Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Cestu do Rijeky dláždili víťazstvami

Košice - Predvčerom večer sa vrátila domov výprava vodných pólistov ŠKP Košice, ktorí nás na Malte úspešne reprezentovali na turnaji predkola LEN

Trophy. Vyhrali svoju skupinu, keď nestratili ani bod a postupne zdolali domáci Sirens 9:6, maďarský Eger 6:5, belgické Eeko 19:1, a grécke Chalkidi 11:2. Po návrate nám tréner Ladislav Vidumanský vyhodnotil vystúpenie svojich zverencov:

"Odcestovali sme na podujatie s cieľom postúpiť a predpokladali sme, že sa tak stane z druhého miesta. Napokon sme boli prví, čo je pekný úspech. Prvý zápas sme odohrali proti domácemu celku dve hodiny po príchode do dejiska turnaja. Trochu som sa Sirensu obával, cítil som, že bude hrýzť a tak sa aj stalo, hoci sme zápas kontrolovali. Mali sme krátky čas na aklimatizáciu, čo znížilo koncentráciu hráčov. Spôsobili to tiež klimatické podmienky, lebo ešte ráno sme boli v chladnej Bratislave a na ostrove teplomer ukazoval 28 stupňov nad nulou. Druhý deň bol voľný a využili sme ho na prípravu pred duelom s Egerom.

Maďari nastúpili s tým, že majú istú výhodu, vyhrali už nad Grékmi, ktorí boli jednými z trojice najvážnejších kandidátov na postup. Chystali sa na nás, mali lepšiu predturnajovú prípravu a jednoznačne chceli nad nami zvíťaziť. Stretnutie sa však začalo vyvíjať v náš prospech, otvorili sme skóre a prvú štvrtinu sme vyhrali 4:3. V druhej a tretej časti merania síl sa na oboch stranách vyskytlo množstvo technických chýb, veľa strát lôpt, plávalo sa hore-dole a súper otočil stav na 4:5, no počas presilovky sme vyrovnali na 5:5. Potom Eger nevyužil pokutový hod, nakoľko náš brankár Lukáč vystihol smer strely. Dostali sme sa do istej psychickej výhody, lepšie sme bránili a to sme využili na vsietenie rozhodujúceho šiesteho gólu. Kľúčový zápas teda pre nás dopadol dobre a po ňom sme hravo zdolali najslabšieho účastníka turnaja z Belgicka, o čom svedčí výsledok. Pred posledným súbojom s Grékmi sme mohli prehrať o jeden gól a ešte by sme postúpili z prvej priečky, mohli sme aj o osem, aby sa tak stalo z druhej. V meraní síl s Chalkidi sme dobre bránili, vedeli sme sa presadiť aj strelecky v útoku, čo nám po dvoch štvrtinách prinieslo vedenie 5:1. Pridali sme šiesty gól na začiatku tretej sedemminútovky a Gréci už prestali klásť odpor."

Tréner policajtov bol s výsledkami i prvenstvom pochopiteľne spokojný. Menej s chaotickou organizáciou podujatia. Boli problémy s tréningami, lebo vo vyhradenom čase pre tento účel bol bazén obsadený verejnosťou. Bežné bolo až 20-minútové čakanie na autobus, ktorý zabezpečoval dopravu z hotela na plaváreň. Po skončení turnaja museli Košičania čakať na lietadlo do stredy, nakoľko na tento deň mali cez cestovnú kanceláriu zabezpečené letenky. Pre Malťanov sa posledným stretnutím skončila sezóna, nuž ŠKP nemohli poskytnúť tréningové podmienky. Dva voľné dni teda celá výprava trávila na pláži Stredozemného mora, hráči regenerovali a oddychovali. A možno si aj takú krátku rekreáciu zaslúžili nakoľko dobre reprezentovali Slovensko zásluhou hernej disciplíny, nasadenia, agresivity a kolektívneho ducha v bazéne i mimo neho.

Najbližšie košických pólistov čaká 20.-21. novembra druhý semifinálový turnaj Slovenského pohára v Novákoch, na ktorom chcú potvrdiť druhé miesto zabezpečujúce finálovú účasť. V dňoch 26.-28. novembra sa zúčastnia 1. kola LEN Trophy v chorvátskej Rijeke, kde ich súpermi budú celky domáceho Primorja, maďarského Vasasu Budapešť a rumunskej Oradey. A tí budú už náročnejšími prekážkami, než tie, ktoré tvorili družstvá na malebnej Malte.