Korzár logo Korzár
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Kurva, ale je tu pekne!

Košice - Prišiel nenápadne. Presne na čas pristál na košickom letisku dopravný prostriedok Valašského kráľa, ktorý tentoraz vzbudil väčší záujem ako

kráľ sám. Priletel totiž malým štvormiestnym lietadlom spoločnosti Walachia Air Force s kráľovským navigátorom a pilotom. Pozornosti, prirodzene, neušiel ani samotný Bolek. "Nie je nás, Moravákov, v tých Košiciach akosi priveľa?" poznamenal, keď sa zvítal s generálnym konzulom Českej republiky Josefom Byrtusom. S rukami vo vreckách zastal vo dverách, zapálil si camelku a spolu so vzduchom VSŽ vdýchol dúšok dymu. "O 58 minút, človeče," poznamenal spokojne. "Skúška je o štvrtej, máme teda hodinu času na rozhovor. Ale iba v bufete. Z divadla sa nepohnem."

Bolek Polívka s brnianskym Divadlom Bratří Mrštíků v rámci Ex Orior Českých dní pripravili košickým divákom dychtiacim po kvalitnom divadle kus dobrého kumštu. Inscenácia hry dramatika Grigorija Gorina 'Kean IV' v réžii Zdeňka Černína podala príbeh londýnskeho herca minulého storočia Keana, obdivovaného a zároveň zatracovaného, ktorý našiel v publiku obrovskú odozvu.

Bolek sľub dodržal. Venoval sa mi presne do začiatku náročnej dvojhodinovehj skúšky.

* Keana ste si vybrali sám?

- Nie, prišiel za mnou režisér Černín.

* Išlo o neopakovateľného herca shakespearovskej tradície a búrliváka, pohlteného slávou, pletkami so ženami a alkoholizmom, zato však do posledného dychu bojujúceho proti pokrytectvu a farizejstvu spoločnosti, o ktorom sa píšu legendy. Našli ste s Keanom niečo spoločné?

- Lichotíte mi. Možnože spôsob, akým zaobchádzal so slávou a dlhy aj nejaké povrchné podobnosti by sa našli. Ale nič hlbšie. Viem o ňom veľa. Naštudoval som si to pri skúšaní, ale režijná koncepcia Černína nie je ani tak o Keanovi, skôr o hercovi, ktorý hrá Keana.

* Viete, že aj vás niektoré encyklopédie definujú ako excentrického herca?

- Kritici sa často mýlia. Radi majú všetko zaradené. Neradi prepisujú. Potom by museli niečo vyhľadať, nájsť a prepísať. Napríklad nájsť iné synonymum ako excentrický. A to sa im nechce. Excentrický môžem byť, lebo som, ale to platí len v 'Manéži', 'Bolkovinách' a hrách, kde som na javisku sám.

* Neprekáža vám zaškatuľkovanie do polohy klauna baviča a predstaviteľa komických postáv?

- Vo zvyčajnom živote som introvert sediaci tíško v kútiku. Rád sa s kamarátmi smejem v situáciách, ktoré nenápadne vzniknú. Ale že by som bol tým, čo príde do putiky a rozžiari to tam rozprávaním a je sopkou a lávou a ohňostrojom pre všetkých vôkol, to teda nie. Som rád, keď po práci nemusím zase nikoho zabávať, keď naopak bavia mňa.

A režiséri, ktorí ma obsadzujú do vážnych úloh, asi vedia prečo. Vo filme "Zapomenuté světlo" som hral kňaza a išlo o úplne vážnu postavu. Veľmi si ho cením. Je krásny. Vďaka nemu som dostal v Karlových Varoch cenu za herecký výkon a neskôr Českého leva -excentrický český lev. Ale v každom z mojich predstavení je skrytá tragédia a pátos. Irónia a súcit. Veď aj humor môže byť veľký a patetický. Dobrý humor je postavený na základe tragického pocitu. Napríklad aké strašne zložité je, že vám umrelo pár kamarátov, rodičia. Že ste zavše museli niekoho oplakať a niekto raz bude oplakávať vás. Sranda je vlastne o tom vymaňovaní sa z úzkosti.

o Prečo hráte?

- Herectvo pre mňa znamená hrať sa. Hrať sa na niekoho, nie hrať niekoho. Hrať znamená dozvedať sa. Ale to všetko som už omieľaL tisíckrát...

* Kean v konečnom dôsledku je postava tragická, hoci sa v publiku ozývajú salvy smiechu. Plačete niekedy?

- Mám sklon k dojatiu a "dojatizmu", keď mi to dôjde. Nie dojeniu. Ale neplačem nad sebou, skôr nad obyčajnými malými zázrakmi. Dojímajú ma pastorálne veci. Okamihy. Hoci šteniatko môjho syna Vladimíra, k tomu on, taká tá nepripravovaná pohoda. A keď mi napríklad v divadle tlieskajú, tak si spomeniem na otca. Veľkého ochotníka, ktorý by mal ohromnú radosť, keby ma videl. Vždy ho na konci predstavenia tajne požiadam, aby mi trochu pomohol. Zdvihnem k nemu oči a poprosím ho. Ten ochotnícky otecko ma nenápadne po špičkách viedol k divadlu. Tak ako ja nenápadne a ticho vediem syna Vladimíra k výtvarnému umeniu. Má to v rodine, zo strany Chantal tam bol samý sochár a maliar. Má krásne a tiché úvahy, aj celkom dobré ručičky.

* Syn je teraz v najkrajšom veku, má desať rokov. Spoznávate sa v ňom?

- Ide mu už na jedenásty. Sľubujeme si, že až ja budem mať stodvadsať a on osemdesiat, pozvem ho na pivo a budem bedlivo strážiť, či sa mu netrasie ruka. Ale pravdou je, že sa v ňom vidím. Až mi dcéry vyčítajú, že ho príliš uprednostňujem. Chápem ich. Ony sú už dospelé, jedna má 24 a druhá 21. Stále im vysvetľujem, že chlapec predsa len pre otca znamená akúsi teoretickú možnosť pokračovania, odovzdávania štafety.

* Zaskočí vás občas?

- Má jemný zmysel pre humor. Niekedy úmyselný a inokedy neúmyselný. Raz sa ma pýta: "Tatko, môže sa z času na čas povedať neslušné slovo? Hovorím mu: "Čo tým myslíš?" "No hoci kurva." "Vieš, nemalo by sa to hovoriť. Ale niekedy, keď si zaskočený, alebo prekvapený, tak sa stane, že ti také čosi náhodou vykĺzne." Prídeme na našu farmu a on rečie: "Kurva, tu je to ale pekné". Ja som sa zmohol len na: "Tak toto nebola práve tá správna situácia." A on hovorí: "Ale si prekvapený, že mi to vykĺzlo."

Začína sa so svetom konfrontovať svojským spôsobom. Veľa vecí začína vnímať až teraz. Vidí ich po prvý raz. Pomaly sa orientuje v tom, čo je muž a čo žena. Čo je autorita a čo nie. Nedávno prišiel domov zo školy: "Tatko, v škole je vojna medzi dievčatami a chlapcami". "A kto vyhráva?" opýtal som sa. "Dievčatá!" "Sú silnejšie?" pýtam sa, a on že, "nie silnejšie, ale šikovnejšie, majú lepšie hlavy". Potom sme šli na prechádzku a on si to tak cestou preberal a naraz vyhŕkol: "Asi budeme musieť jednu získať na svoju stranu". "Aby vám velila?" opáčil som. "Nie, aby nám radila," odpovedal.

* Vaša prvá žena Stáňa napísala knihu 'Recepty Valašského krále, aneb Polívka je grunt'. Píše tam o vás pekne. S Vladimírovou mamou, herečkou Chantal Poullainovou sa v predstavení 'Šašek a královna' stretáte na javisku, a tiež nevychádzate zle. Čím to, že na vás ženy nezanevreli ani po rozchode?

- To sa spýtajte ich. Stáničku mám rád a do tej jej kuchárky som, ako dobrý ochutnávač, prispel takými tými priznávkami ako v džeze. Stáňa je dobrá kuchárka. Jej mama je Slovenka. A stále sme kamaráti. Tá kniha bol jej nápad. Možno je to tým, že sú všetky ženy dvojpólové. Dojem, že je všetko dobré a v poriadku, je len zdanlivý. Tragický pocit z rozchodu tam isto nechýba.

* Čím si vás opantala vaša terajšia priateľka Marcela?

- Marcela? Marcela miluje prírodu, kone a zvieratá. Mám ju rád, lebo Marcela je taká úplne obyčajná žena.

* Ste narodený v znamení Leva. Tí nemajú radi protirečenie, viem to podľa seba. Keď si prečítate negatívnu kritiku, rozčúlite sa?

- Občas. Najmä keď viem, že kritik nepochopil, o čo išlo. Jeho úlohou je predsa hercovi, ktorý je v postave, pomôcť, aby uvidel hru zvonku. Popostrčiť ho, upozorniť tu sa tváriš zbytočne filozoficky, veď máš v sebe toľko krásnych farieb, prečo nechávaš vyznieť iba čierno-bielu? Namiesto toho píšu záporné nezmysly. Neviem, ako im to môžu dejiny divadelníctva odpustiť. Také hrôzy som od kritiky zožal napríklad za film 'Kurva hoši....'

* Protirečivo, práve týmto filmom ste doslova zľudoveli. Ľudia si vás zapamätali ako dedinského neokrôchanca Bohouša. Ten film milujú.

- Mám rád ľudí a nerád hlupákov. Takí prídu a kričia na mňa: "Bohoušu..." Márne im hovorím: "Chlapi, film nie je o tom, ako sa máte správať, ale ako sa správať nemáte". Oni si to "bohoušovství" zobrali za akýsi model. Je hrozné, že práve ten kriklúň, ktorý hoci je veriaci, aj to svojským spôsobom, sa stal ich príkladom. Asi sa v ňom vidia, alebo neviem čím to je.

* Nedávno ste oslávili päťdesiatku a na farmu v Olšanoch sa zbehli toľké osobnosti, až z toho bol hotový festival...

- Ja som to ani tak búrlivo neoslavoval. Skôr tí ostatní. Vždy som si hovoril: "Premiéra ja na to, aby sme urobili kamarátom radosť". Ten festival na farme s cirkusovým stanom, keď sa týždeň hralo divadlo, koncertovalo, ten sa mi páčil. Hoci som práve nakrúcal s režisérom Hřebejkom 'Musíme si pomáhat', takže som musel odísť. Zahral som im jeden z mojich posledných hitov 'Pro dámu na balkóně' a po anglicky som sa vytratil. Vrátil som sa až v posledný deň. Urobil som 'Grandmanéž', takže som narodeniny oslávil pracovne. Zbožňujem oslavy, kde si ľudia nevšimnú, že oslávenec chýba.

* Dali ste si nejaké predsavzatie?

- Najlepšie je nijaké si nerobiť. Neznášam predsavzatia, lebo väčšinou nedopadnú dobre. Ako Levica to isto dobre poznáte z vlastnej skúsenosti. Človek si povie, nebudem piť - a tie poháriky sa stále a stále vznášajú v priestore a neustále krúžia tak blízko pri ústach, že sa bojí niečo povedať, aby sa mu do papule sami nevliali. Aké tam predsavzatia, keď sú sily také mocné?

* V takomto veku ľudia začínajú písať memoáre. Nepíšete?

- Stačí mi, že píšem filmové scenáre a divadelné hry. Teraz na jednom pracujeme s Věrou Chytilovou. Inak tá mi večne hudie: "Ty máš na všetko ešte čas. Ja už nie." Jej sa, povedzme, nepáči dáke predstavenie, tak z neho odíde. Takéto rýchle rozhodnutia ma desia. V živote je predsa najkrajšie to, že nevieme, čo nás čaká. Azda je čosi na konci tej hry, čo netušíme, hoci nám to dôjde až o mesiac. Potrebuje to skrátka dodívať sa.

* Takže sa môžeme tešiť opäť na spoločný film? Vychádzate spolu dobre? Kolujú totiž legendy, že je hysterická a ťažko sa s ňou pracuje.

- To tvrdia tí, čo to nikdy neskúsili. Je ju treba brať s humorom. A zároveň chápať, že mnoho vecí zas robí s humorom ona. Časom sa každá žena dopustí hystérie. Mal som hysterickú mamičku, takže ma celkom slušne vyškolila. Viem skryť nepatričný úsmev, a viem aj to, že v takomto prípade chladná argumentácia neplatí.

* Riešite to niekedy aj buchnutím dverí a odchodom?

- Je to jedno z mála riešení, ktoré by mohlo platiť. Ale pokiaľ možno, pokúste sa tými dvermi nebúchať.

* Ako sa má váš tradičný herecký kolega a starší päťdesiatnik Pecha?

- Má sa výborne. Prečítal si knihu "Život po päťdesiatke" a urobil si vodičský preukaz. Kúpil si Saaba a chalupu. Presne tú, v ktorej sme nakrúcali 'Kurva hoši...'

* Začal sa šetriť?

- Ani nie. Mne to prichodí, ako keď v zoo rozšírite tigrovi klietku. Má síce väčší výbeh, zato je ďalej v klietke svojej osobnosti. Iba rozšíril okruh o vodičské a chalupárske pôžitky. Niekedy sa mu však stane, že aj dva dni nejazdí. Vtedy zvykne hovoriť, že má možno v krvi stopový alkohol. To sa mi páči. Presne tak. Stopový alkohol. V krvi.

* Kam miznete, keď chcete mať pokoj?

-Do lesa. Sadnem si na koňa a cválam doň.

* Čo vám vracia chuť do života?

- Stále ma dopredu ženie úsilie byť lepší. Niekto ho má podložené filozofiou a iný náboženstvom. Ja žijem od obzoru k obzoru. Jeden si vysnívam a kým k nemu dôjdem, už sa rysuje ďalší. Večne je kam ísť.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 955
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 413
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 049
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 301
 5. Po Slovensku na motorke 6 706
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 329
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 055
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 747
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 4 149
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 224
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop