Listy sú široko mečovité, rovné alebo slabo kosákovité, sivozelené, dlho končisté, byľové listy kratšie. Kvety sú po 3-5, dolné na stopke dlhšej ako listene, ostatné krátko stopkaté, belasofialové, tulec je až 5 cm dlhý, listene sú na hornej 1/2 - 1/3 suchoblanité, fialovkasté, okvetná rúrka je do 2,5 cm dlhá, dlhšia ako semenník. Vonkajše okvetné lístky sú obrátene vajcovité, až 9 x 6 cm veľké, nezreteľne nechtíkaté, kefka na nich je žltá. Všetky okvetné lístky sú dole žltobiele, tmavo žilkované. Semenník je spodný, má dlhú čnelku a veľkú bliznu. Tobolka je podlhovasto valcovitá, semená sú vráskavé, červenohnedé, hruškovité.
Je pôvodný v Stredozemí a u nás sa odpradávna pestuje. Miestami splaňuje. Materský druh má množstvo záhradných kultivarov. Niekedy sa pestujú podobné druhy, kosatec florentský a kosatec bledý.
Je to nádherná okrasná rastlina, má aj liečivý účel. Zbierajú sa podzemky v jeseni alebo na jar. Sušením dostávajú príjemnú fialkovú vôňu. Droga obsahuje ako hlavnú obsahovú látku silicu s obsahom irónu, ketónu (vznikajúci sušením), ďalej škrob (nazývaný irisín), sliz, triesloviny, glykozid, mastný olej a cukry. Droga sa užíva pri kataroch horných ciest dýchacích, aj ako liek pri chorobách žlčníka. Ďalej sa využíva v kozmetike, voňavkárstve, likérnictve a potravinárstve. Z podzemku sa destiláciou získava silica. Droga sa užíva aj ako zápar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.