Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

... a nakúpený tovar územie republiky neopustil

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK Synovi slovenského prezidenta Michala Kováča dňa 31.8. 1995 dopoludnia zablokovali cestu dve autá. Neznámi

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK

Synovi slovenského prezidenta Michala Kováča dňa 31.8. 1995 dopoludnia zablokovali cestu dve autá. Neznámi maskovaní muži mu nasadili putá a omráčili ho elektrickými šokmi. Potom do neho násilím vliali asi dve fľaše whisky a keď upadol do bezvedomia, naložili ho do kufra auta a previezli ho cez hranice do rakúskeho Heinburgu. Tamojší policajti ho našli v hlbokom bezvedomí mal poranené ruky od želiezok a ako potvrdil ošetrujúci lekár, silno krvácal z obličiek... Na prípade sa podľa vyjadrenia rakúskej justície "podieľali štátne orgány Slovenskej republiky".

Jeho vyšetrovanie nie je dodnes uzavreté, aj keď od tých čias ubehli viac ako štyri roky... Dôvodov toho, že verejnosť dodnes nevie, ako to všetko bolo a kto je za únos vlastne zodpovedný, je viac. Jedným z nich je to, že celú akciu zorganizovali a uskutočnili nie nejakí amatéri, ale dobre pripravení špecialisti zo Slovenskej informačnej služby. Ďalším dôvodom je neschopnosť terajšej štátnej moci pohnúť s vyšetrovaním kauzy dopredu. Neraz sa zdá, že táto garnitúra má silné len reči... Verejnosť očakáva, že expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorý už aj v inej kauze nereflektoval na predvolania vyšetrovateľa, dá muž zákona nakoniec predviesť policajnou hliadkou. Využije vyšetrovateľ ustanovenie paragrafu 98 Trestného poriadku, podľa ktorého, ak sa svedok, hoci bol riadne predvolaný, bez riadneho ospravedlnenia nedostaví, môže byť predvedený? Ťažko dopredu prejudikovať, ako to celé s vypočúvaním Vladimíra Mečiara skončí, zrejmé je však jedno: expremiér na mítingoch pred svojimi priaznivcami povedal, že ak vyšetrovatelia majú silných chlapov, čo sa ho neboja, nech ich za ním pošlú... On vraj aj tak vypovedať nebude, začne hladovku a spustí vlnu občianskych nepokojov...

V poslednom období sa príliš sústredila pozornosť na svedka Vladimíra Mečiara. Ale ani ďalší svedok, ktorý by mohol a zrejme mal k celej veci čo povedať, však doposiaľ pred vyšetrovateľom neprehovoril.

Vráťme sa na chvíľu do atmosféry roka 1995. Keď kauza deň čo deň naberala na obrátkach a stala sa hádam najsledovanejšou udalosťou svetových médií, vyšetrovateľ Policajného zboru Jaroslav Šimunič verejne oznámil, že na svedkov, ktorí sú v tejto kauze a v jej širšom pozadí ochotní vypovedať, je "vyvíjaný nátlak" Vzápätí ho jeho nadriadení náhle odvolali z prípadu... V tom čase sa v médiách začalo vo všetkých pádoch skloňovať aj meno jedného z prípadných svedkov - Branislava Chila-Ptáka... A ak práve dnes píšeme o nezvestnom a celé roky hľadanom Branislavovi Chilovi-Ptákovi, vôbec to nie je náhoda. V Košiciach je okolo neho v týchto dňoch až priveľmi horúco. Pravda, kvôli inej veci...

POJEDNÁVA SA V NEPRÍTOMNOSTI

Zákon o trestnom konaní súdnom (skrátene nazývaný Trestný poriadok) upravuje postup orgánov činných v trestnom konaní tak, "aby trestné činy boli náležite zistené a ich páchatelia podľa zákona spravodlivo potrestaní". Tento zákon vo svojej devätnástej hlave upravuje "osobitné spôsoby trestného konania". Ide o konanie proti mladistvým, konanie proti ušlému, podmienečné zastavenie trestného stíhania a konanie pred samosudcom. Pristavme sa na chvíľu pri paragrafoch 302 až 306 Trestného poriadku, ktoré pojednávajú práve o konaní proti ušlému. Odcitujme z tejto časti: "Konanie podľa ustanovení tohto oddielu možno vykonať proti tomu, kto sa vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine alebo tým, že sa skrýva. Obvinený musí mať v tomto konaní vždy obhajcu. Ten má rovnaké práva ako obvinený. Konanie pred súdom sa vykonáva len na návrh prokurátora. Návrh sa môže podať už v obžalobe. Všetky písomnosti určené pre obvineného sa doručujú iba obhajcovi. Hlavné pojednávanie, prípadne verejné zasadnutie sa potom vykoná v neprítomnosti obvineného, a to bez ohľadu na to, či sa obvinený o ňom dozvedel."

Nevieme, či medzinárodne hľadaný Branislav Chilo-Pták sa o tom, že ho v Košiciach v týchto dňoch súdia, dozvedel alebo nie. Skôr predpokladáme, že o tom vôbec nevie... Dôležité je však čosi iné. To, že sa dlhodobo skrýva a preto prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II, ktorý ho obžaloval z trestného činu podvodu, v obžalobe navrhol "vykonať konanie proti ušlému, nakoľko sa vyhýba trestnému konaniu tým, že sa skrýva".

Štyridsaťročný Branislav Chilo-Pták (narodený 8. 9. 1959), po ktorom už roky pátrajú policajti s jeho fotografiou vo vrecku a všetky formy pátrania, ktoré boli po ňom verejne vyhlásené, doposiaľ nepriniesli žiadny úspech, sa v mieste trvalého bydliska v Levoči, Sídlisko Západ, nenachádza. Niet ho. Akoby po ňom zľahla zem... I keď jeho fotografia obletela svet a jeho meno sa donekonečna obmieľalo v domácich i svetových médiách, jeho pobyt je doposiaľ neznámy.

Najzaujímavejšie na celej veci je to, že v čase, keď sa v súvislosti s kauzou únosu Michala Kováča mladšieho objavilo jeho meno, už celé mesiace po ňom intenzívne pátrali alebo aspoň mali pátrať naše policajné zložky. Píšeme radšej "mali pátrať", lebo vieme, kto mal vtedy políciu v rukách... K únosu došlo 31. augusta a sudca Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi, konštatujúc, že "obvinený sa skrýva na neznámom mieste, jeho pobyt nie je známy od vznesenia obvinenia" už 25. mája 1995 (teda zhruba tri mesiace pred únosom) vydal na Branislava Chila-Ptáka zatýkací rozkaz, ľudovo nazývaný zatykač. Ten sudca vydáva vtedy, ak sa obvinený zdržiava v cudzine. Zatýkací rozkaz podľa zákona obsahuje meno a priezvisko obvineného, jeho osobné údaje, jeho opis a fotografiu, zákonné pomenovanie trestného činu, z ktorého je obvinený, ako aj opísanie skutkového deja s presným vyznačením času, miesta a spôsobu spáchania... Potom bolo ticho... Až nadišiel ten deň, kedy maskovaní muži uniesli Michala Kováča mladšieho... A o niečo neskôr sa objavilo meno Branislava Chila-Ptáka, ktorý by mohol ako svedok objasniť pozadie kauzy.

V januári 1998 ho okresný prokurátor Košice II. obžaloval z trestného činu podvodu keďže "na škodu cudzieho majetku seba obohatil tým, že uviedol iného do omylu a spôsobil takýmto činom škodu veľkého rozsahu." Stalo sa to takto, že chcel zbohatnúť. A po novembri ´89, keď sa otvorili dvere súkromnému podnikaniu sa pustil do obchodovania vo veľkom. Ako vyplynulo z neskoršieho vyšetrovania, "v snahe neoprávnene získať finančné prostriedky v súvislosti s nezaplatením dane z obratu ešte v roku 1992 sfalšoval splnomocnenie holandskej firmy Introcommerce Inc. a nemeckej firmy Ost-Ausschus der Deutschen Wirtschaft" a pre tieto firmy zakúpil v košickej Frucone veľké množstvá alkoholu bez dane z obratu s tým, že rum a vodka budú vyvezené do zahraničia. V rozpore s colnými predpismi však kamióny naplnené vodkou a rumom na jeho príkaz vyložili v Košiciach, v Poprade, Spišskom Podhradí, Spišskej Teplici, kde "alkohol bol odpredaný neznámym osobám". Ústrednému daňovému riaditeľstvu SR v Banskej Bystrici týmto činom, rozumej: nezaplatením dane z obratu vznikla celková škoda vo výške takmer desať miliónov vtedajších, československých korún. Od polovice roka 1992, kedy si v ôsmich prípadoch nechal odviezť kamióny s návesmi plnými alkoholu, vyšetrovanie celej kauzy postupovalo veľmi pomaly. Neraz sa zdalo, že zaspí naveky. Dôvodom bolo najmä to, že "obvinený nebol vypočutý, nakoľko sa skrýva na neznámom mieste". Počas vyšetrovania ho z trestnej činnosti usvedčovali viacerí svedkovia a "predovšetkým listinné dôkazy."

