Jégeho ulici v Bratislave. Teda v luxusnej budove, ktorú rezešovci veľkoryso prenajímali HZDS.
Podľa slov Tibora Michalovského, známeho košického starožitníka, ktorý má koncesiu aj na posudzovanie a predaj výtvarných diel, kolekcia obrazov z Jégeho ulice bola zostavená vyslovene necitlivo.
"Väčšina z diel sa nehodila do tejto budovy a jej moderných interiérov. Hoci už v čase mojej obhliadky neboli na stenách, vedel som si predstaviť, ako asi pôsobil obraz klasika medzivojnového obdobia Ľudovíta Križana s idylickým námetom stáda oviec s pozadím Tatier vedľa abstraktnej grafiky," zamyslel sa Tibor Michalovský, ktorého VSŽ, a.s. požiadali o spoluprácu pri príprave verejnej dražby, ktorá sa uskutoční v posledný novembrový týždeň v Bratislave.
Oveľa pikantnejší je však fakt, že cena, za ktoré boli obrazy nakúpené bola vo väčšine prípadov premrštená, z čoho vyplýva, že niekto si z peňazí železiarní- sprostredkovateľská firma- poriadne namastil vrecká.
"Najdrahší obraz podľa inventúrneho zoznamu z VSŽ, a.s. bola olejomaľba od Lengyela Reinfusa "Vstup Rákoczyho do Košíc". Zaplatili zaň 2 443 300 korún, podľa môjho posúdenia je jeho reálna cena 500 tisíc korún, ktorá bude vyvolávacou v dražbe. K ďalším takým dielam patria dve kresby od Martina Benku zakúpené za vyše 900 tisíc, no ich predajná cena je 400 tisíc. Aj keď treba povedať, že umelecká hodnota je častokrát diametrálne odlišná od komerčnej," vysvetľuje Tibor Michalovský.
Pri najdrahšej olejomaľbe ho zarazila aj skutočnosť, že obraz veľkosti 1,5 X 2,2 metra zasadený do hrubého apartného pozláteného rámu s nádherným erbom na vrchu bol zakúpený do priestorov s moderným nábytkom zo skla a chrómu. "Hodil by sa do nejakej inštitúcie, napríklad do múzea,"dodal T. Michalovský.
Všetky nadobúdacie ceny boli do dražby upravené smerom dolu, keďže za premrštenú nadodobúdaciu hodnotu by sa podľa záverov T. Michalovského predať nepodarilo.
Existovali však aj výnimky. "Medzi umeleckými predmetmi je aj malá kolekcia obrazov od Márie Medveckej, ktorá bola nákupená vo veľmi prijateľných cenách až som sa zamýšľal, prečo práve tieto mimoriadne pôvabné a veľmi vydarené obrazy z oravského prostredia boli nadobudnuté za normálne ceny," odhaľuje niečo zo zákulisia T. Michalovský.
Ako nás informoval hovorca VSŽ, a.s. Jozef Marko, v týchto dňoch sú výtvarné diela v štádiu úplneho odborného ošetrenia a zoradenia do preddražobnej expozície. Tibor Michalovský doteraz ocenil 82 diel. Ich nadobúdacia cena, teda cena, za ktorú boli nakúpené, predstavuje takmer 7,7 milióna korún. Cena stanovená T. Michalovským, teda cena za ktorú sa budú predávať na dražbe presahuje čiastku 3,3 milióna korún.
"Verím, že sa na dražbe zíde dostatočne veľké a solventné auditórium, a že o obrazy bude veľký záujem. Ide o veľmi kvalitné diela, medzi ktorými nechýbajú ani obrazy od Janka Alexyho, Martina Benku, Ľudovíta Fullu, ale napríklad aj mimoriadne hodnotné sklenené plastiky Evy Fischerovej. zastúpenie majú aj súčasníci, napríklad Rudolf Krivoš, či Blanka Votavová. Takže si bude skutočne z čoho vyberať," verí Tibor Michalovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.