alamitu, ktorá padá Počiatkovi na hlavu.
Zápletka v SMK totiž nemá obsah a agrominister z druhej vlády Dzurindu vyzeral už dlho na to, že svoj zajačí úmysel premení na skutok.
Aby mala "konšpirácia" hlavu i pätu, treba dodať, že nepokojom v SMK z pozadia vždy pomáhala i skupina takpovediac intelektuálov maďarského vierovyznania, s väzbami na Smer, resp. snívajúcich sen o SMK bez Csákyho vo vláde s Ficom...
Od prvého momentu, čo bol Csáky zvolený, predstavoval Simon "hardcore" odpor voči predsedovi. V tomto bol sólojazdcom. Zdanie, že je v akejsi súhre s Bugárom, kompromitoval práve jeho odchod. Stratégiou Simona bolo vyprovokovať vedenie, aby ho vyhodilo, a potom manévrovať ďalej z pozície "martýra". Keďže ani etická komisia, ktorá ho riešila, sa nemala k činu, a potrestala ho "len" obmedzením výkonu akýchsi členských práv, Simon sa utrhol sám.
Štruktúra nasledovníkov, čo idú za ním v okresoch, kde má prirodzený vplyv (Levice, Rimavská Sobota), napovedá najskôr tomu, že vidíme akýsi záverečný akord lokálnych zápasov o moc, nejaké špajzy, sýpky, pozemky a miesta na kandidátkach do volieb, čo majú prísť.
Článok, ktorý Csáky víťazne čítal na TA3 o akýchsi "neziskových" nemocniciach, do ktorých sa Simonovi priatelia nasáčkovali, aby si dobre zaryžovali, resp. o ich angažmán v privatizácii "sociálnych služieb" v Nitre (najväčší škandál SMK, asi pred 4 rokmi), svedčí ako o charaktere predsedu, tak aj charaktere podpory Zsolta Simona, len nie o politickom jadre roztržky.
Druhá maďarská strana má zmysel, len ak sa dokážu dohodnúť na koalícii
Tým nie je ani opakovanie mantry, že "pod vedením Csákyho sa v strane stalo klamstvo pracovnou metódou". Kto sa odvoláva na jednu aféru s dotáciou, ktorú mal Csáky pýtať od Fica (Pašku) za podporu Lisabonu, ten mal odísť z SMK vtedy, keď praskla. To, čo si zaslúži najviac všimnutie, je práve fakt, že Simon, presne tak ako Bugár, dodnes nevie sformulovať jednu politickú vec, ktorou by sa líšil od súčasného vedenia. Reči o "štýle", nízkych preferenciách a podpredsedovi Durayovi (legitímne zvolený a nič nerobí) sú úplná vata, ktorá zakrýva čisto osobnú a "pozičnú" podstatu súboja.
Väčšina nespokojencov a ľudí bez funkcií teraz čaká na Bugára. Druhá maďarská strana však politický zmysel nemá žiadny. A sebazáchovný má len vtedy, ak sa dokážu vopred dohodnúť aspoň na volebnej koalícii. Inak riskujú buď historický prepad mimo parlament celej menšinovej reprezentácie, či významný úbytok mandátov.
A ešte, čo je zo "slovenského" pohľadu najpodstatnejšie, marginalizáciu opozície (pravice) aspoň na jedno ďalšie volebné obdobie. Pretože členenie politického spektra tak, ako ho vyjavila voľba prezidenta, je základná realita, ktorej premiešanie je v záujme len nacionálno-socialistickej väčšiny, ktorá dnes vládne. Každý Simon, každý Bugár i každý Csáky by tomu mali rozumieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.