Otužilci sú vo väčšej duševnej pohode
"Otužovanie je najlepší prostriedok, ako sa vyhnúť chorobám," hovorí internista MUDr. Marián Palinský, CSc. "Okrem toho, že zvyšuje odolnosť organizmu proti ochoreniam, pestuje v nás aj pevnú vôľu. Otužilci sú vo väčšej duševnej pohode a endorfíny, ktoré sa pri otužovaní vylučujú, sa im starajú o dobrú náladu."
Ak by ste chceli rady otužilcov rozšíriť, máme pre vás tipy, ako na to. "Spočiatku je potrebné denne sa sprchovať studenou vodou. Začíname vlažnou a postupne ju ochladzujeme. Sprchu môžeme nahradiť umývaním v studenej vode. Zásadne to však robíme ráno. Studenú sprchu si môžeme dať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa," upozorňuje Dr. Palinský. "Ráno sa treba sprchovať dvakrát tak dlho ako večer. V zime sa odporúča sprchovať 1-3 minúty, v lete 3-5 minút."
Otužovať sa môžu malé deti i starí ľudia
So sprchovaním v studenej vode môžu začať už 2-3-ročné deti. "Pri sprchovaní sa stále pohybujeme. Sedavý kúpeľ v studenej vode sa neodporúča." Pod sprchou dbajte o dobrú náladu. Pospevujte si, popiskujte alebo rozprávajte vtipy, aby ste odpútali pozornosť od nepríjemného zážitku. "Keď sa dosprchujeme, utrieme sa suchým uterákom. Hlavu si nemáčame, dáme si kúpaciu čiapku, aby sme si nezamokrili vlasy. Po dokonalom utretí robíme zahrievacie cviky a až potom sa naraňajkujeme." Ak ste v časovej tiesni, ranné sprchovanie radšej vynechajte. Sprchovať sa v zhone nie je dobré na psychiku.
"Okrem sprchovania je dôležité venovať sa aj športom, ktoré by sme mali celoročne robiť vonku. Ak sme sa už pol roka pravidelne otužovali v studenej sprche, môžeme sa začať otužovať vo voľnej prírode - beháme, bicyklujeme, cvičíme a neskôr plávame za každého počasia. Najprv v lete, postupne na jeseň a v zime."
Ak sa otužujete vo voľnej prírode v zime, je dôležité byť stále v pohybe. "Pred plávaním je vhodná krátka rozcvička - v plavkách si zabehneme alebo pocvičíme, pričom sa nemáme prehriať, ale 'vyrobiť si' teplo, aby sa teplota na povrchu kože prispôsobila vonkajšej teplote. Po doplávaní je potrebné zahriať sa dlhším behom a cvičením, telo sa má zohriať pohybom."
Otužovanie - prameň dlhovekosti
Rekreačnému otužovaniu sa môže venovať každý z nás. Niektorí ho dokonca považujú za jeden z prameňov dlhovekosti. Ak však chcete plávať v zime, musíte byť zdraví a mať viac ako 17 rokov. Deťom by musel udeliť výnimku telovýchovný lekár. "Najlepšie je začať do štyridsiatky. Po štyridsiatke sa dá začať so zimným plávaním po dôkladnej lekárskej prehliadke a len so súhlasom lekára." Plávanie v zime nie je vhodné pre osoby trpiace na ochorenia srdca a chladovú alergiu. "Obmedziť alebo vynechať otužovanie je potrebné v čase horúčky a počas zotavovania. Niektorí uvádzajú aj následných 7 dní."
Pri otužovaní je zakázané piť alkohol a fajčiť a dôležité je chrániť si hlavu a záhlavia. "Termoregulačné centrum človeka sa totiž nachádza v predĺženej mieche. Preto si v zime nenamáčame hlavu." Po plávaní v zime nie je vhodné ísť hneď do vykúrenej miestnosti a tiež je zakázané okúpať sa alebo osprchovať v teplej vode. "Pri náhlom pôsobení tepla na organizmus totiž hrozí riziko kolapsu. Radšej pijeme teplý čaj, čím dopĺňame objem tekutín a stratu tepla organizmu."
Zázraky z otužovania však neočakávajte "z noci na ráno". Otužileckú odolnosť získate asi po dvoch rokoch otužovania. "Vtedy zaznamenávame nižší výskyt rôznych chorôb, hlavne prechladnutí, pričom aj ich priebeh je omnoho ľahší a rýchlejšie sa uzdravujeme," dodáva MUDr. Palinský.
Známym slovenským otužilcom je aj Martin Babjak
Známym slovenským otužilcom je operný spevák Martin Babjak. Ten sa extrémnemu otužovaniu venuje už viac ako 15 rokov. Začal s tým kvôli zdraviu. "Je to však aj vec vnútornej filozofie, pretože vliezť do jednostupňovej vody, to si vyžaduje prípravu," hovorí známy barytón, ktorý patrí do skupinky Ľadových medveďov.
Hoci choroby sa mu celkom nevyhýbajú, nádchu nemal viac ako dva roky. "A aj rôzne epidémie či virózy ma odvtedy zľahka obchádzajú, alebo majú omnoho ľahší priebeh."
Autor: Pripravila: Andrea Tomáschová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.