Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Rozvádzal sa, lebo manželky už mali po krk jeho hrania

Peter JABRIKKošice - Svedkom návratu legendy českého folku Jana Nedvěda do Košíc po viacročnej pauze sa stala vo štvrtok večer preplnená stará

Peter JABRIK

Košice - Svedkom návratu legendy českého folku Jana Nedvěda do Košíc po viacročnej pauze sa stala vo štvrtok večer preplnená stará športová hala. A hoci sa na pódiu predstavilo až deväť hudobníkov, vrátane syna Honzu a synovca Vojtu, najjagavejšou hviezdou večera bol bezpochyby muž, ktorý pred troma rokmi doslova unikol mŕtvici z lopaty. Do "laufu" sa dostal hneď pri tretej piesni koncertu a úvodnej z jeho neuveriteľne rozsiahleho repertoáru - folkovej klasike "Hlídej lásku, skálo má", ktorej refrén už znel zo stoviek hrdiel. Duše milovníkov "Brontosaurov" pohladili aj "Na kameni kámen", "Tulácky ráno", "Růže z papíru", "Stánky" a nesmelé plamienky zapaľovačov kde-tu pretínali prítmie hľadiska pri srdcervúcom "Podvode". O tom, že evidentne šťastný päťdesiatnik opäť dobyl srdcia svojich fanúšikov, svedčí, že ho druhý vrchol Ex Orior Sk Českých dní '99 donútil vrátiť sa na pódium až trikrát.

Honzo, až na jar tohto roku ste sa po trojročnej pauze opäť objavili na koncertnom pódiu. Mali ste z návratu medzi svojich fanúšikov nejaké obavy a vám povestnú trému?

- Návrat sprevádzala veľká chuť a radosť, lebo mi ľudia vyšli v ústrety. Keď človek tak dlho nevystupuje, je to veľmi ťažké. Ide síce o prácu ako každú inú, ale táto je založená na otvorenosti medzi hľadiskom a pódiom. A tam niekedy človek dostáva trému z pocitu zodpovednosti. Strach som nemal, ale obavu, či to zvládnem, áno.

Krátko po fantastickom úspechu, keď ste pred troma rokmi vypredali štadión na pražskom Strahove a dostali sa na folkový Olymp, prišla ťažká choroba - mŕtvica. Lekári považovali vaše vyliečenie bez následkov za zázrak. Vnímali ste to tak aj vy?

- Vždy to tak budem chápať. Človek skoro umrie a potom naraz je z neho opäť človek. Áno, je to zázrak. O tom sa však ťažko hovorí. Je to súčasť života, ktorú prežívate dennodenne a za niečo niekomu ďakujete, buď Bohu či osudu.

"Felčiari" vám položili nôž na krk a zakázali vám fajčiť. Predtým ste však zvládli 40-50 cigariet denne...

- Oni mi nič nezakázali, len mi to odporučili. Väčšina ľudí sa k fajčeniu vracia. Ja som našiel v sebe dosť odvahy na to, aby som to neurobil, lebo chcem, aby sa to už nikdy nevrátilo. Urobím všetko, čo zlepší môj zdravotný stav. A to fajčenie bol taký základ. Dodnes však túžim po cigarete, som taký abstinujúci fajčiar. Mne to stále vonia, je to strašne ťažké. Ale čo si budeme hovoriť, fajčenie je škodlivé. Neberte to ako nejakú propagandu, je to jednoducho zbytočné... Život je lepší.

Vedeli ste, že máte v sebe ukrytú takú obrovskú silu vôle po živote, alebo to človek spozná až v kritických chvíľach, keď prechádza "peklom"?

- Ani by som nepovedal, že je to až také ťažké. Treba sa len snažiť roztriediť si hodnoty. Hodnota života je tou najvyššou, všetky ostatné sú nižšie. A vtedy sa stáva pre človeka rozhodovanie oveľa jednoduchšie.

Dá sa toto obdobie vášho života charakterizovať slovami "tak se to nahrne, znám to a pak nevím už kam, kam bych se obrátit měl"?

- Vôbec nie. Vyvrcholenie pred mŕtvicou súviselo s jedným z tých hlbokých manželských rozporov. Moja posledná žena so mnou už odmietala byť a ja s ňou tiež. Nechceli sme sa však rozviesť kvôli deťom. Zostal som sám, prestal som hrať a všetko na mňa dopadlo. Naozaj som nevedel, kam sa obrátiť. K Bohu, keď mám pocit, že som hriešny? To sa mi robí niekedy ťažko. Bol som sám, až to so mnou "praštilo". Pesnička je o niečom inom, že raz za mesiac, dva, päť sa nemáte kam obrátiť. K príbuzným nie, to nemá zmysel, lebo majú vlastné starosti. A obracať sa do seba, keď ste sa už naplnili...

...ale z toho, čo ste povedali, to bolo pred mŕtvicou presne tak.

- Vlastne áno, máte pravdu.

Odkiaľ momentálne beriete "sílu pro další rána"?

- (Smiech) Síílu pro dalšíí ráána... To je vec môjho celoživotného postoja a pohľadu na dobro, lásku, politiku. Prežívam to neustále, nejde o momentálny stav. Krátko po mŕtvici som mal strach iba o život. Teraz oň bojujem už iba vo svojom vnútri, lebo inak mám snáď boj s mŕtvicou úspešne za sebou. Veľa ľudí si po takej chorobe leží v posteli a do tej smrti sa len tak pozerá a sú radi, že prežili. Ja som radšej vyrazil do sveta, zaplaťpánboh.

Ako ste prijímali kritiku českých médií, ktorá sa sústredila na rozpady vašich manželstiev a označila váš súkromný život, ktorý nekorešpondoval s textami vašich piesní, za "podvod" na fanúšikoch? Vychádzala napríklad z toho, že sa v tej s názvom Podvod spieva "kolikrát člověk může mít rád tak opravdu z lásky, dvakrát či třikrát to ne, i jednou je dost".

- Bolo to veľmi tendenčné. Títo ľudia nemajú čo písať, preto musia zháňať senzácie. Pre nich je najjednoduchšie živiť sa na nešťastí, teda nie nešťastí, ale momentálnom stave človeka. Ja som sa rozvádzal vždy preto, že moje ženy povedali - buď budeš doma a nebudeš hrať, alebo si hraj a ja s tebou nebudem. A ja na to, že mojím životným údelom je hranie a ty si vedela, že si berieš muzikanta. Ony odpovedali - ale ja som nevedela, že to bude takto. V troch prípadoch to stroskotalo vždy na tom, že manželky mali už po krk môjho hrania. Nešlo teda o nevery, podvody a neviem čo. Malo to úplne obyčajné dôvody. Zato podľa mňa nemôžem ja ani moje manželky. Napríklad žena skladateľa Bedřicha Smetanu bola iná a vydržala s ním celý život. Pritom nebýval doma celé roky. Život sa však medzitým zmenil a súčasné ženy chcú predsa len o čosi viac. Ja som pritom svojim ženám dal všetko - peniaze, lásku, vernosť, ale to im nestačilo. Chceli, aby som trebárs ako údržbár odišiel ráno do práce a už podvečer bol s nimi doma. Takže výhody vyplývajúce z môjho hrania chceli, ale daň za to sa im už platiť nechcelo.

Ublížilo vám prepieranie vášho súkromia na verejnosti?

- Novinári sú z toho živí, tak nech si tie veci zbierajú. Je to to najúbohejšie, čo môže byť. Moji fanúšikovia mi to aj tak nevyčítali. V listoch mi písali, že tomu rozumejú. Akurát tvrdili, že by nechceli byť mojimi manželkami alebo deťmi (smiech). Vidíte však, že moje deti sa dnes od tých manželiek vracajú ku mne. Vedia totiž, že otec bol síce málo doma, ale snažil sa byť spravodlivý, poctivý a dal im všetko, čo potrebovali. Na rozdiel od mám, ktoré jednoducho nedokázali za žiadnu cenu prežiť moje hranie. Nechajme tým novinárom právo písať, o čom chcú. Polovicu z nich poznám, večne priopitých po krčmách, večne na nejakých erotických "schôdzach". Mám sa znížiť k tomu, aby som ich verejne pranieroval pre zmenu ja? Nie, nechám ich tak.

V českej novinárskej obci asi nemáte na ružiach ustlané...

- (Smiech) Len nedávno som mal koncert s Karlom Gottom. Zvukári tam vzali omylom nahrávku toho, čo robím v pesničkách navyše a považovali to za hlavný spev. A potom prišli hrozné ohováračky v časopisoch a novinách. Rozhodol som sa na to reagovať. A to som robiť nemal. Vrhli sa na mňa, tí mi dali. V časopise Květy z toho bola trojstránka, kde o mne písali, že robím iba za peniaze a som podvodník, lebo sa za tie prachy dokonca ani nenaučím Gottovu pesničku. Presvedčil som sa, že nemá zmysel sa s novinármi naťahovať. Majú totiž v rukách veľkú moc, pritom u polovice z nich absentuje novinárska etika. Buďme však radi, že už to môžu robiť. Nedajbože, alebo nedaj Marx, aby niečo nemohli. Lebo to by bol koniec žurnalistiky. Radšej nech si to ja trošku odnesiem, ale keď urobí politik, riaditeľ či pedofil podvod, je dobré, že noviny to môžu vyniesť na verejnosť. To je podľa mňa dnes hlavná novinárska práca.

Keď už sme spomenuli Karla Gotta, nemuseli ste mu vysvetľovať verše "mý generaci zpíval Gott, nás na hranici dělil plot"?

- Nikdy som s ním o tom nehovoril. Nebolo to vôbec namierené proti nemu. My sme predsa naňho s bratom chodili. Bol pre nás veličina, lebo pekne spieval a bol poctivý muzikant. Na rozdiel od ďalšej polovice, ktorá veru poctivá nebola a hrala. A okolo nás bol ten plot, ktorý nás uzavrel. Zato nemohol Gott rovnako ako iní. Nikdy nepochleboval režimu, hoci všetci sme s tým režimom šli. Ale to šiel Hutka a ďalší. Kto nie? Pán prezident Havel? Veď ten mal na Pankráci dvojmiestnu celu. Ľudia nadávajú na rok 1948, ale tento národ tých komunistov vtedy zvolil 53 percentami. A pritom nemusel.

Ako na vás zapôsobila skladba "Poprvé sám" úvodného sólového projektu vášho brata Františka "Neváhej a vejdi", v ktorej sa vyznal z toho, že ste sa na umeleckej dráhe rozdelili bez akejkoľvek zášte a nepriateľstva?

- Veľmi to nepočúvam. Som človek, ktorý skladal vlastné pesničky a dával ich aj bratovi. On sa prezentuje prevzatou tvorbou, čo ma neberie. Nevychádza to priamo z neho ale z cudzieho človeka. To, že tá pesnička zhodou okolností je tak napísaná, s tým nemá brat nič spoločné, napísal to totiž Dušan Vančura. Až z brata vyjde jeho vlastná tvorba, veľmi rád si to popočúvam. Brat má naozaj krásny hlas, ale to je všetko.

Váš syn Honza by bol rád, keby ste sa s bratom Františkom dali dokopy a vytvorili Kelly Nedvědi. Ste s ním zajedno?

- Verím tomu. Teraz len musíme počkať, kým si František vychutná slávu. Zrejme to chcel celý život, ale ja som to nepostrehol. Chápem to, nech si úspech užije a potom nech sa to opäť "nasype" do jednej hromady. Tam niekde mierim i ja. Budeme hrať od trampských piesní cez bigbít až po Františkove prevzaté piesne, ktoré sú krásne, rovnako krásne piesne môjho syna Honzu až po tie moje... Ktoré tiež nie sú na zahodenie (smiech).

Do Košíc ste zavítali dva týždne pred desiatym výročím novembrovej revolúcie. Nemáte chuť znovu si zanôtiť "na pramen žába sedla a na helmy černej pták a já si myslím, že na tenhle podivnej svět asi nepatřim"?

- Nie, pretože by som nerád v tejto dobe rozjatroval staré rany. Som rád, že sa Slovensko opäť dvíha oproti mojim predchádzajúcim návštevám, kedy bolo cítiť, že schudlo a akoby stíchlo. Zdá sa mi, že ľudia sa začali opäť báť. Mohol by som to na koncerte napáliť, veď som celý život robil politickú pesničku. Ale teraz im chcem na koncertoch dať radosť, aby sami poznali, prekukli a trošku som im pri tom možno pomohol.

Celkom dobre ste vycítili veľké rozčarovanie Slovákov najmä z politikov, ktorí "přes všechna slova, co z nich jdou, hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou"...

- Žiadny politik nikdy nikde iný nebude. A je na novinároch i ďalších organizáciách, aby ich strážili. Žiadny totiž nevydrží v politike trebárs dva roky bez toho, aby nehrabal po moci. Miloval som svojho prezidenta Havla i expremiéra Klausa. Dnes som z prezidenta úplne v rozpakoch, Klausa mám rád, ale chápem, že je všetko inak.

S ktorou osobnosťou by ste chceli "jen tak jít a něco si s kamaráde říct"?

- To je veľmi pekná otázka... Neviem si predstaviť. Keby som to mal povedať naozaj úprimne, ale nemyslite si, že som pedofil, tak by to bolo s mladým dievčaťom. Rozprávala by mi o svojom živote, ja jej o svojom. Mala by mať trinásť rokov - čistota, nádej, okúzlenie zo sveta. Rozprávali by sme sa o jej problémoch a ja by som jej trebárs niečo poradil. Tie dievčatá sú naozaj čisté. Mal by som s ňou určitý vzťah. Duševne erotický. Ale tiež by som chcel slovko prehodiť s niekým, od pápeža cez amerického prezidenta, Matku Terezu, budhistických mníchov...

...Gándhího?

- Gándhího. Ale on je pre mňa politická osobnosť. Týchto ľudí sa už bojím.

On však nemal nikdy žiadnu oficiálnu politickú funkciu.

- Viem, no patril k najväčším politikom sveta. Možno by som chcel hovoriť s Werichom, Burianom, Čapkom, Masarykom... Tisom, ktorého by som sa chcel opýtať, ako to naozaj bolo. Pretože ja už dnes neviem nič, je v tom s odpustením obrovský bordel. Jedni hovoria, že bol nacista, druhí, že demokrat. Chcel by som si pohovoriť aj s Hitlerom či Stalinom.

Pracujete už na novom cédečku, ktoré bude mať názov Vašek. Nenapadlo vás však urobiť nejaký folkový muzikál, keď tie rockové sú momentálne také populárne?

- Som za úplne úprimnú, otvorenú a slobodnú tvorbu. A to v tých muzikáloch neexistuje. To je hra na niečo. Mám rád americké muzikály, ale české, to nie je moja parketa. Napriek tomu si ich netrúfam hodnotiť. Obávam sa, že by som v takom folkovom muzikáli nemal s kým hrať, lebo kolegovia z brandže si robia vlastnú tvorbu. Ťažko by sa to dalo spojiť. Mal som ale nádherný nápad. Hlavný hrdina by bol bývalý profesor, ktorého v 50. rokoch zavreli. Po prepustení na slobodu by chodil po svete, z nadhľadu sa na všetko díval a glosoval to. Pozri sa na toho riaditeľa, to je syn môjho kamaráta. To bol gauner, čo my sme sa spolu nakradli...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 036
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 007
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 856
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 799
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 538
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 304
 7. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 897
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 897
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 264
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 382
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop