Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
KLAMLIVÉ VYČKÁVANIE NA ĎALŠÍ MEDAILOVÝ ZÁZRAK

Problémy národiaku očami J. Selveka a J. Šterbáka

Hovorí sa, že na Slovensku je milión hokejových trénerov. Každý má čo povedať do diania v tomto odvetví. Pri pive, v debatách s kamarátmi, kolegami. Keď sa nedarí, tak všetko je zlé a treba vymeniť hráčov, trénerov. Pokiaľ niečo vyjde, ošiaľ nemá konca-kr

Ján Šterbák. Bez nových tréningových zimákov talenty neobjavímeJán Šterbák. Bez nových tréningových zimákov talenty neobjavíme (Zdroj: veja)

aja. Tak to treba brať. No problémy na scéne musia riešiť odborníci, nie fanúšikovia a nadšenci. Niežeby nemali dobré názory, ale nedisponujú právomocami a objektívnejším pohľadom zohľadňujúcim nielen to, čo vidno aktuálne, ale i veci za oponou všedných hokejových dní. Na ostatných MS vo Švajčiarsku sme dopadli tak, ako sme dopadli. Herný prejav bol zúfalo nevýrazný, nemastný-neslaný. Vyzeralo to, akoby sme v niektorých momentoch zabudli, čo robiť s pukom alebo bez neho a našinec nadobudol dojem, akoby sa vytratila nejaká metodika. To, čím sme vedeli predtým upútať, sme neodhalili. No ide o dlhodobejší proces vytrácania sa kvality a s tým sa musíme - či sa nám to páči alebo nie - postupne vyrovnávať. Je to bolestné a nepríjemné, ale pravdivé.

Neprekvapilo ho to

Na výkony Slovákov pod Alpami sme si posvietili s odstupom času - po vychladnutí emócií - vedno s dvoma neznámymi trénermi, ktorí sa zviditeľnili nielen v košickom hokeji, ale aj v iných kluboch a tiež na reprezentačnej scéne. Pokúsili sme sa zmapovať boľavé stránky a načrtnúť východiská. Ján Selvek, pomaly 68-ročný fachman, mal vždy kritický pohľad na to, čo sa deje medzi mantinelmi i mimo nich. Bol známy ako kouč-srdciar, ktorému bol na striedačke vždy cudzí chladný výraz sfingy. "Mňa to neprekvapilo a podľa mňa bude ešte horšie," začal svoju analýzu vystúpenia na MS. Nadhodil, že pred rokmi sme si voľkali, že máme hviezdy v zámorí a nestarali sme sa o ďalší vývoj, výchovu mlade a získavanie talentov. Dopĺňanie zdrojov sa zaseklo a teraz horekujeme. Nie je to vec hokejovej školy a spôsobu trénovania, ale možností, ktoré má tento šport naporúdzi. "Tréneri, ktorí sa venujú mladým, by v inom zamestnaní za sedem dní v týždni viac zarobili. Hlavne je citeľná absencia Dukiel a vojenských telovýchovných jednôt. Chlapci po skončení juniorskej kategórie nemajú kde rásť a nechce sa im ani toľko trénovať, čo za našich čias."

Bez osobností

J. Selvek už ako dôchodca pozorne sledoval vystúpenia našich, ale nekričal od zlosti. Bol však sklamaný, že sme neukázali viac hlavne s Čechmi, kde sme sa nepobili výraznejšie o výsledok. Všimol si nejaké prehrešky aj zo strany realizačného tímu alebo to odflákli iba aktéri? "Jednotlivci hrali to, na čo majú. Mohli, pravdaže, vydolovať zo seba i viac. No nazdávam sa, že v tíme nebol ani jeden skutočne veľký hráč, ktorý by partiu stmelil a potiahol." Presilovky sme hrali úboho, čo podľa bývalého kormidelníka, ktorý sa k hokeju už nemieni vrátiť za žiadnych okolností, vyplývalo z parametrov obrancov. "Neboli tam borci, ktorí by vynikali a mali niečo nahrané. Celkove aj v útoku chýbali lídri. Nemohli sme predsa čakať, že prídu na šampionát a strelia dvadsať gólov. "Takže neúčasť Cháru, Gáboríka, Mariána Hossu, Demitru a niektorých ďalších oslabila výrazne slovenskú bojaschopnosť. "Je to holý fakt, že s najlepšími nebudeme môcť počítať. S tým nič nenarobíme, sú v tom veľké peniaze a ďalšie príčiny."

Všetko záleží na vyspelosti

Na rozdiel od špičkových tímov družina spod Tatier sa tlačila do kútov a pred bránkou súperov sa objavovali Slováci sporadicky, bojazlivo. "Možno by sa tam aj chceli dostať, ale nemali sme na to typy. Lepší rivali ich z nebezpečných pozícií vytláčali. Darmo môže mať kouč nacvičené vzorce pri početnej prevahe, keď hráči ich nedokážu realizovať a navyše umožnia kvalitnejším protihráčom, aby rýchle k nám pristupovali a schémy rušili. Kanaďania prídu na letisko a okamžite idú hrať o medaily. Vyspelí hokejisti nemusia drilovať situácie. Stačí, ak je jeden voľný pri presilovke a cez toho treba hrať. Lenže pokiaľ nie sú osobnosti na ľade, tak ťažko môžeme túžiť po výsledkoch." Prirodzene, vedľa sa diskutovalo aj o nominácii, či pri inej konštelácii by fazóna nebola lepšia. "O niektorých menách by sa dalo polemizovať. V obrane aj útoku, trebárs o Machovi, ale v globále sme lepších nemali poruke." Spoza mora prišli Valábik aj Ölvecký, ale zapadli do priemeru. Bolo žiaduce, aby sa tam terigali? "Nechápem, načo máme Václava Nedomanského či Petra Bondru, ktorí sú styčnými dôstojníkmi a mali by sledovať výkony adeptov?!" Takže Filc bol vlastne zajatcom partie, ktorú zhromaždil. "Našťastie som nebol na jeho mieste, ale veľa toho už zmeniť nemohol v hernom poňatí. Ja ho nekritizujem, považujem ho za dobrého lodivoda. Miešanie v zostave bolo skôr čakaním na zázrak, ktorý neprišiel. Obávam sa, aby sme nabudúce vôbec postúpili ďalej," dodal Ján Selvek a na margo angažovania zahraničného odborníka podotkol, že za pokus by to stálo a možno by cudzinec mal na striedačke väčší rešpekt.

Chýbajú malé zimáky

Ján Šterbák zažil éru jednotnej československej hokejovej metodiky. Ako tréner aj bývalý funkcionár v košickom klube má ohmatané pálčivé body. Považuje spôsob formovania hokejistov od útleho veku za vcelku dostatočný, ale jedným dychom dodal, že sa zmenila klíma v celej spoločnosti. Za brzdu považuje, že mládež nie je taká pripútaná k športu. Má množstvo všakovakých iných možností. Kedysi sa mlaď tlačila von, do prípravy, na ihriská, dnes je zatvorená doma pri počítačoch. Pohybová kultúra sa mení. "Nenastalo v spoločnosti nič progresívne, čo by na športoviská mladých ľudí pritiahlo. Chýbajú perfektné, malé zimné štadióny. Minimálne tridsať ich musí byť u nás, aby sme sa pohli. Chlapci a ich rodičia nebudú vstávať o piatej, aby mohli ísť na tréning. Hokej je populárny a preto štát musí vytvárať podmienky na získanie nových záujemcov. Netreba veľkolepé haly, ale normálne tréningové plochy bez tribún, kde by vyrastali nové talenty. To je kľúčový problém. Pokiaľ sa toto nezmení, tak sa nezmení nič."

Zlato bola náhoda

Aj pred pár rokmi sa hovorilo o týchto ťažkostiach a predsa sme mali medaily. J. Šterbák má na to vysvetlenie: "Zlato v Göteborgu bola náhoda a tiež striebro, predtým i bronz a popredné umiestnenia po tom. "Zišla sa nesmierne dobrá konštelácia hráčov, čo bola vhodne zoskupená a motivovaná. Lenže, žiaľ, stále sme žili v omyle, že naozaj sme takí dobrí. Nuž, výsledky sú vždy také, aká je kvalita hráčov. My máme pracovitých jednotlivcov, snaživých, lenže takých majú aj inde. Potom len záleží na šťastí a náhodách, či sa pobijeme o štvrťfinále, alebo sa dostaneme do bojov o záchranu. Na šampionátoch vládne vyrovnanosť. Preto som sa čudoval nekritickým vyhláseniam pred podujatím, dokonca aj z úst odborníkov, ktorí preháňali naše ambície. Ja som v kútiku duše veril, že maximálne zdoláme Bielorusov a dostaneme sa do štvrťfinále."

Priveľa optimizmu

Po príprave sa niektorí naštartovali až príliš optimistickým smerom. Predčasne. "Pohoda bola len klamlivá. Hrali sme so slabými súpermi. Na šampionáte sa ukázala skutočná schopnosť, herná úroveň mužstva." Práve Bielorusi sa dostali pred nás, čo je podmienené aj začlenením tunajších hráčov do KHL. "To sa týka aj Lotyšov, Kazachov a ich sebavedomie rastie, môžu podávať hodnotnejšie výkony. Aj naši sú síce v Kontinentálnej hokejovej lige, ale treba si všímať ich zástoj. Či nastupujú v presilovkách a oslabeniach, či majú prím vo svojich tímoch a vôbec, v akých celkoch pôsobia. V konečnom dôsledku resty sa ukázali v plnej nahote priamo v dejisku MS. Boli sme málo úderní a slabšie sme vykrývali priestory vo vlastnom obrannom pásme. "Súperi nás odstavili precíznou defenzívou, pustili nás do kútov a sústredili sa na územie medzi kruhmi, pred bránkou. Tam sme sa nepresadzovali. Veď stačí sa pozrieť na produktivitu jednotlivcov. Boli sme v tomto smere nevýrazní. Nevypracovali sme si dobré pozície, nezakončovali sme. Chlapci sa nevedeli presadiť, chýbali nám momenty prekvapenia. Mali sme limitovanú úroveň hráčov, takže vyjadrenia o tom, že by zverenci trénera Filca neposlúchali, sú skreslené a nepresné. Darmo tréner hovoril, čo majú borci na ľade robiť, keď to nevedeli realizovať. Oni to chápali, ale nemali na to schopnosti. Len najkvalitnejší víťazia, sú úspešní. Nehovoriac o tom, že sme nemali individuality, iba bojovníkov. Bez ľahkosti v útočnej fáze hry a pri premieňaní šancí. I smerom dozadu bol náš prejav nevýrazný." Šterbák sa domnieva, že slovenský mančaft bol šedý priemer, iba niektorí mali svetlejšie záblesky, ale to nestačilo. "Niektorí, čo boli teraz z iných líg, sú aj v extralige. Treba si uvedomiť, že hráči, čo boli produktom pozostatkov československého hokeja, okúsili federálnu ligu a potom odišli do NHL, pomaly končia. Nová generácia nenastupuje. Je to tvrdá realita, máme primalý výber. Taká je pravda. Nemožno však iba o tom hovoriť. Štát musí vytýčiť prioritu. Ak chceme byť populárni v istých odvetviach, napríklad v hokeji, prichodí vytvárať materiálne zázemie a lanáriť neustále mladíkov na ľad. Časom sa to môže premietnuť do nárastu kvality. Pokiaľ sa nič nezlepší, úpadok bude hlbší a nereálne ambície vyvolajú medzi fanúšikmi ešte výraznejšiu frustráciu."

Čo sa stalo?
 • Studnica, z ktorej možno čerpať kandidátov na štátny dres, rapídne vyschýna.
 • Nemali sme dostatočnú kvalitu v tíme. Bez takých machrov ako Marián Hossa, Šatan, Gáborík, Demitra, Chára, Višňovský si nemôžeme trúfať na vysoké méty.
 • Chýbali osobnosti, vodcovia, prevažovali "šedé myšky", bojovníci s chuťou, ale bez výraznejšieho osobnostného zástoja. Vo vyspelých celkoch sú hviezdy aj nosiči vody rovnako dôležití.
 • Rozvláčny herný prejav v útočnej fáze korešpondoval s možnosťami a potenciálom kádra. Nepresadili sme sa v streleckých pozíciách, nechali sme sa vytláčať do rohov. Obrancovia nepodporili ofenzívu, útočníci zase nechali napospas súperom našich bekov. I brankári nepodali nadštandardné výkony.
 • Vo vyrovnanom pelotóne MS sú rozhodujúce detaily a dávka šťastia. U Bielorusov či Lotyšov sa výrazne premietla účasť jednotlivcov v kluboch hrajúcich KHL, kým naši legionári svoj prínos pre tím a hernú úroveň výrazne redukovali. Slovom - nemali nato.
 • Produktivita pokrivkávala, v rebríčku kanadského bodovania sme zostali schovaní vzadu.
Štefan Kúšik


Čo robiť?
 • Docieliť, aby štát začal do hokeja investovať. Staval nenáročné zimné štadióny, ľadové plochy.
 • Zvýrazniť ocenenie tých, čo sa venujú mládeži.
 • Zabrániť odlevu adeptov, získať ich pre hokej.
 • Pracovať na tom, aby sme postupne obmedzili riedke hokejové hráčske šíky vo všetkých kategóriách.
 • Vyriešiť napredovanie tých, čo končia juniorskú kategóriu.
 • Pozornejšie vytypovať adeptov na vrcholné akcie, dbať na dlhodobejšie sledovanie parametrov v jednotlivých herných činnostiach a mať dôsledne zmapovaného každého jednotlivca v Európe i zámorí.
 • Tlačiť na kvalitu hráčov, ich schopnosti, podporovať líderské vlohy, improvizáciu a riešenie kľúčových momentov na ľade. Viesť ich k náročnosti, disciplíne, nekompromisnému prístupu.
Štefan Kúšik


Fakty

Ján Selvek

 • Strojca mnohých úspechov košického hokeja. Spolu s Júliusom Kovácsom viedol tím VSŽ, ktorý v roku 1986 získal prvý federálny titul.
 • Bol trénerom aj v roku 1995 (spolu s Vincentom Lukáčom), keď košickí hokejisti získali svoj prvý titul majstra Slovenska. To isté si zopakoval na striedačke vedno s Milanom Jančuškom pred desiatimi rokmi.
 • V seniorskej reprezentácii bol pri premiére Slovenska v A-kategórii na MS vo Viedni 1996 ako asistent Júliusa Šuplera.


Ján Šterbák

 • V roku 1988 patril do trénerskej dvojice s Jánom Faithom, ktorá kormidlovala Košičanov k druhému federálnemu titulu.
 • Pred tromi rokmi priviedol na slovenský piedestál Žilinu.
 • Na MS Slovensko pod jeho vedením účinkovalo v rokoch 1998 a 1999 (asistentom bol František Hossa).
 • Kormidlo v reprezentácii držal aj na ZOH v Nagane 1998.
Štefan Kúšik

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 873
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 901
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 210
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 348
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 319
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 125
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 893
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 950
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 795
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 735
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop