Štvrtok, 21. marec, 2019 | Meniny má Blahoslav
CORGOŇ LIGA

Zlaté Moravce opúšťajú elitné zápolenia

V stretnutiach 30. kola futbalovej Corgoň ligy sa rozhodlo o tom, že elitnú súťaž opustia Zlaté Moravce. A to napriek tomu, že doma si poradili s Dubnicou. Východniari si počínali rozlične. Prešovčania doma vydreli body nad Dunajskou Stredou. Dvadsať min

Poradil si. Kapitán Prešovčanov Šafranko bol úspešnejší aj proti presile - Boyovi (uprostred) a Albenovi.Poradil si. Kapitán Prešovčanov Šafranko bol úspešnejší aj proti presile - Boyovi (uprostred) a Albenovi.(Zdroj: Judita Čermáková)

út pred koncom síce prehrávali jednogólovým rozdielom, ale v závere zápasu otočili výsledok vo svoj prospech. Naopak, Košice neobstáli pod Zoborom. Nastúpili v improvizovanej zostave a už do prestávky prehrávali rozdielom triedy. Po zmene strán mali tiež niekoľko možností, ale i tak na viac ako strelenie čestného úspechu to nestačilo.

Nitra - Košice 4:1 (3:0)

NITRA. Vo výrazne pozmenenej zostave inkasovali hostia už v 5. min, keď Racko vzal loptu košickej obrane a presne umiestnenou strelou otvoril skóre. V ďalších minútach sa povzbudení domáci pokúšali zvýšiť náskok, no Šimončič, Barčík ani Glenda sieť nerozvlnili. Hostia sa dostali k slovu až po štvrťhodine hry, keď sa Serenčin a Škutka ocitli pred Hroššom, no ten úspešne zasiahol a krátko nato smerovala Janičova bomba z 20 m nad. Nitriansky brankár si udržal čisté konto aj v 22. min., keď sa po spolupráci s Jurčom dostal pred neho Janič, no netrafil bránu. Domáci priaznivci sa dočkali v 25. min., keď Kolbas fauloval v pokutovom území Mikuša a z nariadenej penalty zvýšil Rák na 2:0. O 10 min. trafil Janič po brejku iba vybiehajúceho Hrošša a v 38. minúte nitriansky gólman musel naprávať svoju chybu, keď najskôr poslal loptu na nohu Škutku a vzápätí jeho šancu zlikvidoval. O 2 min. sa po brejku Mikuša dostal k lopte Rák a tvrdou strelou dostal Nitru do trojgólového vedenia. Po prestávke začali hrať aktívnejšie hostia, v 51. min. Janičov pokus skončil v rukách Hrošša a rovnaká situácia sa odohrala o dve minúty, keď tentoraz skúšal šťastie Škutka. Až v 63. min. Serečin strelou z 30 m rozvlnil sieť a znížil na 3:1. Blízko ku gólu mali Košičania aj v 72. min., keď po centri Tótha musel Škutkovu prudkú strelu vytlačiť Hroššo na rohový kop. V 81. min. vytlačil Pulen Glendovu tvrdú strelu z rohu pokutového územia s námahou mimo brány. Bodku za stretnutím dal napokon "vlastenec" Šimka, keď košický obranca tečoval loptu do vlastnej siete po centri Kolára.

(sita+tasr)

Góly: 5. Racko, 25. Rák (11 m), 40. Rák, 90. R. Šimko (vlastný gól) - 63. Serečin, ŽK: I. Hodúr, M. Šťastný - Serečin, rozhodoval Trutz, 1090 divákov. Nitra: Hroššo - M. Šťastný, Martin Tóth, Štajer, Racko - Barčík (84. Ľuboš Kolár), I. Hodúr, Šimončič (69. Greguš),
Glenda - Mikuš (57. Šimonek), Rák. Košice: Pulen - Mikuláš Tóth, Kaminský, Teixeira (46. M.
Adam), R. Šimko - Serečin, Kolbas, Hovančík, L. Janič (81. Ľ. Gajdoš), Pavol Jurčo (46. A. Šoltis) - Škutka.

Prešov - Dunajská Streda 2:1 (0:0)

PREŠOV. Dvadsať minút pred koncom prehrávali, dve minúty pred záverečným hvizdom skóre obrátili naruby. Futbalová spravodlivosť v tomto prípade zaúradovala. Tatran mal zápas od samého začiatku pod kontrolou. Na prešovskom tíme bolo vidieť, že predošlú domácu prehru s Dubnicou chce odčiniť. A tiež potvrdiť, že trojgólová výhra v Trnave nebola dielom náhody. Hoci zeleno-bieli mali prevahu, hralo sa prevažne na súperovej polovici, zápasu chýbala spočiatku šťava. Hostia sa na dostrel prešovskej šestnástky dostávali len sporadicky. Domáci boli pred súperovou podstatne častejšie, no do priestoru brány DAC presne trafil až v 19.minúte Farbák. Predtým pokusy "všadebola" Poliačeka tesne míňali cieľ. Rovnako aj hlavičky Pekára a Čepa či Šafrankova strela. Aj po zmene strán sa viac hralo pred bránou hostí. Ojedinelé výpady Dunajskej Stredy nebezpečenstvo pre Prešov prakticky neznamenali. V 59.min. sa mohlo skóre zmeniť. To by však Pekár nesmel v gólovej pozícii vymýšľať kľučky, ale radšej zakončovať alebo prihrať výhodne postavenému spoluhráčovi Čertíkovi. Aj v ďalšej šanci bol Pekár. Ščasný prenikol po ľavej strane a ideálne prihral do šestnástky Pekárovi. Ten síce vystrelil pohotovo, no nie príliš prudkú strelu brankár DAC vyrazil. Nedáš - dostaneš... V 70. minúte striedajúci L. Zápotoka unikol po pravej strane Ščasnému. Lopta po následnom centri preletela prešovskou šestnástkou k nekrytému Bajevskému a prešovské hľadisko zmĺklo. Ešte šťastie, že najlepší muž v zeleno-bielom Poliaček o tri minúty vyrovnal. Z hranice šestnástky umiestnil loptu presne k ľavej žrdi. Poliaček sa podpísal aj pod víťazný gól. Dve minúty pred koncom zavesil po rohovom kope loptu presne na hlavu Čepa a spravodlivé dielo bolo dokonané.

Góly: 73. Poliaček, 88. Čep - 70. Bajevski. ŽK: Šafranko, M. Baran, Ščasný - Parvin, Boya, M. Kováč. Rozhodoval: Vnuk. Divákov: 2 230. 1.FC Tatran: J. Baláž - Papaj, Farbák, Čep, Ščasný - M. Baran - Čertík (82. Drakul), Poliaček, Šafranko (73. E. Takáč), Vršajevič (60. Katona) - Pekár. DAC: Minár - M. Kováč, K. Németh, Adiaba, Z. Németh - Parvin (63. L. Zápotoka, od 87. Decký), Boya, Abena, Hassan - Nlend, Bajevski.

Ján Leško

V Nitre ani jeden hráč zo základnej jedenástky MFK so Žilinou...

Hráči druhého sledu MFK Košice si v týchto dňoch prišli na svoje. Vo štvrtok zdolali Dunajskú Stredu B 5:0, v sobotu večer prehrali v Nitre 1:4 a na druhý deň predpoludním až v závere prišli o víťazstvo nad veľkým ašpirantom na postup - Trenčínom!

KOŠICE. V stredu odohrali košickí futbalisti výborný zápas so Žilinou, keď úradujúceho vicemajstra porazili 3:0. Pre zaujímavosť si pripomeňme základnú zostavu MFK z tohto stretnutia: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - Viazanko, K. Kuzma, N. Matič, Milinkovič - J. Novák.

Po najvyššom víťazstve prišiel opačný extrém

Stačí sa pozrieť na základnú jedenástku Jána Kozáka v sobotňajšom zápase Košíc v Nitre a hneď je jasné, že sa nezhoduje ani jedno jediné meno! Tento údaj však nie je na ospravedlnenie vysokej prehry MFK (paradoxne kolo predtým Košičania zaznamenali najvyššie víťazstvo v tejto sezóne, hneď v nasledujúcom v Nitre si zasa zaknihovali najvyššiu prehru v tomto ročníku). Východniari totiž mali množstvo najvyloženejších šancí na skórovanie. Trestuhodne však zahadzovali jednu za druhou.
"Nepovedal by som, že sme nastúpili s B-mužstvom. Sú to hráči zo šatne A-mužstva, ktorí nehrajú pravidelne. Z béčka boli v základnej zostave Roman, Šimko a Teixeira a v II. polčase prišli na ihrisko ďalší traja hráči béčka - Šoltis, Adam a Gajdoš. Hneď po zápase so Žilinou tréner Kozák rozhodol, že základná jedenástka bude mať normálny týždenný tréningový mikrocyklus do stredy. Teda do finálového zápasu Slovenského pohára. Taktiež rozhodol, že na duel do Nitry pôjdu hráči z lavičky doplnení hráčmi B-tímu," vysvetlil asistent trénera MFK Jaroslav Galko.

Netreba zabudnúť, že väčšina hráčov, ktorí hrali v Nitre, odohrala len dva dni predtým vo štvrtok prvoligový súboj proti Dinajskej Strede B (5:0). Z Nitry sa výprava vrátila do Košíc v skorých ranných hodinách. Nasledoval krátky spánok a len niečo po vyše 13 hodinách odohrali niektorí hráči ďalší duel - v nedeľu predpoludním proti Trenčínu (1:1)!

Neuveriteľné, čo pozahadzovali

O jediný presný zásah Košíc pod Zoborom sa postaral Filip Serečin, ktorý po hodine hry napriahol z takmer 30 m a na jeho presnú ľavačku nemal Hroššo nárok. "Určite som tak presne nechcel vystreliť. Skôr som z väčšej vzdialenosti vypálil naverímboha a trafil som presne k žrdi," opísal svoj gólový moment Filip Serečin. V Nitre mal blízko ku gólu už v 11. min. keď presne vystrelil k žrdi, no brankár Hroššo jeho pokus vyrazil. "Mal som loptu lepšie a presnejšie trafiť, nie do rúk domáceho brankára. Šancí sme mali i na dva zápasy. Neuveriteľné, čo sme všetko pozahadzovali. Nakoniec to dopadlo tak, že sme prehrali zápas rozdielom triedy, hoci na ihrisku to zďaleka tak nevyzeralo," dodal F. Serečin.

Tomáš Petro

Futbalová spravodlivosť zaúradovala

Hnacím motorom prešovskej ofenzívy a nesporne najlepším hráčom na ihrisku bol v zápase s Dunajskou Stredou Miroslav Poliaček. Jeho ľavačka vyslala vyrovnávajúcu strelu a tá istá noha namierila lopty na hlavu Davida Čepa, strelca zaslúženého víťazného gólu zeleno- bielych.

PREŠOV. Miro Poliaček sa teda vrátil do zostavy 1.FC Tatran Prešov vo veľkom štýle. Vo víťaznom zápase v Trnave, na ktorý nastúpil po dlhej odmlke spôsobenej zdravotnými peripetiami, mal prsty v dvoch z troch gólov Tatrana. Po týždni jeden dal, na druhý prihral. Lepší návrat na corgoňligové trávniky si želať nemohol.

Nervozita už stúpala

"Je jedno, kto z mužstva góly dáva, hlavne, že sa vyhráva. Remíza by určite nebola spravodlivá. Po inkasovanom góle sme však zabojovali a určite zaslúžene skóre otočili," ako prvé v obkľúčení novinárov vyslovil po zápase autor prvého prešovského a svojho druhého gólu v Corgoň lige za Tatran M. Poliaček. Dunajská Streda šla do vedenia po jedinej strele do priestoru domácej brány. Dovtedy DAC nemal z čoho Prešovčanov ohroziť. "Samozrejme, moment, keď mužstvo má nad súperom jasne navrch a nakoniec samo inkasuje, zapôsobí. Na začiatku a potom aj v ďalšom priebehu sme mali nejaké šance, strelecké pokusy. Gól ale nie a nie dať, takže nervozita v našich radoch stúpla. Navyše, dvadsať minút do konca a ľudia vás nepovzbudia, skôr zatratia. Chvíle po inkasovanom góle neboli teda príjemné."

Skorá odpoveď

Prešovský tím zareagoval na niektorých krikľúňov v hľadisku najlepšie ako mohol. Odpoveď prišla našťastie pre Tatran po troch minútach od Bajevského gólu. "Vraveli sme si, že ak sa nám do niekoľkých minút pošťastí vyrovnať, potom sa dá ešte čosi so zápasom spraviť," tvrdil M. Poliaček. Práve on bol strojcom obratu. Bolo vidieť, že po dlhej pauze mu futbal pred prešovským publikom zjavne chutil. "Zatiaľ som toho v Prešove veľa neodohral. Na zápas s DAC som sa teda veľmi tešil. Nabehal som sa a ku koncu mal toho ozaj dosť. O to mám väčšiu radosť, že to takto dobre napokon dopadlo." V prvom polčase Poliačkova strela obtrela žrď. Nakoniec sa k nemu šťastne priklonila. "Hrali sme, myslím, celkom dobre. Veril teda, že góly prídu. Nádejal sa, že nejaká lopta po skrumážach sa od Matúša Pekára alebo niekoho iného ku mne odrazí. Aj sa tak nakoniec stalo."

Počúvol a spravil dobre

V 73.minúte stretnutia Miroslav Poliaček trafil k ľavej žrdi svojou silnejšou ľavou nohou na milimetre presne. "S loptou som sa otočil a následne mi ju dal do nohy Farbák," opísal strelec gólový moment. "Postrehol som, že brankár DAC stál v v pravej polovici brány. Mysľou mi preblesklo, že to netreba riešiť silou, ale snažil sa vystreliť technicky. Riešil som to jednoducho, keď gólman hostí nechal jeden kút otvorený." Dve minúty pred koncom zase M. Poliaček servíroval loptu na hlavu D. Čepa. Vraj po dohode. "Hral som to čisto na neho. Bol v tom však aj kus šťastia. David mi vravel, že sa mu lepšie hlavičkuje, keď roh kopem od brány. Takto som to skúsil a vyšlo to."

Ján Leško

• Zlaté Moravce - Dubnica 2:0 (1:0). Góly: 8. Pavol Majerník, 53. Kuračka, ŽK: Pavlenda, Hözl - Zapalač, T. Zápotoka, rozhodoval Hracho, 785 divákov.
  • Petržalka - Banská Bystrica 1:1 (0:1). Góly: 75. Pavol Ďurica - 31. Brašeň, ŽK: Bagayoko,
  • Struhár - Debnár, rozhodoval Kráľovič, 326 divákov.
  • Žilina - Ružomberok 2:0 (2:0). Góly: 20. Vladavič, 41. Adauto, ŽK: Vladavič, Rilke
  • - Siva, Zošák, Božok, rozhodoval Samotný, 1237 divákov.

1. Slovan 30 21 6 3 66:17 69
2. Žilina 30 17 6 7 50:23 57
3. Trnava 29 14 9 6 41:30 51
4. Košice 30 12 9 9 43:39 45
5. Artmedia 30 10 10 10 44:38 40
6. Ružomberok 30 10 10 10 38:32 40