Korzár logo Korzár
Pondelok, 25. marec, 2019 | Meniny má Marián
Nájdete nás na webe
FILC: NEROBÍ MI PROBLÉM ZBALIŤ SA A ODÍSŤ

Tréner berie zodpovednosť za výber a taktiku na seba

Pred odchodom na hokejový šampionát do Švajčiarska tréner slovenských hokejistov Ján Filc nepripúšťal, že by sa mohol pre slovenský tím zopakovať záchranársky stres spred roka v Kanade.

Najlepšie trio. Sprava: Marcel Hossa, Ľuboš Bartečko a Andrej Sekera boli vyhlásení za najlepších hráčov Slovenska na turnaji.Najlepšie trio. Sprava: Marcel Hossa, Ľuboš Bartečko a Andrej Sekera boli vyhlásení za najlepších hráčov Slovenska na turnaji.(Zdroj: sita)BRATISLAVA. Tréner Ján Filc si trúfal na štvrťfinále, bolo z toho desiate miesto a ďalšie obrovské sklamanie fanúšikov. On sám cítil, že stratil pár rokov života a na čas hlas.

Stav je vážny. Slovenského fanúšika prestáva baviť donekonečna počúvať, ako hráči sľubujú, že sa nebudú nechať zbytočne vylučovať a budú hrať so srdcom. Ich odpoveď z ľadu znie ako výsmech. Hlavne, že hráči sú naozaj dobrá partia. Ako to vníma tréner?

"Zle, lebo sa to naozaj opakuje. Chvíľu sa veci rozbehnú smerom, ako sme sa dohodli, a zrazu nepochopiteľný kolaps. Akoby zrazu všetko prestalo platiť, koncept sa rúca. Tím sa rozdrobí na bezradné individuality, čo o sebe nevedia. Chýbal nám strelecký líder."

Po predčasnom skončení slovenského tímu na šampionáte ste povedali, že sa chcete vyvarovať unáhlených analýz. Tlačovka hokejového vedenia dva týždne po majstrovstvách už najmä fanúšikov nebude veľmi zaujímať.

"Nečudujem sa, chápem, že fanúšik chce mať vo všetkom hneď jasno, vyplýva to z jeho založenia. Ja budem kritický aj voči sebe."

Slovenský realizačný tím bol pomaly najširší spomedzi všetkých účastníkov, mal trinásť členov. Okrem generálneho manažéra Petra Bondru a jeho poradcu Václava Nedomanského, vás - ako hlavného trénera, tam boli dvaja asistenti František Hossa a Ľubomír Pokovič, tréner špecialista pre brankárov Rudolf Jurčenko, videotechnik Igor Tóth, fyzioterapeut Aleš Dunajčík. Okrem toho ešte dvojčlenné vedenie Igor Nemeček - Ľubomír Lenár a nakoniec osvedčené trio pracantov - lekár Dalimír Jančovič s masérmi-kustódmi Samuelom Petrášom a Michalom Malinom.

"So širšími poradnými tímami prišli už dávnejšie predovšetkým zámorské tímy. Práve pre rôznorodosť špecialistov bude trvať spracovanie ich jednotlivých výstupov dlhšie. Každý poznatok treba utriediť, logicky vyhodnotiť."

Nemyslíte, že ich bolo priveľa a zopovednosť sa skôr rozplývala?

"Zrejme budeme musieť niečo prehodnotiť."

Už po prehre s Českom 0:8 ste sa nevyhli otázke o možnej rezignácii.

"Po takom hektickom zážitku sa dala čakať. Nerobí mi problém zbaliť sa a odísť, ale tu ide aj o zodpovednosť za projekty, ktoré sme s ďalšími ľuďmi rozbehli, predovšetkým v mládežníckom hokeji. Verím, že tie po istej dobe vyústia pozitívne."

Zažili ste pri reprezentácii väčše sklamanie ako vo Švajčiarsku?

"Na olympiáde v Salt Lake City, ale tam to bolo v inej polohe. Formát turnaja nám neumožňoval použiť hráčov z NHL v kvalifikačnom predturnaji. Boli z toho organizačné stresy."

V čom spočíval najväčší problém slovenského tímu vo Švajčiarsku?

"Mám pocit, akoby mali hráči v istých momentoch blok. Niekedy v hlavách či rukách, skrátka prestalo fungovať to, na čom sme sa dohodli. Úplne zabudli na veci, čo sme zvládali v prípravných zápasoch. V Klotene boli chvíľami náznaky, že nacvičené či dohodnuté veci vedia zreprodukovať aj na ľade, namiesto toho sa vrátili k zlým neracionálnym riešeniam. Opakovalo sa to za dvojgólového náskoku s Maďarskom či Nórskom."

Útočník Michal Handzuš po poslednom stretnutí s Nórskom povedal, že sme neprehrali v riadnom čase iba zásluhou brankára Jara Haláka. Činnosť tímu bola podľa neho absolútnym chaosom.

"Práve tá tretina bola ukážkou, ako sme podliehali vlastnej nervozite, z bezradnosti faulovali. To boli stavy, keď tréner jednoducho stráca možnosť nejako vstúpiť do diania, nemôže za nich naprávať elementárne technické chyby, taktické skraty."

Najväčšiu frustráciu utrpel tím debaklom 0:8 s Českom. Pred zápasom sa hráči povzbudení výsledkom s Fínskom dušovali, že im postačí aj štrnásťhodinová regenerácia. Verili, že už sú na dobrej ceste. Stal sa opak.

"Fyziologické základy nepustia. Česi mali po dni oddychu navrch, sršala z nich energia. My sme sa pomalšie štartovali a rýchlejšie vyhasínali. V úvodných minútach sme nezačali zle, potom sme sa nechali vylákať k taktickej samovražde, pustili sme sa do otvoreného boja. Silnejší na puku bol vždy súper. Škoda však, že v tlači sa hemžili viac škodoradostné titulky a málokto sa zaoberal faktom, že prvý Jágrov gól padol po momente, ktorý bol v rozpore s pravidlami. Alebo že v zápase s Bieloruskom nám pískali traja ruskí rozhodcovia."

Samotní hráči po prehre s Českom titulkovali svoju hru ako blamáž, katastrofa, hrôza, najhorší zážitok hokejového života. Nik sa nevyhováral na rozhodcov. Je tréner hokejovej reprezentácie potenciálny samovrah?

"Neprežívam to tak dramaticky, vládzem sa usmiať. Robím stále všetko pre hokej, oživiť musíme najmä mládež, jej základňu a zdravý vývoj. S dvadsiatkou nám vyšiel dobrý šampionát, prekonáva sa ženská reprezentácia."

Vo Švajčiarsku však váš tím nevyužil svoj potenciál, súhlasíte?

"Zhodli sme sa s hráčmi, že na 50-60 percent."

V kolektívnych športoch sa to kladie za hlavnú chybu trénerovi. Ten by mal dostať z mužstva maximum, optimálne je, ak dosiahne jav, že hráči sa prekonávajú.

"Hlavnú zodpovednosť za výber a taktiku tímu beriem na seba. Potenciál sa nepreniesol do kvality. To je jasné. Len spomínané individuálne technické riešenia niektorých hráčov boli také nelogické, že som ich fakt nemohol ovplyvniť."

Ovplyvniť ste mohli dvojnásobné chybné striedanie a následné dvojminútové tresty v zápase s Nórskom.

"Určite mohol. Ale v rýchlosti fungujú aj zažité návyky hráčov. Hráči skočili na ľad, ako boli zvyknutí možno z klubov a iní sa nevrátili včas. Povel bol dosť razantný, no vravím, že niekedy narážali slová na stenu. Hlavy hráčov reagovali rôzne."

Od mladých útočníkov Ružičku či Mikuša sa čakalo viac. Súhlasíte?

"Áno. U prvého to bola možno akási zakríknutosť zo zodpovednosti. Akoby sa v prvom pláne vedomia bál chyby a až potom sa snažil presadiť svoje silné zbrane. To bol problém viacerých. Ružička sa zas viac sústreďoval na streľbu ako na celoplošnú hru."

Z úst skúsených hráčov viackrát zaznela sabakritika, že si navzájom málo pomáhajú.

"Zrejme najvážnejšia vec. Je to otrepaný výraz, ale na ľade to chcelo viac srdca. V kabíne bolo povzbudivých rečí dosť. No ich posun do pohybovej konkrétnej činnosti neprišiel."

Už len mená útočníkov mali garantovať vyššiu produktivitu. Ale tí trpeli na podporu a rozohrávku obrany, ktorá pôsobila ako izolovaná skupina.

"Záblesky súčinnosti a zmysluplného prechodu stredného pásma sme mali len v poslednej tretine stretnutia s Kanadou. To je málo. Absentovala streľba od modrej čiary, ukázalo sa, že na šampionáte sme nemali vhodné typy."

Roky máme problémy s ofenzívnymi bekmi. Neriskovali sme s Valábikom, ktorý typovo pripomína z minulosti Mezeia s nižšou úrovňou obratnosti. Ďalších príkladov je, žiaľ, viac.

"V reprezentácii súčasne pracujeme na dvoch cieľoch. Na aktuálnom výsledku na danom šampionáte, ale aj na budovaní perspektívy. Valábik je vývojaschopný hráč, ani Chára nemal rýchlu cestu nahor."

Korčuliarsky ani pozične nestíhal skúsenejší a v minulosti dynamickejší obranca Dominik Graňák. Čím to je?

"Dominik mal byť jedným z usmerňujúcich typov v obrane. Prišiel do národného tímu ako čerstvý majster Švédska, no viac než sebavedomie sa uňho, žiaľ, prejavila preťaženosť z play-off."

Kedy ste vo Švajčiarsku mali šťastie pri koučingu?

"Na konci zápasu s Maďarskom. S Fínskom s výnimkou predĺženia. Čiastočne s Bieloruskom."

V roku 2002 bolo Slovensko pod vaším vedením majstrom sveta, vlani sa pod Šuplerom zachraňovalo v A-kategórii, teraz sa stalo niečo medzitým. Kam vlastne patrí slovenský hokej?

"Žiaľ, ako vraví výsledok, do prvej desiatky. Supertandem Kanada - Rusko, ale aj Česko sa nám vzďaľujú. Horšie je, že nám unikajú aj reprezentácie z bývalých republík Sovietskeho zväzu. V severských krajinách je plynulejšia liaheň talentov z kvalitných zabehaných juniorských súťaží."

Športoví funkcionári opakujú, že na vine je slabá štátna starostlivosť. Zároveň je kruto naivné čakať, že štát bude kriesiť a podporovať celoplošne útvary talentovanej mládeže, ako to fungovalo za socializmu. Vy?

"Ten systém sa nedá vrátiť, no niektoré prvky by sa dali transformovať. Isté je, že chýba koncepcia športu na republikovej úrovni. Od majstrovského roku 2002 sme postavili jeden a pol štadióna. Niečo sa to podarilo posunúť dopredu v mládežníckych kategóriách, ale tí hráči dorastú až o niekoľko rokov."

Slovensko bude už na prebiehajúcom šampionáte v Berne prezentovať prípravu MS 2011 v Bratislave a v Košiciach. Budete pri jeho organizácii v nejakej funkcii?

"Ak budem ďalej pokračovať ako hlavný tréner reprezentácie, tak mojou jedinou náplňou bude skladanie a príprava reprezentačného tímu. Do žiadnej inej funkcie nepôjdem."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 3. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 4. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 5. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 6. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Investment Advisory Guide for Slovakia
 9. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 10. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje
 3. Noerr appoints a new national counsel starting from 2019
 4. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 7. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 8. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 9. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 10. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 25 470
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 22 684
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 21 330
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 18 244
 5. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 15 082
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 12 065
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 915
 8. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 4 595
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 4 324
 10. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 4 317

Neprehliadnite tiež

Farmári protestujú ďalej. Tentoraz idú naprieč Slovenskom na koňoch

Vyzývajú k podpísaniu petície za odvolanie Matečnej.

Slovenskí farmári pred Úradom vlády v Bratislave 20. februára 2019.

Staré Mesto dvíha ceny na Dominikánskom námestí. Trhovníci nesúhlasia

Predajcovia sú z kroku mestskej časti nešťastní. Nemajú vodu ani toalety.

Malí predajcovia cítia nespravodlivosť. Sťažujú sa aj na zlé hygienické podmienky.

Nigutovho vodiča zo streľby na Jahodnej vzal súd do väzby

Dôvodom malo byť dlhodobé vyhýbanie sa vyšetrovacím úkonom.

Zraneného Gabriela vyťahujú z auta. Mal zlomenú nohu v holennej časti a nedokázal sa pohnúť. Skončil v nemocnici.

Opäť sa mení parkovacie VZN. Platenie hotovosťou nerieši

Problémy s úhradou parkovného by odstránilo memorandum. Kedy a či sa podpíše, je stále nejasné.

Prešov dáva za skládkovanie odpadov ročne milióny eur

Prešovčania by mohli cenu znížiť aj triedením.

Prekládková stanica odpadu Cemjata.

Hlavné správy zo Sme.sk

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.

Vražda mladého futbalistu Štefana vyvolala v Dobšinej nevyslovené napätie medzi Rómami a Nerómami.
Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.

Maroš Šefčovič
Premiér Peter Pellegrini.

Ako omyl spôsobil, že nemáme Prešporok, ale Bratislavu

Pred sto rokmi vznikla moderná Bratislava.

Pohľad na Bratislavu na historickej pohľadnici.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop