Korzár logo Korzár
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
NAJMLADŠÍ PREZIDENT MILOVAL MOC A KRÁSNE ŽENY, KOKETOVAL S MAFIOU

Charizmatický John F. Kennedy

Jeden z najobľúbenejších prezidentov USA, sukničkár a milovník moci, kvôli ktorej sa spriahol aj s mafiou.

V televíznych debatách býval úspešný John F. Kennedy.V televíznych debatách býval úspešný John F. Kennedy. (Zdroj: Archív)Malý John sa narodil v Brookline neďaleko Bostonu 29. mája 1917. Kennedyovci boli bohatá rodina, otec Johnatan, bankár a obchodník, bol dokonca 12. najbohatším Američanom, no to vôbec nezaručovalo, že mladý John bude vyrastať v zdravom prostredí. Mama Rose bola puritánska, prísna a deti často bila. Otec bol záletníkom, panovačným a ctižiadostivým človekom, ktorý sa na istý čas stal aj veľvyslancom v Británii. Jeho sympatie k nacistom mu však v jeho ďalšom politickom raste zabránili... A tak si povedal, že to, čo sa nepodarilo jemu, spravia jeho deti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Chorľavé dieťa

Jack, ako neskôr Kennedyho prezývali, bol chorľavým dieťaťom. Trpel na Addisonovu chorobu, ktorá ničila jeho imunitný systém. Napriek tomu vychodil školu v štáte Connecticut a dostal sa na Harward. Jeho dizertačná práca "Prečo Anglicko spalo" zaznamenala obrovský úspech. Vďaka však patrí hlavne Johnovmu otcovi, ktorý má na jej predajnosti najväčšiu zásluhu. Paradoxné preto je, že v tejto knihe John kritizuje práve to, čo vyznával jeho otec. Syn ostro odsúdil Mníchovskú dohodu a obsadenie častí Československa, zatiaľ čo otec bol zástancom tejto dohody. Materiál na túto knihu zbieral, mimochodom, mladý študent priamo v Európe, kde však najviac času trávil v spoločnosti žien zo všetkých vrstiev.

Veliteľ torpédového člna

Aj napriek zdravotnému stavu šiel do vojny. V roku 1941 sa stal veliteľom torpédového člna a pôsobil pri Šalamúnových ostrovoch. Jeho čln však zničili Japonci, a tak so svojimi mužmi musel stráviť nejaký čas na otvorenom mori a neskôr na opustenom ostrove. Jedného zraneného spolubojovníka sám na ostrov odniesol. Za celú túto akciu dostal Rad purpurového srdca. Mal však poranenú chrbticu, takže ostrá vojna sa pre neho týmto skončila a jeho chatrné zdravie dostalo ťažký úder, ktorý zanechal následky až do jeho smrti. Keď už nebojoval, stal sa vojnovým reportérom.

Skryť Vypnúť reklamu

Politikom sa mal stať starší brat

Politikom u Kennedyovcov sa mal stať najstarší syn Joe, ten však v roku 1944 zomrel, keď bol priamym účastníkom explózie bombardéra, ktorý sám pilotoval. To pre rodinné ambície nebol problém. Ako neskôr povedal John, "tak ako som ja vstúpil do politiky, pretože Joe zomrel, ak sa mi zajtra čokoľvek stane, môj brat Bobby prevezme moje miesto v senáte. A ak by zomrel Bobby, nahradí ho Teddy". J. F. Kennedy, ktorý mal byť povodne učiteľom, sa v roku 1947 stal kongresmanom a neskor senátorom.

Pulitzerova cena

V roku 1954 mu operovali chrbticu, a tento zákrok sa mu stal skoro fatálnym. Nakoniec sa relatívne uzdravil a napísal knihu Profily odvahy, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu. Na prezidenta chcel kandidovať už v roku 1956, no nevyhral primárky. To sa mu podarilo až v roku 1960 a s pomocou mafie. Rodinným priateľom Kennedyovcov bol spevák Frank Sinatra, "priateľ prezidentov aj mafiánskych bossov". Ten presvedčil chicagského bossa Sama Giancana na podporu J. F. Kennedyho. Giancano zmanipuloval odbory, a tak sa Kennedy stal kandidátom za demokratov. O rok neskôr porazil vo voľbách Nixona s neuveriteľne tesným rozdielom: 119 450 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmladší prezident v dejinách

Kennedy sa stal najmladším prezidentom v histórii USA, bol zvolený, keď mal 43 rokov. Ľudia ho milovali a na ženy pôsobil ako magnet. Jeho manželka Jacqueline, alebo Jackie, ktorú si zobral ešte v roku 1953, si pre túto jeho vlastnosť mnoho vytrpela. John nepohrdol nijakou krásnou ženou a nezáležalo na tom, či to bolo v čase, keď bol študentom, prezidentom, manželom alebo otcom. Počas osláv svojej vlastnej inaugurácie mal pomer s herečkou Angie Dickinsonovou. Kennedy nemal o záujemkyne núdzu a mal aj ich čerstvú dodávku - od kamaráta Sinatru. Ako sa o Johnovi vyjadrila milenka Inga Arvadová, "Jack mal taký šarm, že ním dokázal očariť aj vtákov na strome...". Práve táto žena však nebola pre Keneddyho najlepšia spoločnosť, keďže počas vojny mala vzťahy s nacistickými pohlavármi. Pre niektoré ženy sa stal vzťah s Kennedym osudným. Spomeňme Mary Pinchotovú Meyerovú, s ktorou Kennedy udržiaval dlhodobý vzťah a ktorá ho v Jackinej neprítomnosti navštevovala priamo v Bielom dome. Rok po Kennedyho smrti ju našli mŕtvu pri jej dome. Bola to náhoda? Alebo to súviselo s tým, že si viedla detailný denník o ich vzťahu?

Marilyn Monroe

Ďalšou nešťastnicou bola legendárna Marilyn Monroe. Po tom, ako s ňou John udržoval intímny pomer, našli Marilyn mŕtvu v roku 1962. Oficiálne sa Marilyn predávkovala liekmi, no okolnosti sú doteraz nevyjasnené. Za zmienku stojí, že pár mesiacov pred jej smrťou vystúpila na Kennedyhho narodeninách a úplne nahá zašeptala do mikrofónu: "Happy Birthday Mr. President." Na tento škandál reagoval zaskočený prezident slovami: "Po tom, čo sa mi dostalo takého sladkého a milého blahoželania, môžem sa stiahnuť preč z politiky." Zaplietol sa aj s "milenkou mafiánov" Judith Campbellovou. Tá mu údajne neslúžila len pre "potešenie", ale aj ako informačný posol medzi ním a podsvetím.

Manželku Jackie ľudia milovali

Jackie, Johnova zákonitá, však bola trpezlivá. Ľudia ju milovali aspoň tak ako Johna, stala sa módnou ikonou, bola inteligentná, šarmantná a pokojná. Aspoň na verejnosti. Manželove úlety tolerovala, nechcela nevery pretriasať na verejnosti. Ich sobáš bol pre oboch výhrou. John ako írsky nearistokrat sa priženil do aristokratickej rodiny, z ktorej Jackie pochádzala a ona sa stala súčasťou jedného z najvplyvnejších amerických klanov. Problematické to bolo s deťmi. Jackie dvakrát potratila a syn Patrick zomrel krátko po pôrode. Dospelosti sa dožila dcéra Clarise, ktorú John zbožňoval, čo prejavoval aj na verejnosti, a syn John. Ten zomrel v roku 1999 pri havárii lietadla.

Prezident so zmyslom pre humor

Aj napriek povesti plejboja bol Kennedy v konzervatívnej Amerike zbožňovaný. Môže za to aj jeho humor a verejné vystúpenia. Ako prvý začal pravidelne vystupovať v televízii pred verejnosťou. Dokázal si uťahovať aj sám zo seba, a na otázku novinárov, ako sa v pozícii prezidenta cíti, raz odpovedal: "Mám krásny dom, do kancelárie to nie je ďaleko, plat je dobrý." Aj keď úradoval iba tisíc dní, zažil niektoré z najdôležitejších momentov 20. storočia. Bojoval za rovnoprávnosť černochov, podporoval Martina Luthera Kinga. Začal vesmírny program Apollo, ktorý vyvrcholil návštevou človeka na Mesiaci. Bol hlavným aktérom Karibskej krízy v roku 1962, keď zistil, že Rusi umiestňujú na Kubu jadrové zbrane. Okamžite uvalil na Kubu blokádu a žiadal od Chruščova odstránenie rakiet. Po trinástich napätých dňoch Sovieti ustúpili a J. F. Kennedy sa stal hrdinom, ktorý zabránil jadrovej vojne. Takisto sa zastal Berlínčanov, keď komunisti vybudovali Berlínsky múr. V rozdelenom meste vtedy vyhlásil: "Ich bin ein Berliener" (Som Berlínčan). Jeho obrovským neúspechom sa stala "Invázia v Zátoke svíň". Vylodenie kubánskych emigrantov s podporou CIA na Kube, kde mali zvrhnúť režim Fidela Castra, sa skončil katastrofálne - režim sa zvrhnúť nepodarilo a účastníci boli zajatí.

Atentát v priamom prenose

Kennedy zaviedol v politike novú kultúru a od občanov chcel, aby sa aktívne zapájali do fungovania krajiny: "Nepýtaj sa, čo môže urobiť tvoja zem pre teba. Pýtaj sa, čo môžeš urobiť ty pre ňu." Aj keď stál pri zrode vietnamskej vojny, bol to skôr mierotvorca: "Ľudstvo musí vojne urobiť koniec, inak vojna urobí koniec ľudstvu." Vedel, o čom hovorí, keďže jeho najväčším bojom bola studená vojna. Výsledkov svojej politiky sa však nedožil. 22. novembra 1963 ho v Dallase zabili dva výstrely. Atentát sa stal, keď sa v otvorenom aute presúval s Jackie na letisko. Zomrel onedlho v nemocnici. Celé nešťastie vysielala v priamom prenose televízia, a tak mohla celá krajina vidieť smrť svojho prezidenta.

Špekulácie o smrti

Hovorí sa, že prezident doplatil na zranenia chrbtice, keďže neustále na sebe nosil zdravotný pás a ten mu zabránil rýchlo sa po prvom výstrele zohnúť. Okrem prezidenta bol zasiahnutý aj guvernér John Connaly, vezúci sa s prezidentom v aute, ktorý utrpel vážne zranenia. Za útočníka bol označený Lee Harvey Oswald, bývalý vojak. Toho však pri prevoze do väznice zastrelil Jack Ruby, mafián, ktorý chcel údajne pomstiť svojho obľúbeného prezidenta. Priveľa záhad okolo Kennedyho vraždy a nedokázanie viny láka k mnohým špekuláciám. Jedným z organizátorov vraždy môže byť mafia, keďže proti nej Kennedyho brat Robert, ktorý bol vo vláde ministrom spravodlivosti, ostro bojoval aj napriek tichej dohode. Ten bol tiež neskôr zastrelený počas kandidatúry na prezidenta. J. F. Kennedyho však mohli nechať zabiť aj Sovieti, Kubánci, americkí komunisti, rasisti alebo samotná CIA. Dôvodov mal každý dosť.

Prekliaty klan

Sympatického, charizmatického, obľúbeného, no aj ctižiadostivého a samoľúbeho prezidenta pochovali 25. novembra na Národnom Arlingtonskom cintoríne za účasti zástupcov 90 krajín, vrátane Sovietskeho zväzu.
Klan Kennedyovcov mnohí považujú za prekliaty, keďže veľká časť jeho členov zomrela pri nejakej tragédii. Napriek tomu je jeden člen rodiny, Johnov brat Ted Kennedy, stále v Senáte, aj keď momentálne bojuje s nádorom na mozgu a na nedávnej Obamovej inaugurácii skolaboval. Takisto je v politike stále aktívna Caroline, jediný žijúci potomok Johna a Jackie Kennedyovcov.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 4. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 5. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 7. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 8. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 9. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 10. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 1. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 2. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 5. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 6. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 7. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 8. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 9. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 904
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 061
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 12 964
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 10 668
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 10 157
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 073
 7. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 545
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 712
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 780
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 5 442
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chorvátsko tento rok pre koronavírus očakáva menej návštevníkov.

Slovensko chce zavádzať cestovateľský semafor.

4 h

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.

43m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop