Korzár logo Korzár
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Charizmatický John F. Kennedy

Jeden z najobľúbenejších prezidentov USA, sukničkár a milovník moci, kvôli ktorej sa spriahol aj s mafiou.

V televíznych debatách býval úspešný John F. Kennedy.V televíznych debatách býval úspešný John F. Kennedy. (Zdroj: Archív)Malý John sa narodil v Brookline neďaleko Bostonu 29. mája 1917. Kennedyovci boli bohatá rodina, otec Johnatan, bankár a obchodník, bol dokonca 12. najbohatším Američanom, no to vôbec nezaručovalo, že mladý John bude vyrastať v zdravom prostredí. Mama Rose bola puritánska, prísna a deti často bila. Otec bol záletníkom, panovačným a ctižiadostivým človekom, ktorý sa na istý čas stal aj veľvyslancom v Británii. Jeho sympatie k nacistom mu však v jeho ďalšom politickom raste zabránili... A tak si povedal, že to, čo sa nepodarilo jemu, spravia jeho deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chorľavé dieťa

Jack, ako neskôr Kennedyho prezývali, bol chorľavým dieťaťom. Trpel na Addisonovu chorobu, ktorá ničila jeho imunitný systém. Napriek tomu vychodil školu v štáte Connecticut a dostal sa na Harward. Jeho dizertačná práca "Prečo Anglicko spalo" zaznamenala obrovský úspech. Vďaka však patrí hlavne Johnovmu otcovi, ktorý má na jej predajnosti najväčšiu zásluhu. Paradoxné preto je, že v tejto knihe John kritizuje práve to, čo vyznával jeho otec. Syn ostro odsúdil Mníchovskú dohodu a obsadenie častí Československa, zatiaľ čo otec bol zástancom tejto dohody. Materiál na túto knihu zbieral, mimochodom, mladý študent priamo v Európe, kde však najviac času trávil v spoločnosti žien zo všetkých vrstiev.

Veliteľ torpédového člna

Aj napriek zdravotnému stavu šiel do vojny. V roku 1941 sa stal veliteľom torpédového člna a pôsobil pri Šalamúnových ostrovoch. Jeho čln však zničili Japonci, a tak so svojimi mužmi musel stráviť nejaký čas na otvorenom mori a neskôr na opustenom ostrove. Jedného zraneného spolubojovníka sám na ostrov odniesol. Za celú túto akciu dostal Rad purpurového srdca. Mal však poranenú chrbticu, takže ostrá vojna sa pre neho týmto skončila a jeho chatrné zdravie dostalo ťažký úder, ktorý zanechal následky až do jeho smrti. Keď už nebojoval, stal sa vojnovým reportérom.

SkryťVypnúť reklamu

Politikom sa mal stať starší brat

Politikom u Kennedyovcov sa mal stať najstarší syn Joe, ten však v roku 1944 zomrel, keď bol priamym účastníkom explózie bombardéra, ktorý sám pilotoval. To pre rodinné ambície nebol problém. Ako neskôr povedal John, "tak ako som ja vstúpil do politiky, pretože Joe zomrel, ak sa mi zajtra čokoľvek stane, môj brat Bobby prevezme moje miesto v senáte. A ak by zomrel Bobby, nahradí ho Teddy". J. F. Kennedy, ktorý mal byť povodne učiteľom, sa v roku 1947 stal kongresmanom a neskor senátorom.

Pulitzerova cena

V roku 1954 mu operovali chrbticu, a tento zákrok sa mu stal skoro fatálnym. Nakoniec sa relatívne uzdravil a napísal knihu Profily odvahy, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu. Na prezidenta chcel kandidovať už v roku 1956, no nevyhral primárky. To sa mu podarilo až v roku 1960 a s pomocou mafie. Rodinným priateľom Kennedyovcov bol spevák Frank Sinatra, "priateľ prezidentov aj mafiánskych bossov". Ten presvedčil chicagského bossa Sama Giancana na podporu J. F. Kennedyho. Giancano zmanipuloval odbory, a tak sa Kennedy stal kandidátom za demokratov. O rok neskôr porazil vo voľbách Nixona s neuveriteľne tesným rozdielom: 119 450 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Najmladší prezident v dejinách

Kennedy sa stal najmladším prezidentom v histórii USA, bol zvolený, keď mal 43 rokov. Ľudia ho milovali a na ženy pôsobil ako magnet. Jeho manželka Jacqueline, alebo Jackie, ktorú si zobral ešte v roku 1953, si pre túto jeho vlastnosť mnoho vytrpela. John nepohrdol nijakou krásnou ženou a nezáležalo na tom, či to bolo v čase, keď bol študentom, prezidentom, manželom alebo otcom. Počas osláv svojej vlastnej inaugurácie mal pomer s herečkou Angie Dickinsonovou. Kennedy nemal o záujemkyne núdzu a mal aj ich čerstvú dodávku - od kamaráta Sinatru. Ako sa o Johnovi vyjadrila milenka Inga Arvadová, "Jack mal taký šarm, že ním dokázal očariť aj vtákov na strome...". Práve táto žena však nebola pre Keneddyho najlepšia spoločnosť, keďže počas vojny mala vzťahy s nacistickými pohlavármi. Pre niektoré ženy sa stal vzťah s Kennedym osudným. Spomeňme Mary Pinchotovú Meyerovú, s ktorou Kennedy udržiaval dlhodobý vzťah a ktorá ho v Jackinej neprítomnosti navštevovala priamo v Bielom dome. Rok po Kennedyho smrti ju našli mŕtvu pri jej dome. Bola to náhoda? Alebo to súviselo s tým, že si viedla detailný denník o ich vzťahu?

Marilyn Monroe

Ďalšou nešťastnicou bola legendárna Marilyn Monroe. Po tom, ako s ňou John udržoval intímny pomer, našli Marilyn mŕtvu v roku 1962. Oficiálne sa Marilyn predávkovala liekmi, no okolnosti sú doteraz nevyjasnené. Za zmienku stojí, že pár mesiacov pred jej smrťou vystúpila na Kennedyhho narodeninách a úplne nahá zašeptala do mikrofónu: "Happy Birthday Mr. President." Na tento škandál reagoval zaskočený prezident slovami: "Po tom, čo sa mi dostalo takého sladkého a milého blahoželania, môžem sa stiahnuť preč z politiky." Zaplietol sa aj s "milenkou mafiánov" Judith Campbellovou. Tá mu údajne neslúžila len pre "potešenie", ale aj ako informačný posol medzi ním a podsvetím.

Manželku Jackie ľudia milovali

Jackie, Johnova zákonitá, však bola trpezlivá. Ľudia ju milovali aspoň tak ako Johna, stala sa módnou ikonou, bola inteligentná, šarmantná a pokojná. Aspoň na verejnosti. Manželove úlety tolerovala, nechcela nevery pretriasať na verejnosti. Ich sobáš bol pre oboch výhrou. John ako írsky nearistokrat sa priženil do aristokratickej rodiny, z ktorej Jackie pochádzala a ona sa stala súčasťou jedného z najvplyvnejších amerických klanov. Problematické to bolo s deťmi. Jackie dvakrát potratila a syn Patrick zomrel krátko po pôrode. Dospelosti sa dožila dcéra Clarise, ktorú John zbožňoval, čo prejavoval aj na verejnosti, a syn John. Ten zomrel v roku 1999 pri havárii lietadla.

Prezident so zmyslom pre humor

Aj napriek povesti plejboja bol Kennedy v konzervatívnej Amerike zbožňovaný. Môže za to aj jeho humor a verejné vystúpenia. Ako prvý začal pravidelne vystupovať v televízii pred verejnosťou. Dokázal si uťahovať aj sám zo seba, a na otázku novinárov, ako sa v pozícii prezidenta cíti, raz odpovedal: "Mám krásny dom, do kancelárie to nie je ďaleko, plat je dobrý." Aj keď úradoval iba tisíc dní, zažil niektoré z najdôležitejších momentov 20. storočia. Bojoval za rovnoprávnosť černochov, podporoval Martina Luthera Kinga. Začal vesmírny program Apollo, ktorý vyvrcholil návštevou človeka na Mesiaci. Bol hlavným aktérom Karibskej krízy v roku 1962, keď zistil, že Rusi umiestňujú na Kubu jadrové zbrane. Okamžite uvalil na Kubu blokádu a žiadal od Chruščova odstránenie rakiet. Po trinástich napätých dňoch Sovieti ustúpili a J. F. Kennedy sa stal hrdinom, ktorý zabránil jadrovej vojne. Takisto sa zastal Berlínčanov, keď komunisti vybudovali Berlínsky múr. V rozdelenom meste vtedy vyhlásil: "Ich bin ein Berliener" (Som Berlínčan). Jeho obrovským neúspechom sa stala "Invázia v Zátoke svíň". Vylodenie kubánskych emigrantov s podporou CIA na Kube, kde mali zvrhnúť režim Fidela Castra, sa skončil katastrofálne - režim sa zvrhnúť nepodarilo a účastníci boli zajatí.

Atentát v priamom prenose

Kennedy zaviedol v politike novú kultúru a od občanov chcel, aby sa aktívne zapájali do fungovania krajiny: "Nepýtaj sa, čo môže urobiť tvoja zem pre teba. Pýtaj sa, čo môžeš urobiť ty pre ňu." Aj keď stál pri zrode vietnamskej vojny, bol to skôr mierotvorca: "Ľudstvo musí vojne urobiť koniec, inak vojna urobí koniec ľudstvu." Vedel, o čom hovorí, keďže jeho najväčším bojom bola studená vojna. Výsledkov svojej politiky sa však nedožil. 22. novembra 1963 ho v Dallase zabili dva výstrely. Atentát sa stal, keď sa v otvorenom aute presúval s Jackie na letisko. Zomrel onedlho v nemocnici. Celé nešťastie vysielala v priamom prenose televízia, a tak mohla celá krajina vidieť smrť svojho prezidenta.

Špekulácie o smrti

Hovorí sa, že prezident doplatil na zranenia chrbtice, keďže neustále na sebe nosil zdravotný pás a ten mu zabránil rýchlo sa po prvom výstrele zohnúť. Okrem prezidenta bol zasiahnutý aj guvernér John Connaly, vezúci sa s prezidentom v aute, ktorý utrpel vážne zranenia. Za útočníka bol označený Lee Harvey Oswald, bývalý vojak. Toho však pri prevoze do väznice zastrelil Jack Ruby, mafián, ktorý chcel údajne pomstiť svojho obľúbeného prezidenta. Priveľa záhad okolo Kennedyho vraždy a nedokázanie viny láka k mnohým špekuláciám. Jedným z organizátorov vraždy môže byť mafia, keďže proti nej Kennedyho brat Robert, ktorý bol vo vláde ministrom spravodlivosti, ostro bojoval aj napriek tichej dohode. Ten bol tiež neskôr zastrelený počas kandidatúry na prezidenta. J. F. Kennedyho však mohli nechať zabiť aj Sovieti, Kubánci, americkí komunisti, rasisti alebo samotná CIA. Dôvodov mal každý dosť.

Prekliaty klan

Sympatického, charizmatického, obľúbeného, no aj ctižiadostivého a samoľúbeho prezidenta pochovali 25. novembra na Národnom Arlingtonskom cintoríne za účasti zástupcov 90 krajín, vrátane Sovietskeho zväzu.
Klan Kennedyovcov mnohí považujú za prekliaty, keďže veľká časť jeho členov zomrela pri nejakej tragédii. Napriek tomu je jeden člen rodiny, Johnov brat Ted Kennedy, stále v Senáte, aj keď momentálne bojuje s nádorom na mozgu a na nedávnej Obamovej inaugurácii skolaboval. Takisto je v politike stále aktívna Caroline, jediný žijúci potomok Johna a Jackie Kennedyovcov.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 371
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 462
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 875
 4. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 867
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 841
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 765
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 035
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 601

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 2. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 3. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 4. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 5. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 6. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 7. Erik Kriššák: Aj žraloky sú tu od prvohôr - zbierka
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 218
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 154
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 754
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 847
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 792
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 727
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 516
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 376
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Michal Kaščák

Festival Pohoda oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.


23. jún
Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


6 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 2. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 3. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 4. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 5. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 6. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 7. Erik Kriššák: Aj žraloky sú tu od prvohôr - zbierka
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 218
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 154
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 754
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 847
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 792
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 727
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 516
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 376
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu