Korzár logo Korzár

Ústav experimentálnej fyziky jubiluje

Košický Ústav experimentálnej fyziky SAV si v tomto roku pripomína štyridsiate výročie svojho založenia. Za uplynulé štyri desaťročia sa tento ústav stal špičkovým vedeckým pracoviskom v oblasti fyzikálneho výskumu nielen na Slovensku, ale v mnohých odbor

Minirozpúšťací refrigerátor. Pomocou tohto zariadenia študuje RNDr. S. Gabáni, CSc., vlastnosti látok pri veľmi nízkych teplotách.Minirozpúšťací refrigerátor. Pomocou tohto zariadenia študuje RNDr. S. Gabáni, CSc., vlastnosti látok pri veľmi nízkych teplotách. (Zdroj: Archív)

och si získal svetové renomé. Veľké zásluhy na založení ústavu má nestor fyzikálneho výskumu na východnom Slovensku prof. Vladimír Hajko.

Vznikol z detašovaného pracoviska

Po založení Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorej prvým dekanom sa stal prof. Hajko, sa v rámci fakulty vytvorili podmienky na vznik detašovaného pracoviska Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave. Toto pracovisko, ktoré viedol prof. Juraj Dubinský, sa stalo zárodkom nového ústavu. Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied vznikol 1. januára 1969 na základe rozhodnutia predsedníctva SAV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne len tri oddelenia

Pri svojom vzniku mal ústav, ktorého riaditeľom sa stal spomenutý prof. Dubinský, tri vedecké oddelenia, a to oddelenie kozmického žiarenia, oddelenie magnetizmu a oddelenie fyziky vysokých energií. Poslaním ústavu je práca v oblasti základného vedeckého bádania, a to v jednej zo základných a najatraktívnejších prírodovedeckých disciplín, vo fyzike. V súčasnosti má ústav už sedem oddelení a tri vedecké laboratóriá. Ústav má okolo 130 zamestnancov, z ktorých viac ako polovicu tvoria vedeckí pracovníci, a 15 doktorandov.

Široké spektrum výkumu

Činnosť ústavu a jeho najdôležitejšie vedecké výsledky v stručnom priereze predstavil na nedávnej tlačovej besede (žiaľ, s minimálnym záujmom médií) terajší riaditeľ ústavu doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc. Základný výskum ústavu je zameraný na fyziku kondenzovaných látok a akustiku, jadrovú a subjadrovú fyziku, kozmickú fyziku a biofyziku.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum excelentnosti

Vynikajúce výsledky svetovej úrovne dosiahlo oddelenie fyziky nízkych teplôt, ktoré spolu s nízkoteplotnými laboratóriami Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika tvorí Centrum fyziky veľmi nízkych teplôt, ktoré má štatút Centra excelentnosti SAV i UPJŠ. Košické nízkoteplotné laboratórium disponuje experimentálnym zariadením, ktoré umožňuje dosiahnuť teplotu len 50 mikrokelvinov, čo je päťdesiat milióntin stupňa nad absolútnou nulou.

Najnižšia v strednej Európe

To je najnižšia teplota, aká sa kedy dosiahla v laboratóriách v strednej Európe. Spomenuté laboratórium je jedným z len približne tucta laboratórií na celom svete, ktoré umožňujú vykonávať experimenty pri takýchto nízkych teplotách. V laboratóriu sa okrem iného študujú aj vlastnosti supratekutého izotopu He-3, čo umožňuje simulovať niektoré javy, vyskytujúce sa vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu

Prístroje na umelých družiciach

Oddelenie kozmickej fyziky sa už od svojho založenia venuje štúdiu fyzikálnych procesov v kozme. Pracovníci tohto oddelenia sa podieľali na vývoji časti experimentálnych zariadení pre prístroje, umiestnené na 14 umelých družiciach Zeme (napríklad na čínsko-európskej družici Double Star TC-2), dvoch kozmických sondách a dvoch výškových raketách. Súčasťou oddelenia je aj laboratórium na Lomnickom štíte (najvyššie položené pracovisko na Slovensku), vybavené neutrónovým monitorom na meranie kozmického žiarenia.

Štúdium elementárnych častíc

Oddelenie subjadrovej fyziky sa orientuje na výskum štruktúry elementárnych častíc a jadrovej hmoty, a to účasťou na ambicióznych experimentálnych projektoch, realizovaných v popredných svetových urýchľovačoch. V súčasnosti spolupracuje toto oddelenie s ústavom Fermilab v USA, ale najmä s Európskym centrom jadrového výskumu (CERN) v Ženeve.

Podiel na významnom objave

Pracovníci oddelenia sa podieľali na jednom z najvýznamnejších objavov vo fyzike vysokých energií za ostatných dvadsať rokov, a to na objave tzv. top kvarku a na skúmaní jeho vlastností. Ďalším oddelením jubilujúceho ústavu je oddelenie fyziky magnetických javov, ktorého pracovníci študujú okrem iného aj tzv. magnetické kvapaliny.

Uplatnenie v biomedicíne

Tieto kvapaliny, ktorých vlastnosti sa dajú ovplyvňovať magnetickým poľom, majú široké uplatnenie v priemyselnej praxi i v biomedicíne, predovšetkým pri cielenom transporte liečiv do špecifických oblastí ľudského organizmu. Za dosiahnuté vedecké výsledky bola kolektívu, pracujúcemu v oblasti magnetických kvapalín, udelená cena SAV za významný príspevok v medzinárodnej spolupráci. Nosným výskumným smerom Oddelenia fyziky kovov je v súčasnosti štúdium vlastností amorfných kovových materiálov, pripravených rýchlym ochladením (to zabráni tomu, aby v kove vznikla klasická kryštalická štruktúra).

Patentovaný mechanizmus

Pracovníci Laboratória experimentálnej chemickej fyziky vytvorili a patentovali nový mechanizmus, ktorý umožňuje z iónových polymérnych reťazcov vytvárať na základe fyzikálnych väzieb (teda bez chemických reakcií) polymérne častice s riadenými rozmermi. Takéto častice už nachádzajú mnohé aplikácie, z ktorých najvýznamnejšou je cielený transport liečiv do tela. Medzi ďalšie perspektívne materiály patria tzv. karbónové nanoštruktúry.

Pevnejšie ako oceľ

Vlastnosti miniatúrnych karbónových nanorúrok, ktoré sú približne sto ráz pevnejšie ako oceľ, teoreticky skúmajú pracovníci oddelenia teoretickej fyziky. To, že ústav má niekoľko centier excelentnosti, sa prejaví aj v podpore zo štrukturálnych fondov EÚ. Ako nám povedal riaditeľ ústavu doc. Flachbart, v rokoch 2008 až 2013 dostane ústav zo spomenutých fondov celkom okolo tri milióny eur. Možno ešte spomenúť, že v ostatných piatich rokoch zorganizoval ústav viac ako 20 medzinárodných konferencií a seminárov. Ústav nezabúda ani na aktivity, prostredníctvom ktorých informuje širokú verejnosť o svojich vedeckých výsledkoch i o pokroku v rôznych vedeckých disciplínach.

Organizujú festival fyziky

V rámci vedecko-popularizačného projektu Hodina vedy sa každý mesiac konajú prednášky na rôzne aktuálne témy. Úplnou novinkou bude Festival fyziky 2009, ktorý sa uskutoční 4. mája na pešej zóne košickej Alžbetinej ulice. Na tomto festivale predstavia vedeckí pracovníci ústavu a mladí študenti verejnosti zábavnou formou svet fyziky. Jubilujúci ústav experimentálnej fyziky SAV robí dobre meno Košiciam takpovediac v celom vedeckom svete. Za dosiahnuté vedecké výsledky a za dobrú reprezentáciu mesta bude ústavu udelená Cena mesta Košice za rok 2009.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu