Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Vysokoškoláci porazili majstra i vicemajstra

Prešov - Druhé kolo najvyššej súťaže volejbalistov priviedlo do haly Prešovskej univerzity atraktívnych súperov - lanského vicemajstra Matador Púchov

a majstra VKP Bratislava. Najmä v piatok videli diváci skvelý volejbal, po ktorom sa Prešovčania radovali z nečakaného, ale úplne zaslúženého víťazstva nad najhorúcejším kandidátom na majstrovský titul. Úspešný víkend potom dokonali v sobotu, kedy zvíťazili nad bratislavskými policajtmi.

Piatkový večer bol v zaplnenej hale mimoriadne emotívny. Púchovčania pricestovali bez zraneného univerzála Polónyho, v zostave však mali ďalšie zvučné mená - Migru, B. Pistoviča, Kováčika, Litvu, či Čajana. Po vyrovnanom úvode začali mať na sieti navrch domáci, niekoľko dobrých blokov predviedli Škvarek, Müncner i Nagypál, ktorý nastúpil so sebazaprením s bolestivým svalovým zranením. Púchov sa prekvapivo nedostal do tempa, prehrával už 20:14, potom mu trocha pomohli na koňa aj domáci, ktorým odišiel príjem i bloky. V koncovke setu však boli napokon Prešovčania úspešnejší. Problémy s príjmom sa však prejavili naplno v druhom sete, kedy si navyše nedokázali poradiť s ekrazitovými smečmi Branka Pistoviča. Po vyrovnanom priebehu ho napokon vyhrali hostia spornou loptou po bloku Müncnera, ktorý zrejme skončil tesne v aute. Tretie a štvrté dejstvo potom prinieslo volejbal, ktorý miestami dvíhal divákov, ale aj lavičky na nohy. Prešovčania v ňom viedli o dva - tri body, rozhodujúci brejk sa im však podaril za stavu 20:19, keď po výborných zásahoch libera Vlkolinského v poli a kvalitných blokoch urobili tri body a získali tretí set. Štvrtý, ako sa neskôr ukázalo, rozhodujúci set bol dlho maximálne vyrovnaný. Za stavu 16:15 však asistent trénera hostí František Božok protestoval proti spornej lopte tak vehementne, že inkasoval žltú kartu a prihral tak Prešovu bod. Chvíľkovú dekoncentráciu súpera využili vysokoškoláci, ktorých ťahúňmi boli v týchto momentoch najmä Gešperík a Šalata. Získali trojbodový náskok a ten si v koncovke uhájili. Po záverečnej lopte vypukol na hracej ploche nespútaný ošiaľ radosti, hostia ešte dlho krútili hlavami, ako ich to mohol poraziť nejaký Prešov.

Sobotňajší duel nebol už natoľko dramatický, ani kvalitný. Na úvod sa VK PU poďakoval trom bývalým hráčom, Štefanovi Paľovi, Eugenovi Andreanskému a Milanovi Výrostkovi, za dlhoročné dobré služby. Hostia s okyptenou zostavou, v ktorej ostal zo skúsených harcovníkov jedine Marek Kardoš, neboli v prvých dvoch setoch vážnejším súperom. Na ihrisko sa v prešovskom drese dostali aj mladíci Sopko a Achimovič, ktorí si odkrútili extraligový krst. Pomerne hladné víťazstvá v prvých dvoch dejstvách však domácich akoby ukolísali, tretí set nezačali dobre, prehrávali už 2:8. Potom síce zvrátili a získali aj náskok (20:14), ale viacerými vlastnými chybami dovolili uhrať súperovi prijateľný výsledok. Pravda, na slabučké ŠKP, hoci majstrovský tím, tentokrát stačil aj priemer.

Zo zápisu: VK PU Prešov - Matador Púchov 3:1 (22, -23, 20, 23). Hralo sa 95 minút, pred 500 divákmi rozhodovali Savka a Barančík. VK PU: Nagypál, Vartovník, Škvarek, Müncner, Gešperík, Šalata (libero Vlkolinský, Soták, Vokál).

VK PU Prešov - VKP Bratislava 3:0 (14, 15, 23). Hralo sa 60 minút, pred 500 divákmi rozhodovali Barančík a Savka. VK PU: Nagypál, Vartovník, Škvarek, Müncner, Gešperík, Šalata (libero Vlkolinský, Vokál, Sopko, Achimovič).

Ostatné výsledky 2. kola: piatok: Žilina - Dubová 3:0 (17, 17, 20), Inter - Zvolen 3:0 (10, 28, 19). Sobota: Myjava - Zvolen 3:0 (14, 22, 19).