Korzár logo Korzár

Blížia sa eurovoľby

Prvého mája sme si pripomenuli piate výročie nášho členstva v Európskej únii. Ako jednej z 27 členských krajín tohto spoločenstva nám prislúchajú mnohé práva aj povinnosti. Na rozvoj Slovenska máme k dispozícii rôzne európske fondy.

Eurovoľby. Prvýkrát sme volili poslancov do Európskeho parlamentu v roku 2004.Eurovoľby. Prvýkrát sme volili poslancov do Európskeho parlamentu v roku 2004. (Zdroj: Ján Krošlák)

V Európskej komisii máme zastúpenie prostredníctvom eurokomisára. V Európskom parlamente Slovensku prislúchajú miesta v poslaneckých laviciach.

Už šiesteho júna sa budeme môcť, historicky po druhýkrát, zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu. V končiacom sa volebnom období našu krajinu zastupovalo 14 europoslancov. O zopár dní rozhodneme o tom, ktorých 13 kandidátov bude zastupovať naše záujmy v jedinej priamo volenej inštitúcii EÚ počas najbližších piatich rokov.

Ôsmeho januára 2009 rozhodol predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška o vyhlásení volieb do Európskeho parlamentu. Za deň ich konania určil 6. jún 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Volebné právo

Právo voliť do Európskeho parlamentu (EP) na území SR majú občania Slovenska, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú na území Slovenska trvalý pobyt, a občania iných členských krajín EÚ, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú povolený trvalý pobyt na území SR.

Voliť do europarlamentu nemôžu napríklad ľudia vo výkone odňatia slobody, tí, ktorí sú pozbavení na právne úkony, pričom voliť do EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte únie.

Kandidát na poslanca

Hoci voliči majú rôzne osobné preferencie, podľa ktorých sa rozhodujú pri výbere spomedzi kandidátov, zákon o voľbách do Európskeho parlamentu stanovuje podmienky kandidatúry.

Za poslanca EP môže byť zvolený:
a) občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má trvalý pobyt na území SR a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona,

b) občan iného členského štátu, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má povolený trvalý pobyt na území Slovenska, nebol pozbavený práva kandidovať v členskom štáte Európskej únie, ktorého je štátnym občanom, a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona.

Kandidovať za poslanca EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte EÚ. Slovensko pri týchto voľbách predstavuje jeden volebný obvod, v ktorom si vyberáme spomedzi kandidátov uvedených na kandidátnych listinách.

Politické strany sa pritom môžu dohodnúť na podaní spoločnej kandidátnej listiny a utvoriť tak koalíciu. Na kandidátnej listine, ktorá môže mať maximálne toľko kandidátov, koľko krajine prislúcha kresiel v Európskom parlamente, môže politická strana alebo koalícia uviesť svoj grafický znak. Politická strana alebo koalícia môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať svoju kandidátnu listinu späť.

Najneskôr 40 dní predo dňom volieb žrebom určí Ústredná volebná komisia číslo, ktorým sa označí zaregistrovaná listina každej politickej strany alebo koalície. Kandidátnej listine, ktorá je dodatočne zaregistrovaná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, pridelí Ústredná volebná komisia číslo, ktoré nasleduje za najvyšším vyžrebovaným číslom.

SkryťVypnúť reklamu

Informovanie voličov

Obec najneskôr 50 dní predo dňom volieb určí čas a miesto konania volieb v obci. Ak sa na území obce zriadilo viac volebných okrskov, ustanoví tiež, ktoré časti obce patria k jednotlivým volebným okrskom. Obec najneskôr 20 dní predo dňom volieb zašle každému voličovi zapísanému v zozname voličov oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť, v oznámení tiež upozorní na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti a uvedie spôsob úpravy hlasovacieho lístka.

Hlasovací lístok

Ten sa vyhotoví pre každú kandidujúcu politickú stranu alebo koalíciu, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná.

Hlasovacie lístky musia byť písmom toho istého druhu a rovnakej veľkosti na papieri rovnakej farby a akosti a tých istých rozmerov. Volič dostane hlasovacie lístky v deň konania volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob hlasovania

Tak ako v prípade ostatných volieb, volič sa vstupom do miestnosti preukáže dokladom totožnosti. Volebná komisia skontroluje identifikačné údaje s tými, ktoré sú uvedené v zozname voličov. Ak sa volič dostaví do volebnej komisie s voličským preukazom, okrsková volebná komisia ho dopíše do zoznamu voličov. Zastúpenie voliča nie je prístupné. Rovnako členovia okrskovej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Po tom, čo volič prevzal obálku a hlasovacie lístky, v priestore vyhradenom na úpravu hlasovacieho lístka môže zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov na europoslancov.

Podmienky prideľovania mandátov

Súčet platných hlasov odovzdaných pre politické strany alebo koalície postupujúce do ďalšieho sčítania sa vydelí počtom mandátov zväčšeným o číslo jeden. Výsledok tohto delenia predstavuje republikové volebné číslo.

Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana, prípadne koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.

Aj v prípade týchto volieb zohráva dôležitú úlohu preferenčné krúžkovanie, teda výber konkrétneho (maximálne dvoch kandidátov). V rámci strán, prípadne koalícií budú pridelené mandáty kandidátom podľa poradia, aké zastávali na hlasovacom lístku. Ak však najmenej desatina z celkového počtu voličov, ktorí dali hlas konkrétnej strane alebo koalícii, využila preferenčné hlasovanie, potom dostane mandát kandidát, ktorý získal najmenej desať percent prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu.
Kandidáti, ktorí nedostali mandát, sa stávajú náhradníkmi. V prípade, ak uvoľní mandát, nastupuje náhradník tej istej strany alebo koalície. Určí ho táto strana prípadne koalícia, respektíve, môže nastúpiť kandidát, ktorý získal potrebný počet prednostných hlasov.

Počet kresiel jednotlivých členských štátov

Belgicko 22, Bulharsko 17, Cyprus 6, Česká republika 22, Dánsko 13, Estónsko 6, Fínsko 13, Francúzsko 72, Grécko 22, Holandsko 25, Maďarsko 22, Malta 5, Nemecko 99, Poľsko 50, Portugalsko 22, Rakúsko 17, Rumunsko 33, Slovensko 13, Slovensko 7, Spojené kráľovstvo 72, Írsko 12, Litva 12, Lotyšsko 8, Luxembursko 6, Španielsko 50, Švédsko 18, Taliansko 72.

Autor: PhDr. Michal Kaliňák, politológ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 522
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 551
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 927
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 503
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 184
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 008
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 023
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 090
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 141
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 087
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 652
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 160
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 090
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 141
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 087
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 652
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 160
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu