Agentúra Fitch Ratings (tretí najvýznamnejší rozhodca úverovej spoľahlivosti) potvrdila minulý týždeň hodnotenia Slovenska, čo znamená (zjednodušene) asi toľko, že prognóza krajiny, čo sa týka krátko- či dlhodobej schopnosti plniť si záväzky zostáva nemenná (stabilná). To je, samozrejme, v tejto kríze predovšetkým dobre, aj keď klinické symptómy rozvinutej paranoje, že "netešte sa z toho, že Slovensku sa nedarí, netešte sa!" (Robert Fico), by podporilo tvrdenie opačné. Ale v poriadku. Fitch teda hovoria, že ekonomika a štát v podstate kráčajú ďalej len s nepatrne skeptickejším výhľadom a rizikami než v dobách pred krízou, kedy Slovensko rástlo závratne a k dobrým známkam typu A1, A+ (a pod.) sa rýchlo prepracovávalo. Hm, hm. .
Ak urobíme ostrý strih z detailu (Slovensko) na celok (svet), tak vidíme obrovský nepomer medzi poklesmi ekonomiky (kdekoľvek) a týchto ratingov, ktoré vývoj nasledujú plazivo, resp. vôbec nie. Ak odrátame vykričané "bankrotové" destinácie (Island, Maďarsko, Lotyšsko), agentúrne známky takmer ignorujú enormné zvyšovanie zadĺženosti, ktoré sa deje doslova všade. Ak sa teraz vrátime do detailu a pomôžeme si minulotýždňovou zvodkou EK (ale môže byť aj MMF, OECD, NBS, či napokon aj prognózy samotnej Fitch), tak Slovensko práve robí takú otočku v základných ukazovateľoch, ktorej miera zlepšovala rating v dobrých časoch aspoň o tri stupne.
Toto, samozrejme, nie je žiadna analýza, súvislostí je veľa. Avšak ak meriame schopnosť splácať záväzky, fakt je ten, že od prepadu HDP a zvyšovania dlhu neexistujú podstatnejšie parametre. Ich dramatické zhoršenie vidíme všade, a nevšímavosť ratingov k tejto realite tiež. . Kým z dobrých zdrojov počúvame či čítame, že napr. Čína "je znepokojená ohľadom schopnosti USA dodržať svoje záväzky" , alebo "výrazné nárasty schodkov vyvolajú obrovský pretlak na trhu štátnych dlhopisov" (a podobne), Fitch ratings (i ďalšie dve agentúry) v podstate hovoria, že v radikálne horšom makroekonomickom prostredí sa riziká menia len minimálne. To, že znížili o akýsi stupeň hodnotenia napr. Írska, Španielska, Maďarska, Lotyšska, teda krajín s horúcimi problémami refinancovania dlhov, je pravda, ale inak ideme v starých koľajach.
No. Tak toto je náčrt situácie, ktorej je namáhavé porozumieť, a preto si komentátor pripadá vyoraný zo zeme ako ten Ján Slota po salve na Janušeka, Chrbeta a Hajaša. Ubrániť sa podozreniu, že Fitch, Moody´s i Standard & Poor počúvajú v tejto kríze politickú objednávku (teda podporovať požičiavanie peňazí) rovnako ako ju počúvali pred ňou, je asi také jednoduché ako sa zmieriť s predstavou, že slovenskú krízu manažuje Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.