Rozmnožovacím pudom vedené ryby sú ľahkou korisťou aj pre vydru riečnu, ktorá navštívila lokalitu len tesne pred našim príchodom.
Aby sa množstvo pohlavných produktov podustvy premenilo na čo najviac vyprodukovaných životaschopných jedincov, do prirodzeného reprodukčného procesu vstupuje v nevyhnutnej miere človek – chovateľ rýb, aby to v čom príroda ešte naoko (našťastie pre nás rybárov) "plytva" dotiahol do čo najefektívnejšieho konca.
Na Slovensku sú ešte toky, kde je možné využiť pohlavne zrelé jedince na odber ich pohlavných produktov. Takými lokalitami sú napríklad povodia riek Topľa, Hornád, Laborec, Ondava, Hron, Váh a Orava.
Ryby sa odlovujú väčšinou elektrickým agregátom. Priamo pri vode sa vytierajú, oplodnia sa ikry a po ďalšich nevyhnutných úkonoch sa ikry prevážajú na rybárske stredisko do liahňarenských aparátov, kde inkubácia ikier v závislosti na teplote vody trvá približne 20 dní.
Samozrejme umelo vytreté ryby sa neporušené vracajú späť do prostredia z ktorého boli na krátku chvíľku odobraté. Je nepísaným pravidlom, že časť potomstva vyprodukovaného z umelého chovu sa vracia späť do lokalít z ktorých pred niekoľkými mesiacmi vzišlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.