V Európskej komisii máme zastúpenie prostredníctvom eurokomisára. V Európskom parlamente Slovensku prislúchajú miesta v poslaneckých laviciach.
Už šiesteho júna sa budeme môcť, historicky po druhýkrát, zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu. V končiacom sa volebnom období našu krajinu zastupovalo 14 europoslancov. O zopár dní rozhodneme o tom, ktorých 13 kandidátov bude zastupovať naše záujmy v jedinej priamo volenej inštitúcii EÚ počas najbližších piatich rokov.
Ôsmeho januára 2009 rozhodol predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška o vyhlásení volieb do Európskeho parlamentu. Za deň ich konania určil 6. jún 2009.
Volebné právo
Právo voliť do Európskeho parlamentu (EP) na území SR majú občania Slovenska, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú na území Slovenska trvalý pobyt, a občania iných členských krajín EÚ, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú povolený trvalý pobyt na území SR.
Voliť do europarlamentu nemôžu napríklad ľudia vo výkone odňatia slobody, tí, ktorí sú pozbavení na právne úkony, pričom voliť do EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte únie.
Kandidát na poslanca
Hoci voliči majú rôzne osobné preferencie, podľa ktorých sa rozhodujú pri výbere spomedzi kandidátov, zákon o voľbách do Európskeho parlamentu stanovuje podmienky kandidatúry.
Za poslanca EP môže byť zvolený:
a) občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má trvalý pobyt na území SR a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona,
b) občan iného členského štátu, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 21 rokov, má povolený trvalý pobyt na území Slovenska, nebol pozbavený práva kandidovať v členskom štáte Európskej únie, ktorého je štátnym občanom, a nenastali uňho prekážky vo výkone volebného práva v zmysle konkrétnych ustanovení zákona.
Kandidovať za poslanca EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte EÚ. Slovensko pri týchto voľbách predstavuje jeden volebný obvod, v ktorom si vyberáme spomedzi kandidátov uvedených na kandidátnych listinách.
Politické strany sa pritom môžu dohodnúť na podaní spoločnej kandidátnej listiny a utvoriť tak koalíciu. Na kandidátnej listine, ktorá môže mať maximálne toľko kandidátov, koľko krajine prislúcha kresiel v Európskom parlamente, môže politická strana alebo koalícia uviesť svoj grafický znak. Politická strana alebo koalícia môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať svoju kandidátnu listinu späť.
Najneskôr 40 dní predo dňom volieb žrebom určí Ústredná volebná komisia číslo, ktorým sa označí zaregistrovaná listina každej politickej strany alebo koalície. Kandidátnej listine, ktorá je dodatočne zaregistrovaná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, pridelí Ústredná volebná komisia číslo, ktoré nasleduje za najvyšším vyžrebovaným číslom.
Informovanie voličov
Obec najneskôr 50 dní predo dňom volieb určí čas a miesto konania volieb v obci. Ak sa na území obce zriadilo viac volebných okrskov, ustanoví tiež, ktoré časti obce patria k jednotlivým volebným okrskom. Obec najneskôr 20 dní predo dňom volieb zašle každému voličovi zapísanému v zozname voličov oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť, v oznámení tiež upozorní na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti a uvedie spôsob úpravy hlasovacieho lístka.
Hlasovací lístok
Ten sa vyhotoví pre každú kandidujúcu politickú stranu alebo koalíciu, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná.
Hlasovacie lístky musia byť písmom toho istého druhu a rovnakej veľkosti na papieri rovnakej farby a akosti a tých istých rozmerov. Volič dostane hlasovacie lístky v deň konania volieb.
Spôsob hlasovania
Tak ako v prípade ostatných volieb, volič sa vstupom do miestnosti preukáže dokladom totožnosti. Volebná komisia skontroluje identifikačné údaje s tými, ktoré sú uvedené v zozname voličov. Ak sa volič dostaví do volebnej komisie s voličským preukazom, okrsková volebná komisia ho dopíše do zoznamu voličov. Zastúpenie voliča nie je prístupné. Rovnako členovia okrskovej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Po tom, čo volič prevzal obálku a hlasovacie lístky, v priestore vyhradenom na úpravu hlasovacieho lístka môže zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov na europoslancov.
Podmienky prideľovania mandátov
Súčet platných hlasov odovzdaných pre politické strany alebo koalície postupujúce do ďalšieho sčítania sa vydelí počtom mandátov zväčšeným o číslo jeden. Výsledok tohto delenia predstavuje republikové volebné číslo.
Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana, prípadne koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.
Aj v prípade týchto volieb zohráva dôležitú úlohu preferenčné krúžkovanie, teda výber konkrétneho (maximálne dvoch kandidátov). V rámci strán, prípadne koalícií budú pridelené mandáty kandidátom podľa poradia, aké zastávali na hlasovacom lístku. Ak však najmenej desatina z celkového počtu voličov, ktorí dali hlas konkrétnej strane alebo koalícii, využila preferenčné hlasovanie, potom dostane mandát kandidát, ktorý získal najmenej desať percent prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu.
Kandidáti, ktorí nedostali mandát, sa stávajú náhradníkmi. V prípade, ak uvoľní mandát, nastupuje náhradník tej istej strany alebo koalície. Určí ho táto strana prípadne koalícia, respektíve, môže nastúpiť kandidát, ktorý získal potrebný počet prednostných hlasov.
Počet kresiel jednotlivých členských štátov
Belgicko 22, Bulharsko 17, Cyprus 6, Česká republika 22, Dánsko 13, Estónsko 6, Fínsko 13, Francúzsko 72, Grécko 22, Holandsko 25, Maďarsko 22, Malta 5, Nemecko 99, Poľsko 50, Portugalsko 22, Rakúsko 17, Rumunsko 33, Slovensko 13, Slovensko 7, Spojené kráľovstvo 72, Írsko 12, Litva 12, Lotyšsko 8, Luxembursko 6, Španielsko 50, Švédsko 18, Taliansko 72.
Autor: PhDr. Michal Kaliňák, politológ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.