nality, rusifikácia). Je s podivom, že viac či menej priemerní právnici bez autority a profilu, akých má košický dvor, si vôbec trúfli na takýto brizantný výrok.
No. Aj keď sa zástupca odporcu, Radoslav Procházka, nechal na nemalé prekvapenie počuť, že rozhodnutie bolo objektívne a odborné, radi si počkáme na zdôvodnenie. V pokoji a bez zhnitých vajec v hrsti si len povedzme, že dva doteraz známe argumenty, teda platová diskriminácia (?) "obyčajných" sudcov a bezpečnostné previerky ako prekážka nezávislosti (hahaha) by boli bývali hladko riešiteľné jednoduchým zákonom. Kde je problém? Teda ak vôbec prijmeme premisu, že vo fakultnej nemocnici nesmú byť lepšie platové podmienky ako v okresnej, keďže všetci sú lekári (a pod.) Pretože ak takú premisu neprijmeme, tak nie je ani jasné, prečo nemôžu byť na súde, ktorý je z definície ŚPECIÁLNY, teda zaoberajúci sa najzávažnejším formami zločinu, a ešte aj privilegovanou vrstvou majiteľov moci, lepšie platy ako na súde v Čiernej nad Bodrogom. A nesúlad previerok s "nezávislosťou" vyzerá až absurdne. Literu Ústavy je možné ohýbať, avšak základný rozum velí takúto otázku: To, že sudca nie je vydierateľný, zvyšuje či znižuje jeho nezávislosť? Práve toto riziko totiž bezpečnostné previerky skúmajú v prvom rade.
Vôbec o vydierateľnosti, a to nielen vo vzťahu k príbehu pána Orosza, sa azda ešte rozpúta zaujímavá diskusia. Ak sa tých 7:6 zrodilo až v takom "tie-breaku", aký má autor na mysli, tak utekať zo Slovenska ešte netreba, ale pripraviť kufre je dobré preventívne opatrenie... Hahaha. Z problému právoplatne odsúdených klientov ŠS, až sa hromadne začnú sťažovať na krátenie svojich ľudských práv, pozerá ozrutná právna skrumáž. Pričom tvrdenie ÚS, že rozsudky nie sú dotknuté jeho výrokom, je blábol na upokojenie verejnosti. Frunimu a spol. bol uprený zákonný a spravodlivý proces, povedal ÚS. Bodka. Stretneme sa v Štrasburgu. ŠS mohol byť aj "mediálna bublina" (Usáma bin Harabin), keďže koncentrácia najťažších káuz mu prepožičiavala veľkú sledovanosť, avšak zároveň aj odstrašujúci účinok. Hrozba, že môžu naraziť na také čudo, akým je neúplatný sudca, a vyšetrovanie mimo trvalého bydliska, kde skorumpovali už aj poštára, predsa len azda brzdila siete politikov, lobistov, advokátov, sudcov, policajtov, atď., ktorí sa už nemohli spoliehať na beztrestnosť na lokálnej úrovni.
Bez ohľadu na rozšírenosť podobných javov aj inde, kde mimoriadnych súdov niet, zrušenie ŠS nesie v kontexte slovenskej postkomunistickej justície i to základné posolstvo, že na svoju oligokraciu a kleptokraciu si štát siahnuť nenechá. Koniec súdu v Pezinku je veľký míľnik na ceste, ktorá cez "zákaz zisku", rozbitie dôchodkového sporenia, čelný útok na médiá, Gazprom v plynovode, Fica vo vláde na tri volebné obdobia, Harabina na Najvyššom súde, a podobne, a podobne, vedie priamo do Ruska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.