í, ale aj netypická gramáž zubnej pasty. Zmena sa netýka len vína a liehovín. Predtým museli výrobcovia dodržiavať presne určenú veľkosť balenia – kúpiť si preto kávu či konzervu v nezvyčajnom balení nebolo možné.
Hoci zmeny platia od 11. apríla, spotrebiteľov na to, aby pozornejšie sledovali balenia výrobkov, nikto neupozornil. Bruselská smernica totiž unikla nielen ochrancom spotrebiteľov, niektorým výrobcom, ale aj kompetentným.
"Dezorientuje to spotrebiteľov, ktorí boli zvyknutí kupovať štandardné balenia," povedal analytik agentúry na prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský. Zmena balenia môže podľa neho potrápiť aj obchodníkov pri stanovovaní cien. Cenovým skokom však podľa neho zabráni konkurencia. "Tá zabezpečí, aby obchodníci príliš neuleteli," povedal.
Smernica všetkých zaskočila
O zmene neinformovalo ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktoré patrí väčšina potravinárov a ktoré dozerá na ich ceny. Odvolalo sa na Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo: "Je v jeho kompetencii dávať smernici výklad." Ten zapracoval smernicu do vyhlášky o označenom spotrebiteľskom balení s platnosťou od 11. apríla.
Podobne zareagovalo aj ministerstvo hospodárstva, do ktorého kompetencie patrí ochrana spotrebiteľa. Je však odhodlané bojovať proti zdražovaniu pod rúškom nových pravidiel. "Ak rezort hospodárstva zistí, že niektorí podnikatelia sa uchyľujú k takým praktikám, tak vyvinie aktivity z pohľadu výkonu kontroly prostredníctvom Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), prípadne ďalších kontrolných orgánov," povedal Vahram Chuguryan z tlačového oddelenia ministerstva.
Na inšpekciu sa odvoláva aj predseda Cenovej rady Peter Mihók, ktorá dozerá na neprimerané zvyšovanie cien v súvislosti so zavedením eura. Rada by sa tým začala zaoberať len v prípade, že by od inšpektorov prišlo avízo, že prichádza k zvyšovaniu cien.
To, že neinformovali o smernici včas, priznal predseda štátom dotovaného Združenia spotrebiteľov Josef Lounek. Čakali totiž, že začne platiť až od leta. "Najviac zaváži tlač a ostatné masmédiá, ktoré o tom informujú," povedal Lounek. Osvetu by mala šíriť podľa neho aj SOI.
Tá však podľa jej hovorkyne Danuše Krkošovej nemá povinnosť informovať, len kontroluje dodržiavanie zákona u obchodníkov.
Gramáž meniť nebudú
Baliť svoje výrobky do netradičných balení sa zatiaľ výrobcovia nechystajú. "Zníženie ceny súvisiace so zmenšením objemu alebo hmotnosti je pri našich výrobkoch, teda pri múke v jednokilogramovom balení, z hľadiska trvanlivosti a pohľadu spotrebiteľa nezaujímavé," povedal Peter Hudák z Mlynu Šurany. Okrem toho by bola takáto zmena nákladná. Meniť gramáž neplánuje v najbližšom čase ani výrobca cestovín, múky, pečiva a cukroviniek spoločnosť MPC Cessi zo Spišskej Novej Vsi.
To, že výrobcovia zmeny nateraz nechystajú, potvrdil aj Dušan Pleško zo Slovenského združenia pre značkové výrobky. Zmeny balení zatiaľ neavizovali ani členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, povedal jej hovorca Stanislav Nemec.
Ktoré balenia sa môžu zmeniť
Ktoré balenia sa môžu zmeniť:
múka, soľ, cukor
cestoviny
káva
konzervy
zmrzlina nad 250 mililitrov
zubné pasty
V rovnakom balení zostávajú:
vína a liehoviny
(Zdroj: Smernica 2007/45/ES)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.