Ako najzaujímavejšie stoja za zmienku správy z Interpolu, podľa ktorých "firma Introcommerce Inc., Holandsko bola založená dňa 21. januára 1992 a zrušená bola 15. mája 1992, teda v čase, keď Branislav Chilo-Pták vystupoval v obchodných kontraktoch ako jej údajný splnomocnenec, táto firma už nejestvovala." Zo správy policajného prezidenta v Kolíne zasa vyplýva, že "firma Ost-Ausschus der Deutschen Wirtschaft nepoužíva a nikdy nepoužívala takú listovú hlavičku, aká je uvedená na splnomocnení obvineného a toto je od originálnej listovej hlavičky primeraný nepodarok". Podľa úradných správ Colnice Rozvadov je zrejmé, že "tovar, ktorý Branislav Chilo-Pták zakúpil od štátneho podniku Frucona Košice neprešiel colnou kontrolou a nebol vyvezený do zahraničia, teda mimo územia Česko-slovenskej federatívnej republiky. Pečiatky na colnej deklarácii boli sfalšované".

Podľa obžaloby prokurátora hlavný aktér príbehu "tým, že zakúpil alkoholické nápoje bez dane z obratu, ktoré nevyviezol do zahraničia, ale odpredal neznámym osobám, spôsobil škodu na dani z obratu a podvodným spôsobom sa obohatil na úkor majetku Slovenskej republiky." V týchto dňoch mal stáť pred súdom. Ako sme už uviedli, vzhľadom na to, že sa "celé roky úspešne skrýva", na Okresnom súde Košice II sa pojednávalo bez neho. Zastupoval ho advokát JUDr. Peter S.

Koncom minulého týždňa predstúpili pred trestný senát viacerí svedkovia, predovšetkým bývalí zástupcovia a pracovníci Frucony, ďalej vodiči, ktorých si najal prostredníctvom rôznych firiem. Väčšina z nich ho na fotografii bezpečne identifikovala a nemal pochybnosti o tom, že mužom, s ktorým v roku 1992 obchodne rokovali, je práve on. "Preukázal sa cestovným pasom a predložil doklad, že zastupuje nejakú zahraničnú firmu. Kupoval viac kamiónov alkoholu, ktorý mal vyviezť za hranice. Pamätám si, že keď som sa vrátil z dovolenky, dozvedel som sa, že vo Frucone boli príslušníci colnice. Zistili totiž, že vývoz tovaru nebol zrealizovaný," vypovedal pred Ing. Vladimír G, vtedajší pracovník útvaru zahraničného obchodu košickej Frucony.

NAMIESTO POINTY

Pojednávanie bolo kvôli neznámemu atentátnikovi, ktorý hrozil výbuchom bomby v justičnom paláci, odročené. Ale pyrotechnik ani policajný pes cvičený na hľadanie výbušnín v budove košických súdov žiadnu bombu nenašli... Načim už len dodať, že pri trestnom čine podvodu so spôsobenou škodou veľkého rozsahu hrozí podľa zákona trest odňatia slobody 5 až 12 rokov.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 306
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 604
 3. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 517
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 463
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 226
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 985
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 750
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 592
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 011
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 696
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 3 h
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 11 h
Francis Fukuyama.

Rozhovor s politológom Fukuyamom.


10. jún
Lenka Vacvalová

Lenka Vacvalová behá ultramaratóny.


10. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop