BRATISLAVA. Vírus novej chrípky Slovensko zatiaľ straší iba na diaľku. Podozrenia z nákazy sa nepotvrdili ani u mladej ženy zo Šale, ktorú v stredu hospitalizovali v nitrianskej nemocnici, ani u dvojice v Bratislave, ani u trojice ľudí z Banskej Bystrice, čo cestovali v lietadle s Rakúšankou, ktorá si z Kostariky priniesla nový typ chrípky. Rýchly test vylúčil ochorenie aj u mladej ženy, ktorú vyšetrili včera v Nitre.
„Vieme, že cestovné kancelárie majú ľudí v Mexiku. Ak niekto odtiaľ s teplotou príde, alebo bude potrebovať ošetrenie, ambulancie sú pripravené," povedal primár kliniky infektológie a geografickej medicíny bratislavskej fakultnej nemocnice Vladimír Rolný.
Pohotovosť zdravotníkov
Na Slovensku sa celosvetové zvýšenie stupňa varovania Svetovou zdravotníckou organizáciou - číslo päť prišlo v stredu večer - odrazilo na pohotovosti zdravotníkov.
Minister zdravotníctva Richard Raši aj hlavný hygienik Ivan Rovný preto odriekli účasť na štvrtkovom zasadnutí ministrov zdravotníctva Európskej únie v Luxemburgu. „Ak by sa situácia zhoršila, musí byť minister prítomný, aby zvolal pandemickú komisiu a hlavný hygienik, aby koordinoval úrady," povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Slovensko zastupoval štátny tajomník Daniel Klačko a hlavný infektológ Ján Mikas.
Pandemická komisia by podľa Rovného mala zasadať najneskôr v utorok. Piaty stupeň znamená prísnejší režim pre zdravotníkov. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú od štvrtka 24-hodinové služby, lekári hlásia všetky podozrivé prípady chrípky, lekárne počet predaných antivirotík a riaditelia škôl počty chorých školákov. Úrady verejného zdravotníctva i ministerstvo zriadili linky, kde sa ľudia môžu radiť s lekármi.
Liekov vraj máme dosť
Raši zopakoval, že Slovensko má v skladoch štátnych hmotných rezerv dostatok účinných antivirotík. „Je ich tam približne 700-tisíc a ich expirácia je v roku 2013." Ďalšie desiatky tisíc sú v lekárňach a u distribútorov.
Od štvrtka funguje na čísle 02/59 373 122 nonstop linka pre rady o víruse. Volalo na ňu zhruba 40 ľudí, väčšinou sa pýtali na cestovanie do rizikových oblastí.
Minister varoval pred hromadným predpisovaním antivirotík. Denník SME vo štvrtok informoval, že do lekární v posledných dňoch chodia pacienti s receptom na liek Tamiflu. „Antivirotiká majú byť použité až vtedy, keď je vírus dokázaný."
Podobný názor má Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny. „Používanie antivirotík ako prevencie môže spôsobiť, že vznikne rezistencia tohto typu vírusu voči nim."
Ich predpísanie sa odporúča iba v prípadoch chrípkového ochorenia s nezvyčajne ťažkým priebehom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.