i László Nagy, a na úspechoch strany, ktorú práve deštruujú, nesú nepremlčateľné (Bugár) resp. aspoň nejaké (ďalší) zásluhy.
Treba vidieť jasne, že piatkové tzv. rokovanie medzi "vzbúrencami", čo zamávali poslaneckému klubu po utrhnutí sa Zsolta Simona (ten zložil aj členstvo), je vrcholenie konfliktov, ktoré nemajú nič spoločné s nejakou politikou či programom strany, ale výlučne s delením moci a nespokojnosťou krídiel či regiónov, čo majú pod Csákym ďalej k žľabom, než kedysi pod Bugárom. To je celé. Keby bývalý predseda a jeho priatelia mali tieň predstavy, ako robiť opozičnú politiku SMK inak a lepšie ako nešikovný mamľas Csáky, netárali by ani v piatok, ani predtým, že "výhrady nebudú konkretizovať, zahatali by cestu k dohode", a podobne, a podobne. Prečo? Ak Bugár a spol. dva roky búšia do nového vedenia a dva roky výhrady konkretizovať nevedia, čo si majú myslieť voliči SMK? Zásadná vec je, že keby mali čo povedať, naniesli by problémy verejne. Niet jediného dôvodu, aby sa "vzbúrenci" nesprávali transparentne. Komu inému, ak nie vlastným voličom patrí informácia, že v čom spočíva problém "štýlu" Csákyho a jeho vedenia? Oni však utajovali svoje výhrady, ktoré predsa "nebudú riešiť cez médiá". Triviálny pohľad vzad stačí k záveru, že Bugár nič koncepčné či strategické v rukách nemá, len takú kritiku, ktorú z akýchsi dôvodov nemôže či nechce verejne použiť. Najvtipnejší je Bugár vtedy, keď hovorí, že "sa mi nechce ani veriť, že sa nájde taký predseda strany, ktorý vlastných členov obviní z klamstva". Hahaha. Kto vyniesol, Bugár úr, na božie svetlo, že Csáky klamal v kauze dotácie (za Lisabon) pre Madách Posonium?
Pred dvoma rokmi bolo na tomto mieste napísané, že Béla Bugár sa správa všelijako, len nie ako človek, ktorý chce v roku 2010 odísť z politiky. Je jedno, či neuniesol samotnú prehru, alebo iba špinavú kampaň, ktorú proti nemu Csáky viedol. Keby vtedy vyhlásil, že sa nemôže stotožniť s takými spôsobmi a klub (stranu) by opustil, bol by zrozumiteľný. Rozumieť dnes tomu, že na prahu kampane do eurovolieb, v závese za Simonom, premenil latentnú vojnu proti Csákymu na otvorenú, čím si vynucuje akési dohody, ktorých cieľom je prerozdelenie moci v strane, sa nedá. Tým nie je povedané, že Csákyho vnútorné riadenie a opozičná politika sú dobré a že vzhľadom na plne opodstatnené i domnelé výhrady k jeho osobe nedozrela SMK na zmenu predsedu. Povedané je iba toľko, že vydieranie rozdvojením strany, ak nebude "po jeho", čo robí teraz Bugár, je deštruktívny a neštandardný spôsob zápasu o dobytie stratených pozícií, ktorý ubližuje SMK minimálne tak, ako nedôveryhodnosť a negatívne vnímanie Csákyho.
"Keby mali čo povedať, naniesli by problémy verejne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.