Korzár logo Korzár
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Povedal, že mi peklo spraví už tu na zemi

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK Eliškine kolegyne si už dávnejšie všimli, že s ňou čosi nie je v poriadku. Nielenže chodila do práce zamyslená, ale

Marcela GÁLOVÁ & Peter FURMANÍK

Eliškine kolegyne si už dávnejšie všimli, že s ňou čosi nie je v poriadku. Nielenže chodila do práce zamyslená, ale neraz ju pristihli aj so slzami v očiach. K čoraz častejším slzám časom pribudli aj sporadické modriny a škriabance. "Stalo sa niečo? Nepotrebuješ pomoc?" oslovila ju raz Iveta, ktorá bola nielen jej blízkou spolupracovníčkou a kolegyňou, ale istý čas aj jej dôvernejšou priateľkou.

Eliška iba záporne pokrútila hlavou. A ešte väčšmi sa pohrúžila do seba. Uvedomila si, že manželstvo s Jaroslavom, ktoré napriek mnohým snahám a početným lekárskym procedúram zostalo bezdetné, už dávno stratilo svoj zmysel. A mala by to všetko definitívne uzavrieť. Raz a navždy! S týmto predsavzatím sa popoludní pobrala domov.

NA SCHODOCH NAHLAS VZLYKALA

Ale večer bolo zasa to isté, čo už stokrát predtým. Ešte ani nedošla domov a už odpustila Jarovi, ktorého - napriek tomu všetkému ešte vždy mala veľmi rada. A ten zasa prišiel domov trochu "potrundžený" a opäť sa začali hádať. Pre každú maličkosť... Ale v pozadí toho všetkého bolo len to jedno. Aj ona aj on chceli mať dieťa. Len osud bol k nim nepriateľský...

"Krava jedna!" zvrieskol pre čosi, čo ani nestálo za reč.

"Ty debil!" nedala sa Eliška.

"Drž zobák!"

"Ty drž zobák!"

"Neprovokuj ma, ty krava nedorobená!"

"Ja ťa neprovokujem, nechaj ma!"

"Ty nebudeš do mňa vyskakovať!" povedal na to Jaroslav a kopol svoju manželku do brucha.

Zvalila sa na zem. Skočil na ňu a začal ju biť päsťami po celom tele. Potom ju začal škrtiť. Horkoťažko sa vyslobodila z jeho drápov a vybehla na chodbu. Sedela na schodoch na medziposchodí a nahlas vzlykala. Chvíľu rozmýšľal, či má vybehnúť za ňou, ale potom si to rozmyslel. Susedia iba spoza zavretých dverí počúvali, čo sa deje...

ZARIADIM SI ŽIVOT PODĽA SVOJHO!

Potom sa znova udobrili a povedali si, že predsa ešte len neskúsili všetko. Kdesi na Záhorí je vraj taká bylinkárka, ktorá každej pomôže. Obrátia sa na ňu.

Medzitým sa však znova niekoľkokrát pohádali, sem-tam padli i údery a kopance, ale v záujme objektívnej pravdy treba povedať, že Eliška nie vždy ťahala za kratší koniec. Keď jej manžel jednu strúhol poza uši, kopla ho do brady...

Celé to vyvrcholilo v jednu sobotu. Bol podvečer a v dome prázdno. Niekto v ňom opäť viditeľne chýbal... Eliška, ktorá už strácala nádej, že dakedy sa dožije toho, po čom túži každá zdravá žena, sa opäť rozcitlivela. Aj keď už bolo šesť hodín a v takomto čase už nezvykne píjavať kávu, tentoraz spravila výnimku. Uvarila si silnú kávu, poriadne si ju osladila, pridala obľúbenú škoricu a pomaly a s rozvahou sa z nej začali rinúť tieto slová:

"Rozvedieme sa, rozídeme sa a všetko bude o.k. Pochop ma, nemá to už medzi nami cenu, ja si zariadim život podľa svojho, ty si zariadiš život podľa svojho a..."

"A čo a...?!" nahnevane jej skočil do reči. Pravdu povediac, tento stav mu do určitej miery vyhovoval. O stravu, bývanie, ošatenie sa mu Eliška postarala, mal vždy obrazne povedané hlavu kde skloniť a keď si chcel zahnúť, v robote mal dve či tri také kolegyne, ktoré vraj netreba na rýchlovku dlho presviedčať...

"Vieš, Jarko, dlho som o tom všetkom rozmýšľala... Jednoducho, nemá to cenu. Ja si chcem zariadiť život po svojom, s tebou už žiť ďalej nechcem..."

"Ale... veď vieš, že ja ťa mám rád, ale..."

"Tu nejde o ´ale´, treba nám túto vec riešiť..."

"Ja nemám záujem nič riešiť!" zrúkol Jaroslav.

"Ale my to budeme riešiť! A nemusíš sa paprčiť!"

"Ty mi nebudeš hovoriť, čo mám robiť!"

"Zase začínaš?"

"Ja začínam...?! Ty kurva patagónska!" skríkol Jaroslav a svojej manželke uštedril úder päsťou do tváre. Sánkou narazila o roh stola a skopŕcla sa na zem. Po chvíli vstala a rozhodla sa pre aktívnu obranu.

Celé to skončilo tak, že utrpela zlomeninu nosa, narazenie sánky, početné odreniny a pomliaždeniny na rôznych častiach tela, viaceré krvné výrony najmä na záhlaví, spánkoch a krku a utrpela aj poúrazový bolestivý syndróm krčnej chrbtice. Zo zranení sa liečila jeden a pol mesiaca.

Toto sa už nedalo utajiť. Vyšetrovateľ obvinil Jaroslava z trestného činu ublíženia na zdraví, keďže "inému úmyselne ublížil na zdraví". Eliška celú kauzu pred vyšetrovateľom popísala takto: "Napadol ma, spadla som na zem, udrela som sa. Ke´d som ležala na zemi, začal ma škrtiť... Škrtil ma tak silno, až sa mi tmilo pred očami. Bil ma päsťami po hlave, kopal do mňa... Povedal, že ja nemusím nikdy umrieť, lebo on mi spraví peklo ešte tu na zemi... Stále na to myslím, nedá sa na to nemyslieť, najmä v noci, keď sa zobudím, sa strašne bojím, trasiem sa po celom tele a plačem." Po ukončení vyšetrovania prokurátor podal na Jaroslava obžalobu a prípad sa dostal na súd. "Neraz sme sa pohádali, aj veľakrát predtým, aj vtedy v ten večer... Príčinou bola a je neplodnosť mojej manželky. Viem, že si plánovala zobrať dieťa z detského domova, ale ma dožralo, že tak chcela urobiť bezo mňa, že sa o tom so mnou vôbec neradila, ale mi povedala, že už to nemá medzi nami cenu a že si každý zariadime život po svojom... Je jasné, že ma to všetko škrelo, hádali sme sa a hádka sa stupňovala. Provokovala ma čoraz viac a tak som sa neovládol, ale som jej dve-tri strúhol. Je celkom možné, že keď sa pošmykla z gauča na koberec, že si pri tom udrela chrbticu, ale ja som ju do chrbtice nekopal. Sú to len jej výmysly! Mnohé veci úmyselne prifarbuje," povedal Jaroslav na svoju obranu. K slovu sa pred súdom dostali aj svedkovia, najmä susedia manželov G., ktorí potvrdili, že z ich bytu bolo často počuť krik, zvadu a plač. Vzhľadom na to, že sa na pojednávanie nedostavil jeden z dôležitých svedkov, ale ani súdny znalec z odboru zdravotníctva, ktorý sa v tom čase zúčastňoval na akomsi medzinárodnom vedeckom seminári, pojednávanie bolo odročené.

O mesiac neskôr pred súd predstúpil súdny znalec, ktorý podrobne popísal mechanizmus vzniku jednotlivých zranení a k slovu sa opäť dostala aj poškodená Eliška G., ktorá povedala, že berie späť svoj predošlý súhlas na trestné stíhanie svojho manžela. Medzitým na chodbe netrpezlivo prešľapoval svedok Jozef D., ktorý sa na minulé pojednávanie nedostavil, lebo bol kdesi mimo. Je susedom manželov G. a svojím autom viezol pani Elišku na pohotovosť. Vtom, sa otvorili dvere a zapisovateľka ho pozvala dnu, aby...

Tu sa príbeh končí. Doslova uprostred vety. Nie je to však tlačová chyba, ale zámer...

Vážení čitatelia!

Ako sme už sľúbili, rozhodli sme sa inovovať podobu doterajších príbehov zo súdnych siení a dať vám možnosť príbeh "dotvoriť". Táto šanca sa volá KORZÁR V TALÁRI. A naša dnešná otázka znie:

Ako podľa vášho názoru skončil na súde prípad Jaroslava G., obžalovaného z trestného činu ublíženia na zdraví? Uznal ho súd vinným zo žalovaného trestného činu a ak áno, aký trest mu uložil? A zároveň vás žiadame, aby ste k tejto odpovedi pripísali svoj vlastný názor ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Ako a prečo?

POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!

Ponúkame vám jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré budeme zverejňovať každý pondelok na 6. strane, odteraz jednoducho nedokončíme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch bude zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to bude úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko úplne bezvýznamný detail. Niekedy bude treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili pri tomto prvom prípade, sa dočítate na budúci týždeň, kedy prinesieme štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, prípadne aj stanovisko právneho odborníka a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny a uložení trestu" trafia do čierneho, vylosujeme troch, na ktorých budú čakať finančné odmeny vo výške 500, 300 a 200 Sk.

Nezabudnite:

1., odpovedať na položenú otázku,

2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,

3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),

4., pripísať svoje celé meno a adresu,

5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Kováčska 28, 040 01 Košice, alebo prostredníctvom našich zberných schránok na súťaže, ktoré sú umiestnené na mnohých miestach v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji (ich presný zoznam nájdete na strane Hry sú výhry) a čoskoro sa objavia aj v Žilinskom kraji.

A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali do redakcie najneskôr v piatok!!!

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 9 116
 2. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 009
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 481
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 099
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 904
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 082
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 924
 8. Po Slovensku na motorke 3 613
 9. Crème de la crème po slovensky 3 243
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 336
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

U. S. Steel Košice.

Sporný je aj rast mzdy a ďalšie benefity.


7 h
Z auta ostala len plechová kostra.

Bližšie okolnosti prípadu sú predmetom vyšetrovania.


SITA 1 h
Polícia prehľadala viaceré objekty aj osoby.

Jednu osobu po výsluchu prepustili.


TASR 2 h
Raritou na výstave je trojica evanjelistov neznámeho šarišského alebo spišského rezbára zo 17. storočia.

Prístupná bude do 28. augusta.


TASR 3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jozef Oravkin v minulosti vystupoval na verejnosti častejšie, v posledných rokoch sa médiám vyhýbal.

Z finančnej skupiny odchádza.


20. jún
Peter Tkačenko

Premiér si uchránil miliardy pred Matovičom.


2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop