu brány z 10 metrov vyrazil Kamenár. Obaja aktéri si zopakovali vystúpenie aj o šesť minút neskôr, Srbov lob brankár Artmedie v poslednej chvíli vytlačil na roh. V 27. minúte sa aktívny srbský legionár už dočkal. Novák poslal center, Milinkovič si loptu posunul popri obrancoch a strelou k vzdialenejšej žrdi po zemi presne zakončil - 1:0. Po Burákovej hrúbke sa v 34. minúte mohli znovu tešiť Košičania, ale po Viazankovej spätnej prihrávke našla Novákova strela zblízka konečnú len na nohách petržalských obrancov. Artmedia nepredstavovala počas prvého polčasu ani minimálne nebezpečenstvo pre Putnockého bránu, jej ofenzívnu snahu dokumentovali len dve hlavičky nad a Horváthova propagačná strela 5 minút pred polčasovým hvizdom. Petržalke však vyšiel vstup do druhého dejstva. Mrázova strela z priameho kopu ešte neohrozila Putnockého, ale následný roh už priniesol vyrovnanie. Mráz natiahol loptu presne na kopačku Horvátha a ten vydareným volejom prestrelil všetko - 1:1. Artmedia po góle výrazne ožila, z diaľky to skúšal najprv Kóňa, krátko nato aj Majtán, oba pokusy však šli nad. Naopak, zapršalo na druhej strane, keď Košičanom vyšiel tradičný signál. Na Milinkovičov roh si presne vyskočil Cicman a MFK znovu viedol - 2:1. Košickí priaznivci gól "oslávili" na plochu vhodenou svetlicou a demolovaním oplotenia, napokon ich však k upokojeniu prinútili hráči MFK. Tempo hry stúplo, obe brány boli častejšie v ohrození. V 67. minúte sa individuálne nepresadil Novák, ale o dve minúty už áno. Kanonier východniarov výborne zareagoval na dlhý odkop a brejk chladnokrvne zakončil popri Kamenárovi na 3:1. Záver stretnutia poznačilo hádzanie delobuchov a dymovníc zo sektora fanúšikov Artmedie, Košičanov to však z miery nevyviedlo a v pokoji odkontrolovali svoje druhé víťazstvo v SP.

Góly: 28. Milinkovič, 57. Cicman, 69. Novák - 47. V. Horváth. Rozhodoval: Olšiak - Kubačka, D. Hrčka, ŽK: Novák, Janič (obaja MFK), 1 528 divákov. Košice: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - Viazanko, Matič, Kuzma, Milinkovič (86. Janič) - Novák. Artmedia: Kamenár Mikulič (75. Caihame), Struhár, Burák (70. Guédé), Konečný - Saláta - V. Horváth, Czinege, P. Mráz - Kóňa - Majtán.

MIENKA TRÉNERA

Tréner Košíc Ján Kozák: "Pred súťažou sme takéto niečo nečakali. Keď sme prešli cez Slovan, vedeli sme, že sme zdolali najsilnejší tím. Proti Artmedii sme mali už väčšie šance, vedeli sme, že nás môžu prekvapiť najmä zo štandardných situácii, no to sme ustrážili. Je to pre nás veľký úspech."

Tréner Artmedie Michal Hipp: "K futbalovému životu patria aj prehry, dnes vyhral súper, gratulujem mu. Súper využil naše chyby, dal tri góly a my len jeden."