Korzár logo Korzár
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky
FILC: NEROBÍ MI PROBLÉM ZBALIŤ SA A ODÍSŤ

Tréner berie zodpovednosť za výber a taktiku na seba

Pred odchodom na hokejový šampionát do Švajčiarska tréner slovenských hokejistov Ján Filc nepripúšťal, že by sa mohol pre slovenský tím zopakovať záchranársky stres spred roka v Kanade.

Najlepšie trio. Sprava: Marcel Hossa, Ľuboš Bartečko a Andrej Sekera boli vyhlásení za najlepších hráčov Slovenska na turnaji.Najlepšie trio. Sprava: Marcel Hossa, Ľuboš Bartečko a Andrej Sekera boli vyhlásení za najlepších hráčov Slovenska na turnaji. (Zdroj: sita)BRATISLAVA. Tréner Ján Filc si trúfal na štvrťfinále, bolo z toho desiate miesto a ďalšie obrovské sklamanie fanúšikov. On sám cítil, že stratil pár rokov života a na čas hlas.

Stav je vážny. Slovenského fanúšika prestáva baviť donekonečna počúvať, ako hráči sľubujú, že sa nebudú nechať zbytočne vylučovať a budú hrať so srdcom. Ich odpoveď z ľadu znie ako výsmech. Hlavne, že hráči sú naozaj dobrá partia. Ako to vníma tréner?

"Zle, lebo sa to naozaj opakuje. Chvíľu sa veci rozbehnú smerom, ako sme sa dohodli, a zrazu nepochopiteľný kolaps. Akoby zrazu všetko prestalo platiť, koncept sa rúca. Tím sa rozdrobí na bezradné individuality, čo o sebe nevedia. Chýbal nám strelecký líder."

Po predčasnom skončení slovenského tímu na šampionáte ste povedali, že sa chcete vyvarovať unáhlených analýz. Tlačovka hokejového vedenia dva týždne po majstrovstvách už najmä fanúšikov nebude veľmi zaujímať.

"Nečudujem sa, chápem, že fanúšik chce mať vo všetkom hneď jasno, vyplýva to z jeho založenia. Ja budem kritický aj voči sebe."

Slovenský realizačný tím bol pomaly najširší spomedzi všetkých účastníkov, mal trinásť členov. Okrem generálneho manažéra Petra Bondru a jeho poradcu Václava Nedomanského, vás - ako hlavného trénera, tam boli dvaja asistenti František Hossa a Ľubomír Pokovič, tréner špecialista pre brankárov Rudolf Jurčenko, videotechnik Igor Tóth, fyzioterapeut Aleš Dunajčík. Okrem toho ešte dvojčlenné vedenie Igor Nemeček - Ľubomír Lenár a nakoniec osvedčené trio pracantov - lekár Dalimír Jančovič s masérmi-kustódmi Samuelom Petrášom a Michalom Malinom.

"So širšími poradnými tímami prišli už dávnejšie predovšetkým zámorské tímy. Práve pre rôznorodosť špecialistov bude trvať spracovanie ich jednotlivých výstupov dlhšie. Každý poznatok treba utriediť, logicky vyhodnotiť."

Nemyslíte, že ich bolo priveľa a zopovednosť sa skôr rozplývala?

"Zrejme budeme musieť niečo prehodnotiť."

Už po prehre s Českom 0:8 ste sa nevyhli otázke o možnej rezignácii.

"Po takom hektickom zážitku sa dala čakať. Nerobí mi problém zbaliť sa a odísť, ale tu ide aj o zodpovednosť za projekty, ktoré sme s ďalšími ľuďmi rozbehli, predovšetkým v mládežníckom hokeji. Verím, že tie po istej dobe vyústia pozitívne."

Zažili ste pri reprezentácii väčše sklamanie ako vo Švajčiarsku?

"Na olympiáde v Salt Lake City, ale tam to bolo v inej polohe. Formát turnaja nám neumožňoval použiť hráčov z NHL v kvalifikačnom predturnaji. Boli z toho organizačné stresy."

V čom spočíval najväčší problém slovenského tímu vo Švajčiarsku?

"Mám pocit, akoby mali hráči v istých momentoch blok. Niekedy v hlavách či rukách, skrátka prestalo fungovať to, na čom sme sa dohodli. Úplne zabudli na veci, čo sme zvládali v prípravných zápasoch. V Klotene boli chvíľami náznaky, že nacvičené či dohodnuté veci vedia zreprodukovať aj na ľade, namiesto toho sa vrátili k zlým neracionálnym riešeniam. Opakovalo sa to za dvojgólového náskoku s Maďarskom či Nórskom."

Útočník Michal Handzuš po poslednom stretnutí s Nórskom povedal, že sme neprehrali v riadnom čase iba zásluhou brankára Jara Haláka. Činnosť tímu bola podľa neho absolútnym chaosom.

"Práve tá tretina bola ukážkou, ako sme podliehali vlastnej nervozite, z bezradnosti faulovali. To boli stavy, keď tréner jednoducho stráca možnosť nejako vstúpiť do diania, nemôže za nich naprávať elementárne technické chyby, taktické skraty."

Najväčšiu frustráciu utrpel tím debaklom 0:8 s Českom. Pred zápasom sa hráči povzbudení výsledkom s Fínskom dušovali, že im postačí aj štrnásťhodinová regenerácia. Verili, že už sú na dobrej ceste. Stal sa opak.

"Fyziologické základy nepustia. Česi mali po dni oddychu navrch, sršala z nich energia. My sme sa pomalšie štartovali a rýchlejšie vyhasínali. V úvodných minútach sme nezačali zle, potom sme sa nechali vylákať k taktickej samovražde, pustili sme sa do otvoreného boja. Silnejší na puku bol vždy súper. Škoda však, že v tlači sa hemžili viac škodoradostné titulky a málokto sa zaoberal faktom, že prvý Jágrov gól padol po momente, ktorý bol v rozpore s pravidlami. Alebo že v zápase s Bieloruskom nám pískali traja ruskí rozhodcovia."

Samotní hráči po prehre s Českom titulkovali svoju hru ako blamáž, katastrofa, hrôza, najhorší zážitok hokejového života. Nik sa nevyhováral na rozhodcov. Je tréner hokejovej reprezentácie potenciálny samovrah?

"Neprežívam to tak dramaticky, vládzem sa usmiať. Robím stále všetko pre hokej, oživiť musíme najmä mládež, jej základňu a zdravý vývoj. S dvadsiatkou nám vyšiel dobrý šampionát, prekonáva sa ženská reprezentácia."

Vo Švajčiarsku však váš tím nevyužil svoj potenciál, súhlasíte?

"Zhodli sme sa s hráčmi, že na 50-60 percent."

V kolektívnych športoch sa to kladie za hlavnú chybu trénerovi. Ten by mal dostať z mužstva maximum, optimálne je, ak dosiahne jav, že hráči sa prekonávajú.

"Hlavnú zodpovednosť za výber a taktiku tímu beriem na seba. Potenciál sa nepreniesol do kvality. To je jasné. Len spomínané individuálne technické riešenia niektorých hráčov boli také nelogické, že som ich fakt nemohol ovplyvniť."

Ovplyvniť ste mohli dvojnásobné chybné striedanie a následné dvojminútové tresty v zápase s Nórskom.

"Určite mohol. Ale v rýchlosti fungujú aj zažité návyky hráčov. Hráči skočili na ľad, ako boli zvyknutí možno z klubov a iní sa nevrátili včas. Povel bol dosť razantný, no vravím, že niekedy narážali slová na stenu. Hlavy hráčov reagovali rôzne."

Od mladých útočníkov Ružičku či Mikuša sa čakalo viac. Súhlasíte?

"Áno. U prvého to bola možno akási zakríknutosť zo zodpovednosti. Akoby sa v prvom pláne vedomia bál chyby a až potom sa snažil presadiť svoje silné zbrane. To bol problém viacerých. Ružička sa zas viac sústreďoval na streľbu ako na celoplošnú hru."

Z úst skúsených hráčov viackrát zaznela sabakritika, že si navzájom málo pomáhajú.

"Zrejme najvážnejšia vec. Je to otrepaný výraz, ale na ľade to chcelo viac srdca. V kabíne bolo povzbudivých rečí dosť. No ich posun do pohybovej konkrétnej činnosti neprišiel."

Už len mená útočníkov mali garantovať vyššiu produktivitu. Ale tí trpeli na podporu a rozohrávku obrany, ktorá pôsobila ako izolovaná skupina.

"Záblesky súčinnosti a zmysluplného prechodu stredného pásma sme mali len v poslednej tretine stretnutia s Kanadou. To je málo. Absentovala streľba od modrej čiary, ukázalo sa, že na šampionáte sme nemali vhodné typy."

Roky máme problémy s ofenzívnymi bekmi. Neriskovali sme s Valábikom, ktorý typovo pripomína z minulosti Mezeia s nižšou úrovňou obratnosti. Ďalších príkladov je, žiaľ, viac.

"V reprezentácii súčasne pracujeme na dvoch cieľoch. Na aktuálnom výsledku na danom šampionáte, ale aj na budovaní perspektívy. Valábik je vývojaschopný hráč, ani Chára nemal rýchlu cestu nahor."

Korčuliarsky ani pozične nestíhal skúsenejší a v minulosti dynamickejší obranca Dominik Graňák. Čím to je?

"Dominik mal byť jedným z usmerňujúcich typov v obrane. Prišiel do národného tímu ako čerstvý majster Švédska, no viac než sebavedomie sa uňho, žiaľ, prejavila preťaženosť z play-off."

Kedy ste vo Švajčiarsku mali šťastie pri koučingu?

"Na konci zápasu s Maďarskom. S Fínskom s výnimkou predĺženia. Čiastočne s Bieloruskom."

V roku 2002 bolo Slovensko pod vaším vedením majstrom sveta, vlani sa pod Šuplerom zachraňovalo v A-kategórii, teraz sa stalo niečo medzitým. Kam vlastne patrí slovenský hokej?

"Žiaľ, ako vraví výsledok, do prvej desiatky. Supertandem Kanada - Rusko, ale aj Česko sa nám vzďaľujú. Horšie je, že nám unikajú aj reprezentácie z bývalých republík Sovietskeho zväzu. V severských krajinách je plynulejšia liaheň talentov z kvalitných zabehaných juniorských súťaží."

Športoví funkcionári opakujú, že na vine je slabá štátna starostlivosť. Zároveň je kruto naivné čakať, že štát bude kriesiť a podporovať celoplošne útvary talentovanej mládeže, ako to fungovalo za socializmu. Vy?

"Ten systém sa nedá vrátiť, no niektoré prvky by sa dali transformovať. Isté je, že chýba koncepcia športu na republikovej úrovni. Od majstrovského roku 2002 sme postavili jeden a pol štadióna. Niečo sa to podarilo posunúť dopredu v mládežníckych kategóriách, ale tí hráči dorastú až o niekoľko rokov."

Slovensko bude už na prebiehajúcom šampionáte v Berne prezentovať prípravu MS 2011 v Bratislave a v Košiciach. Budete pri jeho organizácii v nejakej funkcii?

"Ak budem ďalej pokračovať ako hlavný tréner reprezentácie, tak mojou jedinou náplňou bude skladanie a príprava reprezentačného tímu. Do žiadnej inej funkcie nepôjdem."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 2. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 3. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 4. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 29 637
 2. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 354
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 320
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 671
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 429
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 259
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 183
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 913
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 759
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 448
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Víkendové testovanie vo Valalikoch.
Róbert na krajskom súde.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík pred rokovaním krízového štábu.
Premiér Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop