PREŠOV. V zmysle princípu "čo nie je tajné, je verejné" má každý právo na prístup k informáciám, s ktorými disponujú povinné osoby. To však neznamená, že úrady či úradníci budú vypracovávať seminárne alebo záverečné práce nezodpovedným študentom, prípadne budú informačným zdrojom pre podnikateľské plány obchodných spoločností a biznis špekulantov.
Povinná osoba
Povinnými osobami sú štátne orgány, obce, ako aj tie právnické a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu danej rozhodovacej činnosti.
Povinnými osobami sú aj právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa príslušného zákona. Povinnými osobami sú aj právnické osoby založené vyššie uvedenými povinnými osobami.
Pýtajme sa jasne a konkrétne
Žiadosť možno podať písomne, ústne, faxom, elektronickou poštou alebo iným technicky vykonateľným spôsobom.
Zo žiadosti musí byť zrejmé, ktorej povinnej osobe je určená, meno, priezvisko, názov alebo obchodné meno žiadateľa, jeho adresa pobytu alebo sídlo, ktorých informácií sa žiadosť týka a aký spôsob sprístupnenia informácií žiadateľ navrhuje.
Ak žiadosť neobsahuje predpísané náležitosti, povinná osoba vyzve žiadateľa, aby v určenej lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako sedem dní, doplnil neúplnú žiadosť. Zároveň žiadateľa poučí o tom, ako treba doplnenie urobiť. Ak napriek výzve povinnej osoby žiadateľ žiadosť nedoplní a informáciu nemôžu pre tento nedostatok sprístupňovať, povinná osoba žiadosť odloží.
Ak povinná osoba, ktorá bola adresátom žiadosti, nemá požadované informácie, no má vedomosť o tom, kde je možné požadovanú informáciu získať, postúpi žiadosť do piatich dní odo dňa doručenia žiadosti povinnej osobe, ktorá má požadované informácie k dispozícii, inak žiadosť odmietne rozhodnutím. Povinná osoba pritom postúpenie žiadosti bezodkladne oznámi žiadateľovi. Lehota na vybavenie pritom začína plynúť dňom, keď povinná osoba dostala postúpenú žiadosť.
Kalendárium
Žiadosť o sprístupnenie informácií vybaví povinná osoba bez zbytočného odkladu do ôsmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov.
Povinná osoba však môže zo závažných dôvodov, ktoré presne stanovuje zákon, predĺžiť lehotu najviac o ďalších osem dní.
Proti rozhodnutiu povinnej osoby o odmietnutí požadovanej informácie je možné podať v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia podať odvolanie.
Odvolací orgán v takomto prípade rozhoduje o odvolaní do 15 dní od doručenia odvolania povinnou osobou.
Aj informácie niečo stoja
Informácie sa poskytujú bezplatne s výnimkou úhrady vo výške, ktorá nesmie prekročiť výšku materiálnych nákladov spojených so zhotovením kópií, so zadovážením technických nosičov a s odoslaním informácie žiadateľovi.
Povinná osoba môže zaplatenie úhrady odpustiť. Úhrady sú príjmami povinnej osoby.
Nezabúdajme
Žiadateľom môže byť fyzická alebo právnická osoba, ktorá požiada o sprístupnenie informácií.
Zverejnenou informáciou je iba informácia, ktorú môže každý opakovanie vyhľadávať a získavať, najmä informácia publikovaná v tlači alebo vydaná na inom hmotnom nosiči dát umožňujúcom zápis a uchovanie informácií, alebo vystavená na úradnej tabuli s možnosťou voľného prístupu, alebo sprístupnená pomocou zariadenia umožňujúceho hromadný prístup alebo umiestnenia vo verejnej knižnici.
Sprievodnou informáciou je informácia, ktorá úzko súvisí s požadovanou informáciou, najmä informácia o jej existencii, pôvode, počte, dôvode odmietnutia, o čase, kedy odmietnutie sprístupnenia trvá a kedy bude opätovne preskúmané.
Infozákon nie je infoservis
Niekedy sa môže stať, že v zmysle infozákona sú požadované informácie, ktoré už boli sprístupnené. Ak je predmetom žiadosti získanie informácie, ktorá už bola zverejnená, v takomto prípade môže povinná osoba, bez zbytočného odkladu, najneskôr však do piatich dní od podania žiadosti oznámiť žiadateľovi údaje, ktoré umožňujú vyhľadanie alebo získanie informácie. Ak žiadateľ trvá na sprístupnení zverejnených informácií, povinná osoba mu ich sprístupní.
Ak požadovaná informácia tvorí utajovanú skutočnosť, alebo je predmetom bankového prípadne daňového tajomstva, povinná osoba ju nesprístupní s uvedením odkazu na príslušný právny predpis.
Informácie, ktoré sa dotýkajú osobnosti a súkromia osoby, písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy, povinná osoba sprístupní len vtedy, ak to ustanovuje osobitný zákon, alebo s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutej osoby.
Nesprístupnenie informácie môže súvisieť s ochranou utajovaných skutočností, ochranou osobností a osobných údajov, ochranou osobného tajomstva, prípadne ďalšími obmedzeniami. Podmienky obmedzenia práva na informácie vykonáva povinná osoba tak, že sprístupní požadované informácie vrátane sprievodných informácií po vylúčení tých, pri ktorých to ustanovuje zákon. Oprávnenie odmietnuť sprístupnenie informácie trvá iba dovtedy, kým trvá dôvod nesprístupnenia.
Zákon obsahuje aj sankcie
Infozákon stanovuje základné legislatívne parametre pre sprístupňovanie informácií. Okrem práv obsahuje aj povinnosti a sankcie za jeho nedodržiavanie. Pre jeho bezproblémové uplatňovanie v podmienkach samospráv, ministerstiev či ostatných orgánov ústrednej štátnej správy tieto organizácie prijímajú smernice. Ich cieľom je aplikovanie infozákona v podmienkach konkrétnej organizácie. Takáto smernica stanovuje vnútorné podmienky, mechanizmy a napríklad aj cenník úhrad za poskytovanie informácií sprístupnených na konkrétnych nosičoch.
Uplatňovanie infozákona je rúcaním bariér v prístupe k mnohým informáciám. Tak ako aj ostatná legislatíva umožňujúca a podporujúca občiansku participáciu a verejnú kontrolu je len príležitosťou. Inou vecou je skutočné využívanie tejto ponúknutej šance, a to nielen v zmysle vyhľadávania informácií, ale aj ich ďalšieho zhodnocovania.
Dôležitá terminológia
Hromadný prístup k informáciám: prístup neobmedzeného okruhu žiadateľov pomocou telekomunikačného zariadenia.
Zverejňovaná informácia: informácia, ktorú môže každý opakovane vyhľadávať a získavať, najmä informácia publikovaná v tlači alebo vydaná na inom hmotnom nosiči, alebo vystavená na úradnej tabuli s možnosťou voľného prístupu alebo sprístupnená pomocou zariadenia umožňujúceho hromadný prístup, alebo umiestnená vo verejnej knižnici.
Sprievodná informácia: informácia, ktorá úzko súvisí s požadovanou informáciou, najmä informácia o jej existencii, pôvode, počte, dôvode odmietnutia sprístupniť informáciu, o čas, kedy odmietnutie, sprístupnenie informácie trvá a kedy bude opätovne preskúmaná.
Autor: politológ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.