Korzár logo Korzár
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Scorpions: "Snažili sme sa, aby nás sláva neovplyvnila"

Keď muzikanti z kapely Scorpions poslali organizátorovi požiadavky na košický koncert, nebol nadšený. Zdalo sa, že skupine stúpla sláva do hlavy a nabrala maniere nevyspytateľných hviezd.

Aj keď sú členovia kapely chlapíci v rokoch, na koncertoch to vedia parádne rozbaliť.Aj keď sú členovia kapely chlapíci v rokoch, na koncertoch to vedia parádne rozbaliť. (Zdroj: Róbert Sándor)

Aj napriek niektorým bizarným želaniam sa deň pred koncertom na novinárskej tlačovej konferencii objavili úplne prirodzení, milí a priam skromní chlapíci, ktorí ochotne porozprávali o svojej kariére, životoch a plánoch. Na otázky odpovedal zakladateľ skupiny a spevák Klaus Meine.

Prečo ste sa rozhodli vrátiť na Slovensko? Máte dobré spomienky na naše hlavné mesto, slovenské ženy, publikum?

- Máme super spomienky! Bolo to perfektné mesto, našli sme tam mnoho krásnych miest, pamätáme si super publikum, ale hlavne úžasného organizátora, ktorý nás pozval znova, tentoraz do Košíc. Je pre nás potešením a radosťou byť opäť tu. Keď sme prichádzali z Budapešti do Košíc, mesto nás vítalo s otvorenou náručou. Videli sme množstvo bannerov a bilbórdov, nielen o nás, ale aj pozvánky na Lennyho Kravitza. Zdá sa, že tu chodí veľa zahraničných hviezd... Ostali sme prekvapení, o Košiciach sme vedeli len to, že je to druhé najväčšie mesto Slovenska a že budeme hrať vo veľkej novej aréne. Je nová, však?

Má tri roky. Vaším koncertom chce osláviť tretie narodeniny...

- Ozaj? Tak to je výborné. Zdá sa, že je to dobrá aréna na rockové koncerty, teda, tak sme počuli. Veľmi sa na koncert tu na východe Slovenska tešíme. Poznáme slovenské publikum, sme zvedaví na ich reakcie, na dobrú atmosféru a fanúšikov rocku, ktorí sú ako hurikán.

Keď robíte, čo vás baví, ste šťastní a mladí duchom, srdcom i telom.

Vraj prichádzate s úplne novou svetelnou a zvukovou technikou, chystáte sa použiť nové prvky a LED stenu. Keď si tak spomeniete na koncertovanie kedysi a dnes, v čom okrem novej techniky vidíte ešte rozdiel?

- Prichádzame s novou technikou, lebo si myslíme, že takéto efekty umocnia atmosféru. Pre každú kapelu ako aj pre Scorpions je najdôležitejšia hudba, ale tiež chceme našim fanúšikom ponúknuť niečo iné, keď prídu na koncert opakovane. Aby na každom koncerte videli niečo iné, nové, neopozerané. Zároveň je to vzrušujúce pre obe strany, pre publikum, ale aj pre nás. Je to zážitok. Preto sme dali tentoraz aj LED stenu, iné svetlá, iné skladby. Bude to úplne nové, iné a tešíme sa na to.

Zmenila sa teda technológia a možnosti. Myslíte, že ste sa za tie úspešné roky zmenili aj vy?

- Snažili sme sa, aby nás sláva veľmi neovplyvnila. Keď sme sa rozhodli stať sa muzikantmi, chceli sme ostať sami sebou - takí, akí sme. Lebo keď sa človek príliš zmení, tak už nie je tým, čím bol a to už nie je ono. Samozrejme, každá osobnosť človeka sa mení každým dňom a rokom, ale len tak prirodzene. Snažili sme sa ostať Scorpions, niekedy sme zmenili štýl hudby, napriek tomu základom pre nás bolo robiť vždy dobrú hudbu, čo platí aj doteraz.

Máte za sebou tisíce koncertov a dlhoročnú kariéru. Stále však aktívne hráte a koncertujete. Čo vás motivuje?

- Muzika, publikum, ľudia... Minulý rok sme odohrali šesťdesiat šou v dvadsiatich dvoch rôznych krajinách sveta. Stále vidíme, že v publiku nie sú len dlhoroční starší fanúšikovia, ale aj mladšie generácie, je to veľmi inšpirujúce a ženie nás to stále vpred.

Sami ste avizovali, že ste síce šesdesiatnici, no pôjdete na plný plyn. Ako a čím sa udržiavate vo fyzickej, ale aj psychickej kondícii? Je náročné vo vašom veku skákať, divočiť sa, spievať a hrať zároveň?

- Hudba je krásna vec. Napriek rôznym vzostupom a pádom a dlhej kariére je pre nás hudba tým najkrajším a najdôležitejším hnacím motorom. Stále si žijeme svoj sen, a to je hlavné. Aby sme ostali v kondícii, hranie je jednou z vecí, ktorá nás udržiava pri sile. Keď robíte, čo vás baví, ste šťastní a mladí duchom, srdcom i telom.

Spomíname nadupanú rockovú šou, no na Slovensku poznajú laici Scorpions ako kráľov balád. Nie je vám ľúto, že máte veľa dobrých rockových a živých pesničiek a ste známi predovšetkým pomalšími skladbami?

- Väčšina ľudí počúva rádiá a tie preferujú pomalé skladby. Rádio vytvára klietku balád, ale keď sme na pódiu, odstránime ju a môžeme sa "vyrockovať". Keď hráme koncert a vidíme prvé rady v publiku, tie sa oveľa viac bavia na rockovejších skladbách a doslova vyžadujú rockovú šou. Najnovšie hráme nové aj staré skladby v pomere tri ku jednej. Bolo by to dosť nudné, keby sme hrali šou zloženú len zo starých a pomalých hitov. To, čo robí Scorpions špeciálnym, je, že dokážeme zahrať nielen balady, ale aj nadupanú rockovú šou. Všetko závisí od danej krajiny. Jeden z našich členov je z Kalifornie a tam nás ľudia poznajú ako hardrockovú kapelu.

Azda najznámejšia skladba, pod akou si ľudia vybavia vaše meno, je populárna balada Wind Of Change. Jej text je veľmi silný, je o páde komunizmu a ukončení studenej vojny. Dotklo sa vás toto obdobie osobne?

- Pesnička bola napísaná v čase politických zmien, a keď sme to hrali v Sovietskom zväze v posledných dňoch Sovietskeho zväzu v 88. a 89. roku, mali sme možnosť byť veľmi blízko tohto historického zlomu. Boli sme svedkami ukončenia studenej vojny a songom Wind Of Change (Vietor zmeny) sme chceli vyjadriť nádej, že svet sa zmení k lepšiemu a mierovejšiemu. Teraz je dvadsiate výročie pádu berlínskeho múru, a je to neuveriteľné. Pre mnoho ľudí na Východe i Západe je to emotívna pesnička a je spojená s týmito historickými zmenami a my sme radi, že sa stala akousi hymnou tohto obdobia.

Z mnohých vašich skladieb máte aj jednu s názvom Live is too short (Život je príliš krátky). Stále to tak vnímate, že je krátky? Čo všetko chcete ešte počas neho stihnúť a čo ste si už splnili?

- Život je krátky, veľmi krátky. Pôvodný text mal byť Live is much too short (Život je viac než krátky), ale do hudby lepšie sedelo Live is too short. Niečo v podvedomí nám hovorí, že máme viac životov, môžeme tak naše zážitky a skúsenosti znásobovať. Život sa môže zdať krátky, no hudba žije ďalej. Naveky.

Máte ešte nejaké plány a sny?

- Myslím, že najlepšia cesta k splneniu nášho sna je robiť ľudí šťastnými hudbou, a to sa nám plní. Radi robíme ľudí šťastných našimi šou, našimi CD, každý deň máme na koncertoch niekoľkotisíc ľudí, to nás inšpiruje, čo môžeme viacej chcieť...

PROFIL SCORPIONS:

Jedna z najznámejších nemeckých kapiel, ktorú doteraz nikto neprekonal.

Kapela vznikla v roku 1969 v nemeckom Hannoveri.

Prvý album s názvom Lonesome Crow vydala v roku 1972.

Na svojom konte má viacero hitov, ktoré bodovali v svetových hitparádach. K najznámejším patria balady Wind of Change, Send Me an Angel či Still Loving You.

V roku 1988 hrali ako prvá západná hardrocková kapela v Sovietskom zväze v Leningrade. Rok na to pre zmenu na moskovskom rock-festivale. Náladu týchto koncertov zachytáva balada "Wind Of Change". V novembri padol berlínsky múr a táto balada sa stala hymnou.

V jej zostave sa vystriedalo viacero hudobníkov, dnes má päť členov vrátane zakladateľov Klausa Meineho a Rudolfa Schenkera.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 844
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 031
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 5 817
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 077
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 330
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
  7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 2 762
  8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 681

Blogy SME

  1. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  2. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  3. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  4. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  5. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  6. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  7. Stop alibizmu: Za pomenovanie Učiteľky: „Pi...a ...ebnuta.“, jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  8. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 819
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 24 659
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 19 854
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 10 801
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 489
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 9 101
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 326
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 260
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  2. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  3. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  4. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  5. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  6. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  7. Stop alibizmu: Za pomenovanie Učiteľky: „Pi...a ...ebnuta.“, jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  8. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 819
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 24 659
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 19 854
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 10 801
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 489
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 9 101
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 326
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 260
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu