Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Dynamická kvalita sa presadila

Košice - Úvodná časť odvetného zápasu 1. kola Ligy majstrov v hádzanej mužov v metropole slovenského východu veľmi pripomínala tú spred týždňa v

Montpellieri. Košickí hádzanári, ktorí s prelepeným logom neprajného hlavného sponzora na dresoch prešli z domácej arény do európskej, držali krok s dynamickým herným prejavom favorizovaného súpera do stavu 5:5, aby po vylúčení Hruščáka o chvíľu prehrávali 5:8. Jeden podstatný rozdiel tu však napriek rovnakému vývoju na číselných ukazovateľoch v Paláci športov Reného Bougnola i v hale vo VŠA predsa len bolo. V porovnaní so zápasom vo Francúzsku sa brankár oranžovo-čiernych Richard Štochl vrátil do tradičnej pozície opory svojho družstva, takže kvalita súpera nenachádzala tak často odozvu v gólových strelách, končiacich v sieti za jeho chrbtom. Zlikvidoval čisté šance F. Anquetilovi, Golicovi i Puigségurovi a keď sa v závere prvého polčasu naskytla Košičanom možnosť hrať presilovku šiestich proti štyrom, z ničoho nič odchádzali mužstvá do šatní za nerozhodného stavu 12:12.

Po prestávke prišli hluché minúty so sériou nepresností a technických chýb na oboch stranách, akoby sa slovenskí i francúzski hádzanári prispôsobili časti fanúšikov, ktorí striedali sympatické oživenie atmosféry v hale s barbarstvom rasistických prejavov voči hosťom a hádzaním rôznych predmetov na hraciu plochu, včítane kamienkov (!). Prvý gól v druhom polčase vsietil v 8. min. tejto časti hry Chevalier, kým Košičania dokázali skórovať Petrom Janom dokonca až na začiatku 12. min. za stavu 12:15... Keď Francúzi zvýšili svoj náskok na rozdiel piatich gólov (14:19), druhá jasná prehra slovenského majstra s týmto mužstvom sa zdala byť neodvratná. Bojujúci košickí hráči na čele so strelecky disponovaným Valentom (ten bol po zápase oslovený francúzskym manažérom) a brankárom Štochlom sa však v žiadnom prípade poddať nechceli a v záverečných minútach sa im podarilo nielen znížiť, ale gólom Pavla Jana z pivota aj opäť vyrovnať!

O osude zápasu napokon paradoxne rozhodla vari jediná chybička vynikajúco pískajúcej rakúskej rozhodcovskej dvojice Reisinger - Lang, keď za stavu 20:20 sa po zblokovaní strely Golica Košičania v blízkosti postrannej čiary zmocnili lopty, avšak Rakúšania odpískali aut. Po znovuzískaní lopty Francúzi pretavili svoje skúsenosti a herné kvality v zisk druhého víťazstva nad HK VSŽ, keď G. Anquetil si najskôr "vypýtal" sedmičku s vylúčením Tabačka zároveň. Na vedúci gól Fernandeza z pokutového hodu odpovedal potom ukvapenou strelou z diaľky Peter Jano a najlepší francúzsky strelec v oboch zápasoch, G. Anquetil, po naskočení z pravého krídla spečatil svojou ľavačkou zaslúžený postup Montpellieru do ďalších bojov Ligy majstrov po dvojnásobnom zdolaní svojho slovenského protivníka.

HK VSŽ Košice: Štochl, (Pramuk) - Valent 7/3, Schmiedt 4, Peter Jano 3, Martanovič 2, Kolesár 2, Pavol Jano 1, Tabačko 1, Hruščák, Jančík, Antl.

Montpellier HB: Toacsen, Karaboué - G. Anquetil 5/2, Fernandez 4/1, Golic 3, Burdet 3, Dinard 2, Chevalier 2, F. Anquetil 1, Puigségur 1, Gregory 1, Junillon.

Pred 1200 divákmi rozhodovali Reisinger - Lang (Rak.). Vylúčení: 3 - 6, 7-m hody: 3/3 - 3/3.

M: Hlasy trénerov

Patrice Canayer (Montpellier HB): "Bol som veľmi rád, keď sme postúpili do Ligy majstrov po víťazstve v našej súťaži doma vo Francúzsku a teraz som veľmi rád, že sa nám vďaka víťazstvu v dobrom zápase podarilo postúpiť do ďalších bojov. Náskok jedenástich gólov, ktorý sme získali v Montpellieri, mohol čiastočne spočívať aj v únave súpera po dlhej ceste. Aj my sme v Košiciach zistili, že po ceste sme podali slabší výkon ako na domácej pôde. Zápas v Košiciach nebol taký napätý ako v Montpellieri a náš súper podal dobrý výkon. Máme skúsenosti z medzinárodných zápasov, keďže už ôsmy rok hráme v európskych pohárových súťažiach a vieme, kedy musí družstvo pridať a zabojovať o zvýšenie náskoku. Strata nášho päťgólového náskoku v druhom polčase vyplývala zo zvýšeného tlaku Košičanov, ktorým pomohol dobrý výkon brankára. Napriek tomu som rád, že sa nám aj v druhom zápase podarilo zvíťaziť."

Martin Lipták (HK VSŽ Košice): "Chcem pogratulovať nášmu súperovi k jednoznačnému a zaslúženému postupu do skupiny Ligy majstrov. Z našej strany sme podali zlepšený výkon, neporovnateľný s našim vystúpením v Montpellieri. Je škoda, že nám Francúzi v druhom polčase ušli na rozdiel piatich gólov, pretože sme ich trápili celý zápas. Montpellier je v súčasnosti jednoznačne lepší mančaft, ako sme my. Chceli sme dosiahnuť lepší výsledok, ale bohužiaľ, dopadlo to tak, ako to dopadlo. Tentoraz nám zachytal aj brankár, aj obrana zabrala, ale vybuchol útok."