Poslanci zvolení v 27 členských krajinách pôsobia prevažne v parlamentných frakciách. Zoskupujú sa podľa politickej príslušnosti.
Právomoci
Medzi hlavné právomoci EP patrí preverovanie a prijímanie európskej legislatívy, spolu s Radou Európskej únie schvaľuje rozpočet EÚ, vykonáva demokratickú kontrolu nad ostatnými inštitúciami EÚ vrátane možnosti odvolať Európsku komisiu. Má právo zakladať vyšetrovacie komisie a súhlasiť s medzinárodnými dohodami zásadného charakteru. Jeho zákonodarná procedúra je založená na spolurozhodovaní, čím sa parlament dostal na rovnakú úlohu ako Rada EÚ. Jej prácu pritom parlament monitoruje. Europarlament pri tvorbe novej Európskej komisie vedie s uchádzačmi o post komisára pohovory a následne ich schvaľuje. Bez tohto aktu nie je možné komisárov EK vymenovať.
Frakcie
EPP-ED - Skupina Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov - 277 poslancov EP
PES - Socialistická skupina v Európskom parlamente - 218 poslancov
ALDE - Skupina Aliancie liberálov a demokratov za Európu - 106 poslancov
UEN - Skupina Únie za Európu národov - 44 poslancov
EFA - Skupina zelených/Európska slobodná aliancia - 42 poslancov
EUL-NGL - Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice - Nordická zelená ľavica - 41 poslancov
IDN/DEM - Skupina nezávislosť/demokracia - 23 poslancov
Stále výbory
Poslanci pôsobia na základe svojho profesionálneho zamerania a z dôvodu kvalitnejšej a odbornejšej prípravy plenárnych zasadnutí europarlamentu v 20 stálych výboroch: Výbor pre zahraničné veci, Výbor pre rozpočet, Výbor pre rozpočtovú kontrolu, Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, Výbor pre hospodárske a menové veci, Výbor pre rozvoj, Výbor pre medzinárodný obchod, Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci, Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, Výbor pre priemysel, výskum a energetiku, Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, Výbor pre dopravu a cestovný ruch, Výbor pre regionálny rozvoj, Výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Výbor pre rybné hospodárstvo, Výbor pre kultúru a vzdelávanie, Výbor pre právne veci, Výbor pre ústavné veci, Výbor pre práva žien a rovnosť pohlaví, Výbor pre petície.
Keďže výbory zasadajú najmä v Bruseli, ich rozhodnutia po prerokovaní v politických frakciách putujú do Štrasburgu. Tam o nich poslanci definitívne rozhodujú na plenárnych zasadaniach.
Delegácie
Európsky parlament aktívne komunikuje nielen s členskými krajinami, ale aj s parlamentmi nečlenských krajín. EP má 32 delegácií, ktoré pôsobia mimo členských krajín únie.
Kategórie delegácií
- medziparlamentné delegácie, ktorých poslaním je udržiavať vzťahy s parlamentmi štátov mimo Európskej únie a tých, ktoré nekandidujú na vstup,
- zmiešané parlamentné výbory udržiavajú vzťahy s parlamentmi kandidátskych štátov pripravujúcich sa na vstup do EÚ alebo s parlamentmi pridružených štátov Spoločenstva,
- Delegácia EP pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKP združuje európskych poslancov a členov parlamentov zo štátov Afriky, Karibiku a Tichomoria,
- Delegácia EP pri Európsko-stredomorskom parlamentnom zhromaždení.
Aj "malé" problémy
Hoci sú od nás budovy Európskeho parlamentu dosť ďaleko, mnohé problémy, ktorými sa europoslanci zaoberajú, sa nám na prvý pohľad môžu zdať až priveľmi vidiecke. Ak si odmyslíme ich rokovania a rozhodovanie vo vzťahu k terorizmu, vtáčej chrípke, alebo aktuálne k celosvetovej finančnej a hospodárskej kríze či prasacej chrípke, ani nie tak dávno sa poslanci zaoberali napríklad cenami leteniek, ktoré nesmú zavádzať spotrebiteľa. Tiež sa venovali cenám hovorov a sms správ, zákazom predaja ortuťových teplomerov, parametrami spätných zrkadiel ťahačov a titulkami všetkých verejnoprávnych programov.
Namiesto záveru výzva
Voľby do Európskeho parlamentu sú jednou z mála možností, ako ovplyvňovať chod Európskej únie. Je len na voličoch, či sa rozhodnú zúčastniť volieb a ktorému z kandidátov dajú dôveru na naše zastupovanie v Európskom parlamente. Z tohto pohľadu pre voliča predstavujú šancu a pre krajinu príležitosť. Tá sa síce opakuje pravidelne, ale v päťročných intervaloch.
Fakty
Tip na web
Samosprávy by už mali mať na svojich web stránkach uverejnené informácie o organizovaní a spôsobe volieb do Európskeho parlamentu. Zaujímavými internetovými stránkami, ktoré ponúkajú dôležité informácie o fungovaní Európskeho parlamentu a ďalších dôležitých inštitúciách Európskej únie, sú:
http://europskezalezitosti.vlada.gov.sk
www.euractiv.sk
www.euroinfo.vlada.gov.sk
Autor: PhDr. Michal Kaliňák, politológ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.