Korzár logo Korzár

Blížia sa eurovoľby

Prvého mája sme si pripomenuli piate výročie nášho členstva v Európskej únii. Ako jednej z 27 členských krajín tohto spoločenstva nám prislúchajú mnohé práva aj povinnosti. Na rozvoj Slovenska máme k dispozícii rôzne európske fondy.

Eurovoľby. Prvýkrát sme volili poslancov do Európskeho parlamentu v roku 2004.Eurovoľby. Prvýkrát sme volili poslancov do Európskeho parlamentu v roku 2004. (Zdroj: Ján Krošlák)

V Európskej komisii máme zastúpenie prostredníctvom eurokomisára. V Európskom parlamente Slovensku prislúchajú miesta v poslaneckých laviciach.

Už šiesteho júna sa budeme môcť, historicky po druhýkrát, zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu. V končiacom sa volebnom období našu krajinu zastupovalo 14 europoslancov. O zopár dní rozhodneme o tom, ktorých 13 kandidátov bude zastupovať naše záujmy v jedinej priamo volenej inštitúcii EÚ počas najbližších piatich rokov.

Ôsmeho januára 2009 rozhodol predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška o vyhlásení volieb do Európskeho parlamentu. Za deň ich konania určil 6. jún 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Volebné právo

Právo voliť do Európskeho parlamentu (EP) na území SR majú občania Slovenska, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú na území Slovenska trvalý pobyt, a občania iných členských krajín EÚ, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú povolený trvalý pobyt na území SR.

Voliť do europarlamentu nemôžu napríklad ľudia vo výkone odňatia slobody, tí, ktorí sú pozbavení na právne úkony, pričom voliť do EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte únie.

Kandidát na poslanca

Hoci voliči majú rôzne osobné preferencie, podľa ktorých sa rozhodujú pri výbere spomedzi kandidátov, zákon o voľbách do Európskeho parlamentu stanovuje podmienky kandidatúry.

Za poslanca EP môže byť zvolený:
a) občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má trvalý pobyt na území SR a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona,

b) občan iného členského štátu, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má povolený trvalý pobyt na území Slovenska, nebol pozbavený práva kandidovať v členskom štáte Európskej únie, ktorého je štátnym občanom, a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona.

Kandidovať za poslanca EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte EÚ. Slovensko pri týchto voľbách predstavuje jeden volebný obvod, v ktorom si vyberáme spomedzi kandidátov uvedených na kandidátnych listinách.

Politické strany sa pritom môžu dohodnúť na podaní spoločnej kandidátnej listiny a utvoriť tak koalíciu. Na kandidátnej listine, ktorá môže mať maximálne toľko kandidátov, koľko krajine prislúcha kresiel v Európskom parlamente, môže politická strana alebo koalícia uviesť svoj grafický znak. Politická strana alebo koalícia môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať svoju kandidátnu listinu späť.

Najneskôr 40 dní predo dňom volieb žrebom určí Ústredná volebná komisia číslo, ktorým sa označí zaregistrovaná listina každej politickej strany alebo koalície. Kandidátnej listine, ktorá je dodatočne zaregistrovaná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, pridelí Ústredná volebná komisia číslo, ktoré nasleduje za najvyšším vyžrebovaným číslom.

SkryťVypnúť reklamu

Informovanie voličov

Obec najneskôr 50 dní predo dňom volieb určí čas a miesto konania volieb v obci. Ak sa na území obce zriadilo viac volebných okrskov, ustanoví tiež, ktoré časti obce patria k jednotlivým volebným okrskom. Obec najneskôr 20 dní predo dňom volieb zašle každému voličovi zapísanému v zozname voličov oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť, v oznámení tiež upozorní na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti a uvedie spôsob úpravy hlasovacieho lístka.

Hlasovací lístok

Ten sa vyhotoví pre každú kandidujúcu politickú stranu alebo koalíciu, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná.

Hlasovacie lístky musia byť písmom toho istého druhu a rovnakej veľkosti na papieri rovnakej farby a akosti a tých istých rozmerov. Volič dostane hlasovacie lístky v deň konania volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob hlasovania

Tak ako v prípade ostatných volieb, volič sa vstupom do miestnosti preukáže dokladom totožnosti. Volebná komisia skontroluje identifikačné údaje s tými, ktoré sú uvedené v zozname voličov. Ak sa volič dostaví do volebnej komisie s voličským preukazom, okrsková volebná komisia ho dopíše do zoznamu voličov. Zastúpenie voliča nie je prístupné. Rovnako členovia okrskovej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Po tom, čo volič prevzal obálku a hlasovacie lístky, v priestore vyhradenom na úpravu hlasovacieho lístka môže zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov na europoslancov.

Podmienky prideľovania mandátov

Súčet platných hlasov odovzdaných pre politické strany alebo koalície postupujúce do ďalšieho sčítania sa vydelí počtom mandátov zväčšeným o číslo jeden. Výsledok tohto delenia predstavuje republikové volebné číslo.

Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana, prípadne koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.

Aj v prípade týchto volieb zohráva dôležitú úlohu preferenčné krúžkovanie, teda výber konkrétneho (maximálne dvoch kandidátov). V rámci strán, prípadne koalícií budú pridelené mandáty kandidátom podľa poradia, aké zastávali na hlasovacom lístku. Ak však najmenej desatina z celkového počtu voličov, ktorí dali hlas konkrétnej strane alebo koalícii, využila preferenčné hlasovanie, potom dostane mandát kandidát, ktorý získal najmenej desať percent prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu.
Kandidáti, ktorí nedostali mandát, sa stávajú náhradníkmi. V prípade, ak uvoľní mandát, nastupuje náhradník tej istej strany alebo koalície. Určí ho táto strana prípadne koalícia, respektíve, môže nastúpiť kandidát, ktorý získal potrebný počet prednostných hlasov.

Počet kresiel jednotlivých členských štátov

Belgicko 22, Bulharsko 17, Cyprus 6, Česká republika 22, Dánsko 13, Estónsko 6, Fínsko 13, Francúzsko 72, Grécko 22, Holandsko 25, Maďarsko 22, Malta 5, Nemecko 99, Poľsko 50, Portugalsko 22, Rakúsko 17, Rumunsko 33, Slovensko 13, Slovensko 7, Spojené kráľovstvo 72, Írsko 12, Litva 12, Lotyšsko 8, Luxembursko 6, Španielsko 50, Švédsko 18, Taliansko 72.

Autor: PhDr. Michal Kaliňák, politológ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 879
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 402
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 625
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 585
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 488
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 976
  1. Štefan Šturdzík: Robo
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  3. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  4. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  5. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  6. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 611
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 306
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 149
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 867
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 300
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 787
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 252
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 6 019
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Robo
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  3. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  4. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  5. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  6. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 611
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 306
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 149
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 867
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 300
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 787
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 252
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 6 019
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu