Všetko sa začalo o devätnástej hodine v Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7 a podujatie sa tešilo pekne veľkému záujmu. Hlavným organizátorom samotnej akcie bolo Radio 9, ktoré je známe ako internetové rádio Technickej univerzity v Košiciach.
Podstatou súťaže bolo zmerať si sily v rýchlosti vyhľadania správnych odpovedí na rôzne otázky zo športového, spoločenského a technického života. "Súťažiaci sa mohli zaregistrovať na webe a registrácia bola zastavená pri maximálnom počte 160 prihlásených," prezradil jeden z organizátorov František Baník, študent FEI TUKE. A aká bola prvotná myšlienka tohto podujatia? "Jedným z hlavných motívov vzniku tejto akcie bolo upriamenie pozornosti študentov a verejnosti na dôležitosť správneho a rýchleho vyhľadávania na internete. Každý študent denne vyhľadáva informácie na internete, avšak možnosť zmerať si sily vo vyhľadávaní tu doteraz nebola. Vzhľadom na počet zaregistrovaných dostala táto akcia názov Google War," doplnil František Baník. Záštitu nad súťažou prebral Liberios Vokorokos, dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.
Priebeh hľadania videli všetci
Keďže vyhľadávač Google je v súčasnosti najpopulárnejším na svete, môže sa nám zdať, že všetko, čo potrebujeme nájsť, máme za pár sekúnd. Či už ide o referáty, správy, videá, alebo úplne banálne otázky z každodenného života. Všetko je na webe. Informácií na internete je však veľmi veľa a vyhľadávač je jediná cesta ako nájsť správnu odpoveď aj na veľmi zložité otázky. Dôležitým faktorom pri vyhľadávaní sú kľúčové slová a frázy, zadané do vyhľadávača. V prvom kole boli študenti rozdelení do šestnástich skupín. Víťaz z každej skupiny postúpil do finále, v ktorom si zmerali sily vždy dvaja proti sebe. Pracovné plochy, na ktorých sa vyhľadávalo, boli premietané pre publikum. Všetky otázky boli rozdelené do troch stupňov zložitosti. Po začatí každého súboja moderátor vyžreboval otázku z osudia. Pre nájdenie správnej odpovede mali účastníci obmedzený čas v závislosti od stupňa zložitosti otázky. Súťažiaci si mohli vytvoriť svoj vlastný tím s počtom minimálne štyroch a maximálne desiatich členov. Po ukončení vyhľadávania boli členom tímu zrátané osobné body a z nich vypočítaný priemer pre celý tím.
Hralo sa o hodnotné ceny
Najlepší tím s poetickým názvom ChromeLamy získal sud piva a finalisti na prvých troch miestach boli odmenení hodnotnými cenami ako notebook, pda či externý USB disk. Ako jednotlivec bol najlepší Radoslav Hlinka, ktorý si svojou šikovnosťou vybojoval nový Asus Eee. Ak ste netušili, že aj v takýchto aktivitách sa dá súťažiť, premeškali ste toho skutočne veľa. Uvoľnená atmosféra, natešení študenti a následne radosť z výhry, budú určite lákadlom aj pre ďalšie ročníky tejto súťaže. A na záver kontrolná otázka: ako dlho vám bude trvať nájsť napríklad dátum nehody, kedy prišla pri nehode držiteľka Guinessovho rekordu za najdlhšie nechty o svoju pýchu? Túto otázku hľadali súťažiaci na tretej - najťažšej úrovni. Tak googlujte!
Autor: Ivana Bajerová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.