Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Zlialo sa na Maja alebo ak chcete, Ivana

NeviditeľnýPriznám sa vám, vždy som mal rešpekt pred všetkým, čo zaváňalo našim školstvom. Hoci sa ma táto otázka už niekoľko mesiacov našťastie

Neviditeľný

Priznám sa vám, vždy som mal rešpekt pred všetkým, čo zaváňalo našim školstvom. Hoci sa ma táto otázka už niekoľko mesiacov našťastie bytostne netýka, pri pohľade na Maja nadobudnem stále pocit, že sa celé školské utrpenie ešte neskončilo. Menovaný si totiž vždy príde do Ťaháka v obleku, s kufríkom v ruke, a akoby sa ani nechumelilo začne písať článok. Nielenže nám ako priaznivcom riflí a výsostne športového oblečenia kazí výsledný dojem, ale navyše vzbudzuje pocit, že je ťažkoškrobený intelektuál. Priznám sa však, že hoci to teraz považujem za samozrejmosť, predtým som si jeho "look-om" nebol príliš istý. Pamätám sa, ako som sa ho 2. septembra tohto roku po našej porade spýtal, či ide na ples, a on mi na to s pokojným svedomím odvetil, že nie. Akurát sa vrátil zo začiatku školského roka na svojej ZŠ... No čo ma dorazilo ešte viac, on tam vraj učí angličtinu. No toto, povedal som si, veď to by som potom mohol aj ja. Samozrejme, že som to nemyslel doslova, pretože momentálne si neviem predstaviť lepšieho učiteľa ako je on. A nielen kvôli tomu sme tu všetci naňho hrdí. Hoci stále si myslím, že by to išlo aj bez toho obleku, len tak v rifliach, košeli a hocijakých topánkach. Majo však asi dobre vie, prečo na svoje dietky nasadil taký imidž, ktorý nemusí byť na nič...

Lucia

Majo je strašne zlatý človek. Nielen preto, že ma pravidelne zásobuje istým druhom občerstvenia, a to zvyčajne po každej porade. On je proste vždy ochotný pomôcť. Pokazí sa mi počítač, on je tu. Treba prepísať môj kraťas, on je tu. Vlastne vtedy tu až tak celkom nie je. Mimochodom, Majo, za to neprepísanie mi ešte stále dlhuješ nejakú láskavosť. Alebo už nie? Veď my sa ešte dohodneme. No, a aby som nezabudla, on je nielen dobrý človek a novinár. On je aj pán učiteľ. Neviem síce, či dobrý, ale je. Ak náhodou stretnete v meste "šraca" s krátkymi vlasmi, v obleku a s kufríkom v ruke, tak sa vôbec nečudujte. On totiž berie tú svoju prácu, či vlastne, ako to on nazýva, poslanie, úplne vážne. Veď musí zapôsobiť aspoň na tie detičky a vzbudiť v nich rešpekt, keď mu už tá pani vychovávateľka dala košom.

Alex

Som rada, že nakoniec sa bude predstavovať aj tento človek s veľkým Č. Aj keď Majo na mňa nenabonzoval ani máčik, vraj preto, lebo si myslí že zhodnotiť človeka môže len ten, kto ho naozaj pozná, je pre mňa záhadou ako je možné, že sa na to nechal nahovoriť aj on. Úvod by sme mali a teraz k veci. Dala by sa o ňom napísať kniha, ale aj tak mám problém vôbec niečo napísať. Že prečo? Jednoducho všetky baby majte sa na pozore. Jeho hlboký hlas vo vás zanechá ozvenu, ktorá sa nebude dať definovať rovnako ako jeho celé ja. Vo chvíli keď si myslíte, že už ho poznáte, jeho reakcia vás prekvapí viac, ako by ste čakali. Asi preto je lepšie nečakať od neho nič a podarí sa vám takmer nemožné. Jeho taktnosť, dôstojnosť a úcta voči všetkému je u chlapov málo viditeľná, a preto si to vážim obzvlášť u neho. Nesnažte sa ho položiť do smútku, lebo jeho inteligentné, sebavedomé ja vás veľmi rýchlo zlomí. Len tak, skúste si prečítať hoci jeden z jeho článkov a pochopíte, že hovorím o človeku, ktorý stále vie, ako má odpovedať, alebo klásť otázky je to proste tvor, akého treba pod slnkom nájsť.

Dušan

Poviem vám lidičky, že toto je fakt správny "šrac". Jedno krivé slovo na "ňho" nemožno povedať. "Šak" by som aj skúsil dačo krivé vypustiť. Je to chlap jak Matterhorn, ten by mi dal. Ale teraz už vážne. Do tak krátkeho textíku ako je tento, sa dá ťažko - preťažko vtesnať čo i len náznak charakteru či osobnosti tohto výnimočného človeka. Maja poznám krátko, no za ten čas na mňa veľmi zapôsobil. Ako človek, ako redaktor i ako kamarát. Nebudem tu však rozoberať jeho osobnosť. Radšej poodhalím kúsok jeho súkromia, to vie vždy najlepšie vystihnúť i dušu. Ako viem, je chovateľom a milovníkom exotických zvierat (škorpiónov, pavúkov a podobnej hávede - sorry za výraz). Ak teda niektorú z vás - dievčat, pozve domov, aby ste sa pozreli na jeho škorpióna, netreba hneď myslieť na prasačinky.

Jošo

Na Mariánovi Ivanovi obdivujem dve veci. Tou prvou je jeho meno. Má vlastne dve prvé mená, Marián aj Ivan. Ja ho však najradšej volám Majo. Marián je veľmi snobské a pri mene Ivan si vždy vybavím Ivana z Rockyho V. A Majo jednoznačne takou hviezdou nie je, aj keď o hmotnosti svalovej hmoty by sa dalo diskutovať.

No... a jeho škorpióny... to je kapitola sama o sebe. Mal som totiž tú česť fotiť týchto tvorov. Aj keď nemôžem povedať, že by som sa ich nejako extra bál, ale v žiadnom prípade som sa necítil príjemne. Hlavne vtedy, keď mi Majo oznámil, že sérum proti uhryznutiu jedného z jeho škorpiónov sa dá najbližšie k zohnať vo Viedni. Ešte polhodinu po odchode z jeho bytu ma všetko svrbelo a stále som mal ten pocit, že niečo po mne lezie. Neviete prečo?

Katka

No oproti týmto tu, nado mnou, to chlapčisko poznám už od jeho čias gymnaziálneho sopliaka. A poviem vám nebol vždy taký autoritatívny.(chi - chi)

No bol strašne rajcovný so svojimi vtedajšími polodlhými vlasmi, a ešte keď mal takú krásne jemnú snedú pleť... No ale už vyrástol, a vlasy sú fuč. Niežeby mu s tým čosi ubudlo (iba ak nejaká fanynka), skôr naopak. Za ten čas vyzrel na chlapa. Rozvážneho, rozhľadeného, prosto, presne tá výberová skupina intelektuálov, s ktorou po svojej 40-tke určite raz za čas skočím na čaj (alebo čosi alkoholickejšie) a nejaký intelektuálny politický pokec. Už sa teším Majo...

MENO: Patrím do skupiny ľudí, ktorí majú rovnaké krstné meno, aj priezvisko, čiže si môžete vybrať - Marián, alebo Ivan. Je to trochu nudné, pretože ja mám oveľa radšej exotické mená, ale v konečnom dôsledku som spokojný.

PREZÝVKA: Tu musím sklamať všetkých senzáciechtivých čitateľov, pretože moje meno nijako výrazne nezmutovalo. A prezývky ako Majo, alebo Ivo hádam ani nestoja za reč.

OČI: Očiam mnohí pripisujú priam dominanté postavenie pri hodnotení človeka "na prvý pohľad". Ja však nijako nedokážem diferencovať ľudí podľa veľkosti, tvaru, farby, alebo výrazu očí. Preto ani nedokážem napísať niečo múdre o svojich očiach. A ani nemám chuť písať o tom, čo má napr. orol (POZOR - nie ten, čo vždy chráni svoje hniezdo) niekoľkonásobne dokonalejšie. Ale povedzme si pravdu, čo by sme si bez tých biednych ľudských očí počali ?

VZDELANIE: Doteraz som ho vnímal len spoza školských lavíc, dnes som na druhej strane barikád. Doteraz som bol vedený, teraz som vodca. Ale v blízkej budúcnosti sa chcem opäť zaradiť do cechu študentského, pokračovať v nadobúdaní nových informácii a získať vysokoškolský titul.

OBĽÚBENÉ TÉMY: Rád sa porozprávam s kýmkoľvek. S bezdomovcom hodím reč o nutričnej hodnote chlebových kôrok v prvom kvartále kalendárneho roka, s babkou demokratkou o plnení kodanských kritérií za bývalej vlády, s poľovníkom o plánovanom odstrele jelenej zveri, s politikom o veľkosti priestoru pri válove, s vekslákom o menovej reforme v Bulharsku, s Jehovistom o možnosti bezplatnej konzultácie u niektorého psychiatra a tak.

ZA ČO BY SI BOL SCHOPNÝ VRAŽDIŤ: Keď počujem, že niekto vytuneloval podnik a dnes sa veselo skrýva v Rakúsku, keď počujem, že niekto zneužíval inštitúcie financované z našich daní a dnes sa hrá na veľkého moralistu, keď počujem, že niekto vyvolený privatizáciou nadobudol majetky, aké nenadobudnú ani celé generácie čestných občanov a priviedol ich na pokraj bankrotu, keď počujem o rasistických výlevoch politickej pseudoelity, keď počujem, že podnikateľa vydierajú mafiánske organizácie a príslušné orgány na to kašlú, za to všetko by som bol schopný vraždiť. Bohužiaľ, zákon mi to neumožňuje.

POHLAVIE: Muž

ŽIVOTNÉ KRÉDO: Stále som v štádiu hľadania, pretože zatiaľ si ma svojím "zrnkom múdrosti" nezískal žiadny komerčný mysliteľ. Keď to takto pôjde ďalej, asi si budem nútený vymyslieť niečo univerzálne sám.

PREČO PRISPIEVAŠ DO ŤAHÁKA: Jednoducho mi sedí vyjadrovať svoje myšlienky na papier. Asi preto, že ten toho veľa znesie. Ale Ťahák považujem za geniálnu vec. Ponúkol mladým ľuďom možnosť sebavyjadrovania. Doteraz ľutujem, že som nebol pri zrode tohto slovenského unikátu, za čo určite môže moja neskonalá pohodlnosť, ba až lenivosť. Som dosť smutný a prekvapený, keď vidím, aké percento mladých ľudí (ovplyvniteľných, nevyrovnaných, bezhodnotových) produkuje dnešná spoločnosť. A preto som rád, že kotvím v Ťaháku, ktorý sa snaží tento bezútešný stav zmeniť.

NA ČO BY SI NAJRADŠEJ ZABUDOL: Nie je dôležité zabúdať, ale učiť sa. A čo nie je dôležité, nad tým ďalej nerozmýšľam.

ZLOZVYKY: Predovšetkých som dosť neporiadny. Ako som už spomínal aj pohodlný a v autobuse nerád uvoľňujem miesto starším ľuďom. Dosť často ma zláka posteľ a vidina zaslúženého odpočinku nad inými dôležitými povinnosťami.

Toľkoto od Maja a pre dnešok vlastne aj od nás všetkých...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 306
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 604
 3. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 517
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 463
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 226
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 985
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 750
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 592
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 011
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 696
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Krajský mobilný tím začal očkovať ako prvých bezdomovcov v Oáze Bernátovce pri Košiciach ešte v apríli.

Výjazdové očkovacie jednotky podali už 8 700 vakcín.


SITA 2m
Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Michalovciach sa v sobotu očkovalo vakcínou Sputnik V.

V nemocniciach je hospitalizovaných 230 pacientov.


41m
Zápach z Mlynského potoka prekáža rekreantom na hrádzi.

Priteká doň časť obsahu kanalizácie.


a 1 ďalší 11 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 3 h
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 11 h
Francis Fukuyama.

Rozhovor s politológom Fukuyamom.


10. jún
Lenka Vacvalová

Lenka Vacvalová behá ultramaratóny.


10. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop