BRATISLAVA. Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorým firma pre krízu zatiaľ nesiahla na prémie či iné pohyblivé zložky platu, pri čítaní výplatnej pásky môžete mať tento mesiac väčší pôžitok ako minulý. V čistom sa vám totiž polepšilo.
Dôvod? Vláda pre krízu znížila dane z príjmov. Drvivá väčšina z vyše dvojmiliónového zástupu zamestnancov si preto mesačne polepší o 9,3 eura (281 korún). Keďže zmena platí od minulého mesiaca, dotkla sa už marcovej výplaty. Tú dostávajú zamestnanci tento mesiac.
Bez pásky, no s pokutou
Výplatná páska je dokument, o ktorý zamestnávateľ svojich pracovníkov v žiadnom prípade nemôže ukrátiť, inak by ho to mohlo vyjsť príliš draho. Najmä vtedy, ak by výplatnú pásku zamestnancom nedával ani po tom, čo ho na to upozornil inšpektorát práce.
Pri opakovanom priestupku môže inšpektorát dať pokutu až do 33 193,92 eura (milióna korún). „Výška pokuty závisí od individuálneho posúdenia a rozhodnutia konkrétneho inšpektora, ktorý robí kontrolu," povedal Viliam Kukumberg z inšpektorátu práce v Bratislave.
Ak inšpektorát odhalí priestupok pri prvej kontrole, zvyčajne sa to zaobíde so slovným upozornením. „Inšpektori nedávajú pokutu hneď a za každú cenu," povedal Kukumberg.
Podľa Zákonníka práce musia firmy výplatnú pásku vyhotoviť písomne. Je jedno, či ju napíšu na kus papiera, alebo vytlačia z počítača. Podstatné je, že ju zamestnanec dostane v papierovej podobe. „Forma výplatnej pásky musí byť písomná, nemôže byť nahradená elektronickou ani slovnou informáciou," povedala špecialistka na pracovné právo Ľubomíra Laštúvková.
Ak zamestnanec požiada o doklady, na ktorých základe mu účtovníčka mzdu vypočítala, firma mu ich musí sprístupniť.
Dve meny v jednom riadku
Oproti minulému roku je páska iná v tom, že cifry na nej sú niekoľkonásobne nižšie. Výplaty totiž už ľudia nedostávajú v korunách, ale v eurách.
Spomienka na slovenskú korunu tak zostáva už len na jedinom riadku. Zvyčajne býva posledným. Je na ňom samotná výplata, teda suma, ktorá príde zamestnancovi na jeho bankový účet alebo mu ju firma vyplatí priamo na ruku. Je v eurách aj v korunách. Na bývalú slovenskú menu sa prepočítava oficiálnym konverzným kurzom 30,1260 koruny za euro. Konverzný kurz je takisto súčasťou výplatnej pásky.
Suma, ktorú dostane zamestnanec na účet, je upravená čistá mzda, od ktorej sa odpočítali všetky zrážky a pripočítal sa k nej daňový bonus na deti, ak ich zamestnanec má. Na jedno dieťa je daňový bonus 19,32 eura (582 korún). O túto sumu znižuje firma zamestnancovi daň, čím stúpa jeho čistý príjem.
Medzi zrážkami, ktoré čistý plat okresávajú, môže figurovať napríklad doplatok zamestnanca k stravným lístkom.
Čo by nemalo chýbať na páske
1. Meno zamestnanca a názov firmy, pre ktorú pracuje.
2. Počet odpracovaných dní a hodín v mesiaci, za ktorý dostal výplatu.
3. Konverzný kurz, ktorým bola suma prepočítaná do slovenskej meny.
4. Počet dní vyčerpanej a zostávajúcej dovolenky.
5. Cena práce. Je súčtom hrubej mzdy a odvodov zamestnanca a firmy. Tiež údaje o hrubej a čistej mzde.
6. Zrazené povinné odvody a preddavky na daň a rôzne iné zrážky.
7. Suma daňového bonusu, ak má zamestnanec deti a bonus na ne nepoberá jeho manželský partner.
8. Suma, ktorú firma pošle na účet alebo ju vyplatí na ruku. Tiež nezdaniteľná časť základu dane – suma, ktorá sa nezdaňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.