Utorok, 19. marec, 2019 | Meniny má Jozef
KOŠIČANIA CHYTALI ZAJACA, PREŠOVČANIA PREMRHALI DVOJGÓLOVÝ NÁSKOK

Slovan urobil rázny krok k titulu

Udalosťou 28. kola bola, žiaľ, udalosť, ktorá futbalu škodí. Derby medzi Nitrou a Trnavou musel rozhodca Šipoš predčasne ukončiť pre nespratných fanúšikov Spartaka.

Súboj. Prešovčan Peter Katona (vľavo) atakuje Dubničana Mareka Kuzmu.Súboj. Prešovčan Peter Katona (vľavo) atakuje Dubničana Mareka Kuzmu.(Zdroj: sita)

Tí ani po výzvach hlásateľa, delegáta i kapitána Trnavy Doležaja neprestávali z hádzaním svetlíc a dymovníc na hraciu plochu, preto sa po polhodine za stavu 0:0 zápas predčasne skončil a bude mať dohru za zeleným stolom. Východniari si zaknihovali dve zhodné prehry 2:3. Prešovčania spackali domáci duel s Dubnicou, keď už v 12. min. viedli 2:0, no v posledných sekundách vypili kalich horkosti až do dna. Košičania síce rýchlo odpovedali na góly domácej Petržalky, ale len dvakrát, čo tiež nestačilo ani na bod. Slovan má po víťazstve v Žiline titul už na dosah.

Prešov - Dubnica 2:3 (2:0)

PREŠOV. Bolo až zarážajúce, ako ľahkovážne výborne rozohranú partiu prešovskí futbalisti stratili. Brankár Tatrana J. Baláž musel síce už v šiestej minúte čeliť strele Plevu, ale o chvíľu gólovo zapršalo na opačnom konci ihriska. Kobylík zahrával v 8. min. rohový kop. Za vysokou loptou skákali obaja stopéri domácich, Čep i Farbák, no lopta sa napokon odrazila k Šafrankovi. Ten neotáľal a ľavačkou ju z hranice šestnástky poslal k ľavej žrdi. O štyri minúty neskôr útočný ťah nevyšiel obrancovi Dubnice Obertovi. Nasledoval rýchly protiútok domácich. Po centri sprava práve sa vracajúci Obert zahral v pokutovom území rukou. Nariadenú jedenástku Kobylík s prehľadom premenil. Lepší vstup do zápasu si Prešovčania želať vari ani nemohli. Lenže oni to po náskoku zabalili. Od tohto momentu sme v ich podaní nezaregistrovali žiadnu poriadnu strelu, žiadny náznak gólovej šance. Výkon Tatrana s pribúdajúcimi minútami upadal. Zato Dubničania sa dvíhali. V 22. min. Ján Zápotoka hlavičkoval tesne nad. V 31. min. obrovskú šancu spálil Seye. Pred sebou mal už len prešovskú bránu, no on ju unáhlene minul. Ani tieto okamihy neboli pre Prešovčanov dostatočnou výstrahou. Nuž a keď v úvode druhého polčasu inkasovali, ešte viac herne i morálne upadli. Pravdou je, že ich podlomil v CL typický prešovský gól. Ktovie, o čom premýšľal domáci brankár, keď ku strele asi z 30 m napriahol J. Zápotoka. Hoci smerovala do stredu brány a mal ju chytiť ako malinu, Baláž ju chcel vyboxovať. Jednou rukou! Lenže lopta mu preletela okolo ucha do siete... Smerom dopredu Tatran neexistoval. Nuž a keď po druhej ŽK musel z ihriska Čep, Dubnica úplne ovládla dianie na ihrisku. Hostia šesť minút pred koncom po zblokovanej strele vyrovnali. Klinec do rakvy slabo hrajúcich domácich zatĺkol v poslednej minúte krížnou strelou T. Zápotoka.

Góly: 8. Šafranko, 12. Kobylík z 11 m - 48. J. Zápotoka, 84. Chmelík, 90. J. Zápotoka. ŽK: Čep, Ščasný - Obert, Pleva, T. Zápotoka, Zapalač. ČK: 65. Čep (po druhej ČK). Rozhodca: Gocník. Divákov: 2573. 1. FC Tatran: J. Baláž - Papaj, Farbák, Čep, Ščasný - M. Baran - Vršajevič, Kobylík (55. Penksa), Katona (88. Piter - Bučko), Šafranko - Belejík (64. Bernardo). MFK: R. Zajac - Obert (46. Zapalač), Jánošík, Chmelík, Pleva (84. Ulrich) - Držík (72. Vavrík) - M. Kuzma, Grendel, Seye, Ján Zápotoka - Tomáš Zápotoka.

Petržalka - Košice 3:2 (2:2)

BRATISLAVA. Stretnutie malo nezvyčajný úvod, keď už v 11. min bol stav 2:1. Najskôr v 6. min. Saláta pohotovo otvoril skóre, o tri minúty neskôr prvý rohový kop hostí priniesol vyrovnanie, keď Kuzmov center poslal Škutka hlavou do siete Artmedie. O ďalšie dve minúty sa tešili domáci, lebo po priamom kope Patrika Mráza poslal loptu za chrbát Putnockého Roman Konečný. V 15. minúte chytil Kamenár pri šanci Viazanka čistý gól hosťujúceho mužstva. V 20 minúte Saláta z 11 m tesne prekopol bránku Košíc. O chvíľu hosťujúci Novák bombou z 30 m vyskúšal pozornosť Kamenára, domáci brankár jeho delovku iba s námahou vyrazil. Vzápätí vyhral priebojný Novák súboj s obrancom Konečným a Škutka jeho polovysokú prihrávku usmernil do Kamenárovej siete. Po pol hodine hry hosťujúci Kišš v poslednej chvíli zachránil pred Majtánom, ktorého do šance poslal dlhým odkopom Konečný. V závere prvého polčasu Patrik Mráz ešte dvakrát pohrozil z priameho kopu, no bránku hostí netrafil.

Po zmene strán prvú šancu domácich zmaril pozorný Putnocký, ktorý chytil na bránkovej čiare technický lob Majtána. Po tejto šanci na štvrťhodinu prevzali iniciatívu hostia z Košíc, ktorí sa mohli v 50. min. ujať vedenia. No úplne voľný Novák netrafil poloprázdnu bránku Artmedie. Dvadsať minút pred koncom Saláta vykopol prudkú strelu Nováka na rohový kop. Krátko nato kapitán domácich Czinege krížnou strelou prekvapil brankára Košíc a vsietil víťazný gól. Košice mohli vyrovnať päť minút pred koncom stretnutia, keď si úplne voľný Škutka ideálne spracoval polovysokú prihrávku, no jeho strele bez prípravy už chýbala razancia. Domáci brankár Kamenár ju bez problémov chytil.

Góly: 6. Saláta, 11. R. Konečný, 73. Czinege - 9. a 25. Škutka, ŽK: Bagayoko - R. Cicman. Rozhodoval: P. Hrčka. Divákov: 423. Artmedia: Kamenár - Bagayoko, Struhár, Burák, R. Konečný (54. Guédé) - Saláta - V. Horváth (83. T. Kóňa), Czinege, Patrik Mráz - Majtán, Sylvestr (62. Caihame). Košice: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - Viazanko (62. Serečin), N. Matič (72. Kolbas), K. Kuzma (68. Hovančík), J. Novák - Škutka.

Najlepší strelci
15 gólov: Masaryk (Slovan)

11 gólov: Kweuke (Dunajská Streda)

10 gólov: Oravec (Artmedia 7 / Žilina 3), Novák (Košice), Halenár (Artmedia 1 / Slovan 9)

8 gólov: Kožuch, Hruška (obaja Trnava), Adauto, Rilke (obaja Žilina), Sylvestr (Slovan 2 / Artmedia 6)

7 gólov: Kozák ml., Saláta (obaja Artmedia), Zošák (Ružomberok)

6 gólov: Bakoš (Ružomberok), Porázik, Zápotoka (obaja Dubnica), Katona (Prešov), Slovák (Slovan), N'lend (Dunajská Streda), Milinkovič (Košice), Ďuriš (B. Bystrica)

Žilina - Slovan 0:1 (0:0). Gól: 54. Halenár, ŽK: 29. P. Poliaček, 35. Leitner, 37. Vladavič - 40. S. Slovák, 42. Breznaník, 56. Obžera, rozhodovali: Olšiak - Laskovský, Kubačka, 4174 divákov.

Dunajská Streda - Banská Bystrica 1:3 (1:1). Góly: 37. Martin Kováč - 71. a 81. Uškovič, 31. Adámik, ŽK:
59. K. Németh, 84. Lénarth - 59. Michal Ďuriš, 68. Adámik, rozhodovali: Kružliak - Cabaj, Bóllo, 6100 divákov.

Zlaté Moravce - Ružomberok 0:3 (0:1). Góly: 2. a 46. Lačný, 52. Zošák, rozhodovali: Havrilla - Košecký, Chládek, 1184 divákov.

Nitra - Trnava 0:0 - zápas sa nedohral. Rozhodovali: Šipoš - T. Somoláni, Čiernik.

Program 29. kola

Streda 13. 5. 2009 o 17. hod.: Trnava - Prešov, B. Bystrica - Zl. Moravce, Slovan - Nitra, o 17.15 hod.: Košice - Žilina (TV), o 18. hod.: Ružomberok - Artmedia, o 19. hod.: Dubnica - D. Streda.

1. Slovan 28 20 5 3 62:15 65
2. Žilina 28 16 6 6 48:20 54
3. Trnava 27 14 8 5 40:26 50
4. Košice 28 11 9 8 39:35 42
5. Petržalka 28 10 9 9 43:34 39
6. Ružomberok 28 9 10 9 35:30 37
7. D. Streda 28 9 8 11 30:49 35