e záujemcom na výstavách po celom Slovensku. Jeho špecialitou je matematika, ktorú obohatil o nové vzorce aj postupy na rátanie s veľkými číslami bez kalkulačky, tiež spamäti.
Spišská Nová Ves. Netradičnou matematikou sa Jaroslav Stavrovský začal zaoberať asi pred desiatimi rokmi. Na začiatku bolo zistenie, že sa dajú veľmi jednoducho spamäti násobiť dvojciferné čísla. Neskôr aj trojciferné, štvorciferné a vyššie. Vyzerá to neuveriteľne - na vypočítanie príkladu 989 x 975 stačí J. Stavrovskému zlomok sekundy a bez rátania na papieri či použitia kalkulačky hneď povie výsledok. Podobne jednoducho vyzerá aj odpočítanie druhých a tretích mocnín. Na to všetko treba mať len trénovanú vizuálnu pamäť, priestorovú predstavivosť a logické myslenie.
V matematike dobrý
J. Stavrovský bez okolkov priznáva, že v školských časoch zbieral v matematike zväčša trojky. "Aritmetika aj algebra ma bavila, ale geometria veľmi nie. Vzťah k matematike som mal pomerne dobrý, veď som mal aj známku dobrý," zasmeje sa inak vážny pán.
K výpočtom sa vrátil pred piatimi rokmi a odvtedy prišiel na nové matematické vzorce a postupy. "Niektoré veci som už publikoval a publikujem, je ich už niekoľko desiatok. Čo sa týka matematiky, nemám konkurenciu. Napríklad odpočítavanie druhých a tretích mocnín - nepoužívam tam ani násobenie, ani odpočítavanie - čisto len spočítavam. A to mi nechcú veriť ani profesori. Možno, že ich nejako presvedčím," dúfa. A hneď uvedie príklad: 376 na druhú mínus 374 na druhú - výsledok je 1 500. Skúšku správnosti robí tiež spamäti, len pri vysokých číslach použije kalkulačku. "Aby som si to overil. Môže sa stať, že som niekde urobil chybný krok, keď mám niečo nové," vysvetľuje J. Stavrovský.
Kalkulačku bežne nepoužíva
Pri počítaní si vystačí sám, kalkulačku nepotrebuje. Napríklad násobenie trojciferných čísel zvláda spamäti. "Povedzme 989 x 975. Princíp spočíva v tom, že si musíme predstaviť číslo 1 000, rozdiel medzi prvým číslom a číslom 1 000 si napíšeme, je 11. V druhom prípade je rozdiel medzi 975 a 1000 rovných 25. Keď chceme prísť k správnemu výsledku, odpočítavame šikmo, odpočítame 989 - 25, dostaneme prvú časť výsledku 964, druhé číslo 975 - 11 je to isté - 964. Pamäť je taká, že si vyberie ten ľahší postup. Máme prvú časť výsledku, druhú časť dostaneme tak, že rozdiely vynásobíme - teda 11x25 je 275. Takže výsledok je 964 275. To isté platí pri štvorciferných číslach," predstaví svoju metódu. Takéto počítanie v bežnom živote nevyužíva, vraví, že je vhodné skôr na trénovanie mozgu.
Tréning mysle
Túto metódu násobenia dvoj- a viaciferných čísel prezentoval aj učiteľom matematiky. Myslí si, že ak by pedagógovia prijali jeho metódy, obohatilo by to matematiku. Jeden zo svojich najnovších matematických vynálezov nazval zložito - pyramídové algoritmické štvorce. "Čísla napísané podľa určitého poradia sú poukladané na seba do rôznych výšok, každé číslo sa podľa vizuálnej metódy dá vidieť a môžeme s nimi robiť rôzne matematické úkony. Tým, že vizuálne si človek môže čísla predstaviť, vidieť ich, aj keď sú pozakrývané, je jeho mozog nútený rozmýšľať. Nie je to ako na kalkulačke, kde človek nemusí rozmýšľať, len naťuká čísla. Mojím spôsobom pomáha mozgu a mysli. Potom môže niečo vytvoriť," hovorí o tréningu mysle.
Hlavolamy a logické hry
Komu nie je matematika blízka, toho skôr spomedzi vynálezov J. Stavrovského zaujmú hlavolamy a logické hry. "Návštevníci na výstavách sú najviac pri vynáleze, ktorým sa pomocou magnetu dajú na seba postaviť guľôčky. Je zaujímavé, že to nevedia ani profesori. Guľôčky držia aj na hrote ihly," vraví otec vynálezu.
Žiaci si to môžu skúsiť na výstavách vlastnými rukami. Stačí vraj logicky uvažovať. Ďalším zaujímavým kúskom je nafukovanie dvoch balónov naraz. Vynález logokocka je už patentovaný. Všetky nápady si patentovať nedá, je to dosť drahé.
Vlastná eurokalkulačka
Ako prepočítavať eurá na koruny spamäti? J. Stavrovský vie, ako na to. Vymyslel vlastnú eurokalkulačku. Rozdal ju už viacerým ľuďom, v obehu je niekoľko sto kusov. "Volali mi z Bratislavy, že použili normálnu eurokalkulačku a túto moju a s tou mojou vyhral. Je to obrovská rýchlosť," vymenúva jej prednosti.
Ako to funguje, uvidia na vlastné oči návštevníci interaktívnej výstavy v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, ktorá potrvá do 26. apríla. Každý jej návštevník dostane eurokalkulačku zadarmo. Na výstave bude kútik zameraný na matematiku, návštevníci sa môžu potrápiť pri originálnych hlavolamoch. Okrem nich budú k dispozícii aj nevšedné spoločenské hry ako Človeče, raduj sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.